BAFTA 2018 - Οι "Τρεις Πινακίδες", ο μεγάλος νικητής - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

BAFTA 2018 – Οι “Τρεις Πινακίδες”, ο μεγάλος νικητής

Βραβεία, Ειδήσεις | 19-2-2018 |

Σε μία βραδιά, όπου μας έλειψε πολύ στην παρουσίαση ο Stephen Fry, η Βρετανική Ακαδημία Κινηματογράφου έδωσε τα βραβεία της, ανακηρύσσοντας το “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“, μεγάλο νικητή της βραδιάς, με 5 BAFTA’s, Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερης Βρετανικής Ταινίας, Α’ Γυναικείου, Β΄ Ανδρικού και Πρωτότυπου Σεναρίου. Για να ακολουθήσει το “Shape Of Water” με 3: Σκηνοθεσίας, Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης και Μουσικής Επένδυσης για την δουλειά του Alexander Desplat. Με 2 βραβεία έφυγαν τα “Blade Runner 2049” και “Darkest Hour”. Φυσικά και στα βραβεία ερμηνείας δεν είχαμε εκπλήξεις, καθώς τα φαβορί κέρδισαν και πάλι: Gary Oldman, Francis McDormand, Sam Rockwell και Allison Janney παρέλαβαν τις χρυσές τους μάσκες.

Αναλυτικά οι υποψήφιοι και οι νικητές:

Καλύτερη Βρετανική Ταινία:

Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Νικητής: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Βραβείο EE Rising Star (το οποίο ψηφίζεται από το κοινό)

Νικητής: Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

Πρωτότυπη Μουσική

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
Νικητής: The Shape of Water

Μακιγιάζ και Μαλλιά

Blade Runner 2049
Νικητής:  Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Κοστούμια

Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Νικητής: Phantom Thread
The Shape of Water

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων

Νικητής: Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Μοντάζ

Νικητής: Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερου Ντοκιμαντέρ

City of Ghosts
Νικητής: I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Εξαιρετική Βρετανική Συνεισφορά στον Κινηματογράφο

National Film and Television School

Καλύτερη Βρετανική Ταινία Κινουμένων Σχεδίων Μικρού Μήκους

Have Heart
Mamoon
Νικητής: Poles Apart

Καλύτερη Βρετανική Ταινία Μικρού Μήκους

Aamir
Νικητής: Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys

Καλύτερης Ξενόγλωσσης

Elle
First They Killed My Father
Νικητής: The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Διασκευασμένου Σεναρίου

Νικητής:  Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Β’ Ανδρικού

Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Νικητής: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Νικητής: The Shape of Water

Οπτικών Εφέ

Νικητής: Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Εξαιρετικό Ντεμπούτο από Βρετανό Σεναριογράφο, Σκηνοθέτη ή Παραγωγό

The Ghoul – Gareth Tunley (σεναριογράφος/σκηνοθέτης/παραγωγός), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (παραγωγοί)
Νικητής: I Am Not a Witch – Rungano Nyoni (σεναριογράφος/σκηνοθέτης), Emily Morgan (παραγωγός)
Jawbone – Johnny Harris (σεναριογράφος/παραγωγός), Thomas Napper (σκηνοθέτης)
Kingdom of Us – Lucy Cohen (σκηνοθέτης)
Lady Macbeth – Alice Birch (σεναριογράφος), William Oldroyd (σκηνοθέτης), Fodhla Cronin O’Reilly (παραγωγός)

Β’ Γυναικείου

Νικητής: Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Καλύτερου Ήχου

Baby Driver
Blade Runner 2049
Νικητής: Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Πρωτότυπου Σεναρίου

Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Νικητής: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Φωτογραφίας

Νικητής: Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Α’ Ανδρικού

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Νικητής: Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Α’ Γυναικείου

Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Νικητής: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Σκηνοθεσίας

Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Νικητής: Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερης Ταινίας

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Νικητής: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bafta fellowship

Ridley Scott

Διαβάστε περισσότερα για: