Ευτυχία - Η ζωή μιας εκ των μεγαλυτέρων στιχουργών μας, από τον Άγγελο Φραντζή – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Ευτυχία – Η ζωή μιας εκ των μεγαλυτέρων στιχουργών μας, από τον Άγγελο Φραντζή


Γράφει:

Ένα κορίτσι, μικροπαντρεμένο, ταξιδεύει από το Αϊδίνι στην Ελλάδα με τη μητέρα και τις δύο της κόρες. Στο πλοίο του ξενιτεμού παίρνει απόφαση να μην αφήσει τη ζωή να την προσπεράσει, αλλά να τη ζήσει, όπως θέλει. Και τη ζει!

Γράφει ακατάπαυστα σε ό,τι πιάνει το μελάνι, από χαρτοπετσέτες και κουτιά από τσιγάρα μέχρι υπόλοιπα λογαριασμών. Καπνίζει, ερωτεύεται με πάθος, χαρτοπαίζει με θράσος σε πολυτελή σαλόνια, αλλά και σε παράνομα υπόγεια. Μία δασκάλα που γίνεται ηθοποιός στα μπουλούκια και στο θέατρο, μία ποιήτρια που γίνεται η μεγαλύτερη Ελληνίδα στιχουργός του λαϊκού τραγουδιού.

Συνεργάζεται με όλες τις διάσημες μουσικές προσωπικότητες της χώρας, από τον Βασίλη Τσιτσάνη και τον Απόστολο Καλδάρα, ως τον Μανώλη Χιώτη, τον Αντώνη Ρεπάνη και τον Μάνο Χατζιδάκι, υψώνοντας θαρραλέα ανάστημα, σε έναν σκληρό και τυπικά ανδροκρατούμενο κόσμο.

Η Tanweer Productions και ο βραβευμένος Έλληνας σκηνοθέτης Άγγελος Φραντζής παρουσιάζουν την Ευτυχία, τη μεγαλύτερη ελληνική παραγωγή του 2019.

Βασισμένη στον ταραχώδη βίο και το σπουδαίο έργο που κληρονόμησε η ελληνική μουσική από τη μεγαλειώδη πένα της στιχουργού Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου, η ταινία, σε σενάριο της Κατερίνας Μπέη, αντλεί έμπνευση από τα πάθη και τις αδυναμίες αυτής της πληθωρικής, αντισυμβατικής και πρωτοπόρου γυναίκας, που άφησε ανεξίτηλο το σημάδι της στο λαϊκό τραγούδι. Η μοναδική της προσωπικότητα αποτυπώθηκε στους στίχους της που έγιναν μερικές από τις μεγαλύτερες και διαχρονικότερες επιτυχίες, όπως τα «Περασμένες μου αγάπες», «Όνειρο απατηλό», «Είμαι αϊτός χωρίς φτερά», «Ηλιοβασιλέματα», «Η φαντασία», «Είσαι η ζωή μου», «Μαντουμπάλα», «Στ΄ Αποστόλη το κουτούκι», «Πετραδάκι, πετραδάκι», «Μου σπάσανε τον μπαγλαμά», «Δύο πόρτες έχει η ζωή» («Το τελευταίο βράδυ μου»), «Ρίχτε στο γυαλί φαρμάκι».

Ο ιδιοσυγκρασιακός σκηνοθέτης συναντά την ασυμβίβαστη Ευτυχία στο πρόσωπο της Καρυοφυλλιάς Καραμπέτη και της Κάτιας Γκουλιώνη, που υποδύονται τη στιχουργό σε δύο διαφορετικές ηλικίες.

Στο πλάι αυτής της καθαρόαιμης καλλιτέχνιδας στέκονταν οι πιο κοντινοί της άνθρωποι χάρη στους οποίους κατόρθωνε να ισορροπεί το δημιουργικό της δαιμόνιο με την αιρετική -για την εποχή- προσωπικότητα και ζωή της. Τους ρόλους αυτούς αναλαμβάνουν οι Ντίνα Μιχαηλίδου, Πυγμαλίων Δαδακαρίδης, Θάνος Τοκάκης, Παύλος Ορκόπουλος, Ευαγγελία Συριοπούλου, Λίλα Μπακλέση, Ευγενία Σαμαρά και Γιάννης Δρακόπουλος.

Γνωστές προσωπικότητες του καλλιτεχνικού κόσμου της εποχής ζωντανεύουν μέσα από ένα επιτελείο γνωστών ηθοποιών, όπως οι Ανδρέας Κωνσταντίνου, Αντώνης Λουδάρος, Κρατερός Κατσούλης, η Ματθίλδη Μαγγίρα, Χρύσα Ρώπα, Χάρης Μαυρουδής, Λεωνίδας Κακούρης, Κατερίνα Διδασκάλου και ο τραγουδοποιός Φοίβος Δεληβοριάς.


Βαθμολογία Χρηστών


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3.67 out of 5)
Loading...

Προβολές


Παίζεται σε: 109 αίθουσες
48 αίθουσες στην Αθήνα
12 αίθουσες στην Θεσσαλονίκη
49 αίθουσες στην Επαρχία


ΔΑΝΑΟΣ


• Αίθουσα 2
Καθημερινά 17:40,20:00

VILLAGE SHOPPING & MORE… – ΡΕΝΤΗ


• Αίθουσα 7
Πέμπτη 16/01: 19:30,22:10
Παρασκευή 17/01: 19:30,22:10
Σάββατο 18/01: 16:50,19:30,22:10
Κυριακή 19/01: 16:50,19:30,22:10
Δευτέρα 20/01: 19:30,22:10
Τρίτη 21/01: 19:30,22:10
Τετάρτη 22/01: 19:30,22:10
• Αίθουσα 8
Καθημερινά 17:30,20:10,22:50
• Αίθουσα 15
Καθημερινά 21:30
• Αίθουσα 20
Πέμπτη 16/01: 18:10,20:50,23:30
Παρασκευή 17/01: 18:10,20:50,23:30
Σάββατο 18/01: 15:30,18:10,20:50,23:30
Κυριακή 19/01: 15:30,18:10,20:50,23:30
Δευτέρα 20/01: 18:10,20:50,23:30
Τρίτη 21/01: 18:10,20:50,23:30
Τετάρτη 22/01: 18:10,20:50,23:30

VILLAGE CINEMAS-ΠΑΓΚΡΑΤΙ


• Αίθουσα 2
Σάββατο 18/01: 18:10
Κυριακή 19/01: 18:10
Τετάρτη 22/01: 18:10
• Αίθουσα 5
Καθημερινά 19:30,22:10

VILLAGE WORLD-THE MALL ATHENS


• Αίθουσα 5
Πέμπτη 16/01: 19:20,22:00
Παρασκευή 17/01: 19:20,22:00
Σάββατο 18/01: 19:20,22:00
Κυριακή 19/01: 19:20,22:00
Δευτέρα 20/01: 19:30,22:10
Τρίτη 21/01: 19:20,22:00
Τετάρτη 22/01: 19:20,22:00
• Αίθουσα 6
Καθημερινά 20:20,23:00
• Αίθουσα 8
Καθημερινά 17:10
• Αίθουσα 10
Καθημερινά 18:45,21:20
• Αίθουσα 13
Καθημερινά 19:30,22:10

VILLAGE 9 CINEMAS-ΦΑΛΗΡΟ


• Αίθουσα 5
Καθημερινά 18:00
• Αίθουσα 7
Καθημερινά 19:00,21:45
• Αίθουσα 8
Καθημερινά 22:00

VILLAGE 5 CINEMAS – ATHENS METRO MALL


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 16:30,19:10,21:50

WEST CITY CINEMAS


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 19:45
• Αίθουσα 3
Καθημερινά 17:45
• Αίθουσα 4
Καθημερινά 21:30

ΣΙΝΕ ΧΟΛΑΡΓΟΣ



Καθημερινά 19:00

ΣΠΟΡΤΙΓΚ DIGITAL CINEMA


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 20:00

ΑΘΗΝΑΙΟΝ (Αμπελόκηποι)


• Αίθουσα 1
Πέμπτη 16/01: 18:00,20:15
Παρασκευή 17/01: 18:00,20:15
Σάββατο 18/01: 15:30,18:00,20:15
Κυριακή 19/01: 15:30,18:00,20:15
Δευτέρα 20/01: 18:00,20:15
Τρίτη 21/01: 18:00,20:15
Τετάρτη 22/01: 18:00,20:15

ΙΝΤΕΑΛ


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 22:20

ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 22:00

OSCAR DIGITAL


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 17:45,20:00,22:10

ΑΕΛΛΩ CINEMAX 5+1


• Αίθουσα 3
Καθημερινά 18:15,20:45

ΝΑΝΑ CINEMAX-CYTA


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 18:50,21:20
• Αίθουσα 2
Καθημερινά 17:45,20:15

ΚΗΦΙΣΙΑ CINEMAX 3 CLASS-CYTA


• Αίθουσα 3
Καθημερινά 17:20,20:00,22:40

ΑΙΓΛΗ 3D DIGITAL


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 17:30,20:00,22:30

ΤΡΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 17:45,20:15

ΦΟΙΒΟΣ DIGITAL CINEMA


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 17:40,19:50
• Αίθουσα 2
Καθημερινά 22:20

ΚΙΝΗΜΑΤΟΘΕΑΤΡΑ ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑΣ – ΡΕΝΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ


• Αίθουσα 2
Καθημερινά 17:50,20:10

ΑΝΟΙΞΙΣ ΧΑΙΔΑΡΙ


• Αίθουσα 2
Καθημερινά 17:45,20:00

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ 1 & 2 – ΕΤΟΥΑΛ Καλλιθέα


• Αίθουσα 2
Καθημερινά 21:30
• Αίθουσα 1
Καθημερινά 17:45

ΟΝΑΡ-ΜΑΡΙΑ ΕΛΕΝΑ DIGITAL CINEMA ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΚΙΝ.


• Αίθουσα 1
Πέμπτη 16/01: 17:30,19:30
Παρασκευή 17/01: 17:30,19:30
Σάββατο 18/01: 19:30
Κυριακή 19/01: 19:30
Τρίτη 21/01: 17:30,19:30
Τετάρτη 22/01: 17:30,19:30

CINERAMA


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 17:30

ΖΕΑ


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 17:50,22:10

ΣΙΝΕ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ


• Αίθουσα 1
Πέμπτη 16/01: 19:00,21:10
Σάββατο 18/01: 21:15
Κυριακή 19/01: 19:00,21:15
Δευτέρα 20/01: 19:00,21:10
Τρίτη 21/01: 19:00,21:10
Τετάρτη 22/01: 19:00,21:10

ΒΑΡΚΙΖΑ


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 18:30
• Αίθουσα 2
Καθημερινά 21:00

ODEON ESCAPE (πρώην STER)


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 19:30
• Αίθουσα 4
Καθημερινά 22:40
• Αίθουσα 5
Καθημερινά 21:30

ΕΜΠΑΣΣΥ NOVACINEMA ODEON


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 17:00

NOVACINEMA ODEON ΜΑΡΟΥΣΙ


• Αίθουσα 2
Καθημερινά 19:00,21:40

CINEPLEXX ONE


• Αίθουσα 3
Καθημερινά 19:15,21:45
• Αίθουσα 7
Πέμπτη 16/01: 18:00,20:30
Παρασκευή 17/01: 18:00,20:30
Σάββατο 18/01: 20:30
Κυριακή 19/01: 20:30
Δευτέρα 20/01: 18:00,20:30
Τρίτη 21/01: 18:00,20:30
Τετάρτη 22/01: 18:00,20:30

VILLAGE CINEMAS COSMOS


• Αίθουσα 6
Καθημερινά 18:50,21:45
• Αίθουσα 10
Καθημερινά 20:20

ΚΟΛΟΣΣΑΙΟΝ


• Αίθουσα 1

ΦΑΡΓΚΑΝΗ


• Αίθουσα 1

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΚΙΝ/ΦΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ – ΣΥΚΕΩΝ


• Αίθουσα 1

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΕΥΟΣΜΟΥ


• Αίθουσα 1

ODEON ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (πρώην STER)


• Αίθουσα 10
Καθημερινά 22:00
• Αίθουσα 11
Καθημερινά 20:30
• Αίθουσα 2
Καθημερινά 19:00

ODEON ΠΛΑΤΕΙΑ


• Αίθουσα 5
Καθημερινά 17:00,19:30,22:10

Ρόδος


ΠΑΛΛΑΣ (Ρόδος)


• Αίθουσα 3
Καθημερινά 19:30,22:05

Βόλος


VILLAGE 4 CINEMAS-ΒΟΛΟΣ


• Αίθουσα 4
Καθημερινά 18:50,21:30

Λάρισα


VILLAGE 3 CINEMAS – ΛΑΡΙΣΑ


• Αίθουσα 2
Καθημερινά 17:30
• Αίθουσα 3
Καθημερινά 20:30

Τρίπολη


CINEVILLE TRIPOLIS


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 21:30

Καλαμάτα


CINE CENTER


• Αίθουσα 2
Πέμπτη 16/01: 21:00
Παρασκευή 17/01: 21:00
Σάββατο 18/01: 19:15
Κυριακή 19/01: 19:15
Δευτέρα 20/01: 21:00
Τρίτη 21/01: 21:00
Τετάρτη 22/01: 19:45


TOWN CINEMAS


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 18:30,21:00


ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΚΙΝ/ΦΟΣ ΑΡΤΕΜΙΣ


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 17:00


ΤΖΩΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ


• Αίθουσα 1

Ηράκλειο


ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ


• Αίθουσα 1

Ηράκλειο


ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ


• Αίθουσα 1

Χανιά


ΕΛΛΗΝΙΣ CINEPLEX ΧΑΝΙΑ


• Αίθουσα 2

Χανιά


MEGA PLACE


• Αίθουσα 3

Ρέθυμνο


CINELAND ΠΑΝΤΕΛΗΣ


• Αίθουσα 1
• Αίθουσα 2

Λάρισα


VICTORIA CINEMAS


• Αίθουσα 3
• Αίθουσα 4

Κόρινθος


ΦΛΟΙΣΒΟΣ CINEPLEX (ΠΡΩΗΝ ΛΑΪΣ) – ΚΟΡΙΝΘΟΣ


• Αίθουσα 1

Καβάλα


ΑΠΟΛΛΩΝ CINEMA (Καβάλα)


• Αίθουσα 2
• Αίθουσα 3

Κατερίνη


ΠΟΛΥΧΩΡΟΣ ΕΥΚΑΡΠΙΔΗΣ


• Αίθουσα 1

Λαμία


CINEPOLIS ΓΑΛΑΞΙΑΣ (Λαμία)


• Αίθουσα 2

Κοζάνη


ΟΛΥΜΠΙΟΝ (ΚΟΖΑΝΗ)


• Αίθουσα 1

Δράμα


ΟΛΥΜΠΙΑ


• Αίθουσα 1

Πύργος


ΟΡΦΕΑΣ CINEPLEX (Πύργος)


• Αίθουσα 3

Λιβαδειά


CINEPLEX ΦΙΛΙΠΠΟΣ


• Αίθουσα 1

Αμαλιάδα


ΣΙΝΕ ΑΜΑΛΙΑΔΑ


• Αίθουσα 2

Βέροια


CINEMA STAR (Βέροια)


• Αίθουσα 2

Πάτρα


ΠΑΝΘΕΟΝ ΠΑΤΡΑ


• Αίθουσα 1

Τρίκαλα


ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ


• Αίθουσα 1

Άρτα


ΣΙΝΕ ΠΑΛΛΑΣ (Άρτα)


• Αίθουσα 1

Κέρκυρα


CINE ΟΡΦΕΥΣ (Κέρκυρα)


• Αίθουσα 1

Καρδίτσα


ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ


• Αίθουσα 1


ΣΙΝΕ ΒΑΛΙΑ


• Αίθουσα 1

Γιαννιτσά


ΣΙΝΕ ΑΣΤΕΡΙΑ


• Αίθουσα 1

Χίος


PREMIER – ΠΡΩΗΝ ΔΙΑΝΑ (Χίος)


• Αίθουσα 1


VICTORIA Σητεία


• Αίθουσα 1


VICTORIA Ιεράπετρα


• Αίθουσα 1

Ναύπλιο


CINE ΝΑΥΠΛΙΟ


• Αίθουσα 1

Αλεξανδρούπολη


ΗΛΥΣΙΑ (Αλεξανδρούπολη)


• Αίθουσα 1

Χαλκίδα


ΜΑΓΙΑ


• Αίθουσα 1

Ζάκυνθος


CINE ΦΩΣΚΟΛΟΣ


• Αίθουσα 1

Αγρίνιο


ΑΝΕΣΙΣ (Αγρίνιο)


• Αίθουσα 1

Σέρρες


ΚΡΟΝΙΟ


• Αίθουσα 1

Σπάρτη


CINEMA CENTER (Σπάρτη)



Καθημερινά 18:00

Ηράκλειο


ODEON TALOS PLAZA


• Αίθουσα 1
Καθημερινά 19:30,22:00

Ιωάννινα


ODEON PARALIMNIO


• Αίθουσα 5
Καθημερινά 19:00,21:30

Πάτρα


ODEON VESO MARE


• Αίθουσα 4
Πέμπτη 16/01: 19:30,22:00
Παρασκευή 17/01: 19:30,22:00
Σάββατο 18/01: 19:30,22:00
Κυριακή 19/01: 19:30,22:00
Τρίτη 21/01: 19:30,22:00
Τετάρτη 22/01: 19:30,22:00
• Αίθουσα 1
Δευτέρα 20/01: 19:30,22:00