Βραβεία Ίρις 2020 - 8 βραβεία για την "Ευτυχία" – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Βραβεία Ίρις 2020 – 8 βραβεία για την “Ευτυχία”

Ειδήσεις | 14-4-2020 |

Και όπως και τα περισσότερα φέτος, έτσι και τα Βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου Ίρις 2020, δόθηκαν ψηφιακά, σε μία Live μετάδοση μέσω Youtube.

Κι όπως ήταν αναμενόμενο, η Ευτυχία κατάφερε να κερδίσει  8 βραβεία από 13 υποψηφιότητες, συμπεριλαμβανομένων των βραβείων Καλύτερης Ταινίας, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Β’ Γυναικείου, για την Κάτια Γκουλιώνη, Β΄Ανδρικού, για τον Θάνο Τοκάκη, Α’ Ανδρικού για τον Πυγμαλίωνα Δαδακαρίδη, και Μακιγιάζ, για την Δήμητρα Γιατράκου.

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών, κατάφερε να κερδίσει 2 βραβεία, αυτό της Σκηνοθεσίας, για τον Σύλλα Τζουμέρκα, και Α΄Γυναικείου Ρόλου, για την Αγγελική Παπούλια.

Δείτε αναλυτικά, υποψηφίους και νικητές:

Βραβείο Ειδικών Εφφέ

Άλυτη (Entwined): Προκόπης Βλασερός, Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Νίκος Πίττας

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Λουκ Μέγιερ, Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς

Cosmic Candy: Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Γιάννης Αγελαδόπουλος, Ανδρέας Χέλμης, Γιώργος Φουκαράκης (Νικητές)


Βραβείο Μακιγιάζ

Άλυτη (Entwined): Ιωάννα Συμεωνίδη

Ευτυχία: Δήμητρα Γιατράκου (Νικήτρια)

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς


Βραβείο Ήχου

Ευτυχία: Νίκος Μπουγιούκος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Άρης Λουζιώτης (Νικητές)

Ζίζοτεκ: Γιάννης Αντύπας, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Φυλακτίδης

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρκο Φερμάς, Φέλιξ Σιούβερτ, Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Στέφανος Κωνσταντινίδης


Βραβείο Ενδυματολογίας

Ευτυχία: Ιουλία Σταυρίδου (Νικήτρια)

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρλι Αλειφέρη

Περσεφόνη: Άση Δημητρολοπούλου


Βραβείο Σκηνογραφίας

Απόστρατος: Αντώνης Δαγκλίδης

Ευτυχία: Μιχάλης Σαμιώτης, Γιάννης Παπαδόπουλος (Νικητές)

Cosmic Candy: Πηνελόπη Βαλτή


Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Ευτυχία: Μίνως Μάτσας

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Ζαν-Πολ Βαλ, drog_A_tek, Φοίβος

Winona: Δεσποινίς Τρίχρωμη, The Boy (Νικητές)


Βραβείο Μοντάζ

Ευτυχία: Λάμπης Χαραλαμπίδης

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αντρέας Βοντράσκε

Winona: Νίκος Πάστρας (Νικητής)


Βραβείο Φωτογραφίας

Ευτυχία: Γιάννης Δρακουλαράκος

Ζίζοτεκ: Χριστίνα Μουμούρη (Νικήτρια)

Winona: Σίμος Σαρκετζής


Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Ευτυχία: Κάτια Γκουλιώνη (Νικήτρια)

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη

Cosmic Candy: Μάγια Πιπερά


Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Απόστρατος: Θανάσης Παπαγεωργίου

Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Βαγγέλης Μουρίκης

Ευτυχία: Θάνος Τοκάκης (Νικητής)


Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Η Ανάκριση: Πηνελόπη Τσιλίκα

Ευτυχία: Καριοφυλλιά Καραμπέτη

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αγγελική Παπούλια (Νικήτρια)


Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Απόστρατος: Μιχάλης Σαράντης

Ευτυχία: Πυγαμαλίων Δαδακαρίδης (Νικητής)

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Χρήστος Πασσαλής


Βραβείο Σεναρίου

Απόστρατος: Ζαχαρίας Μαυροειδής (Νικητής)

Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Μαρία Φακίνου

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη, Σύλλας Τζουμέρκας


Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Άλυτη (Entwined): Μίνως Νικολακάκης

Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη: Σταύρος Παμπαλλής

Cosmic Candy: Ρηνιώ Δραγασάκη (Νικήτρια)


Βραβείο Σκηνοθεσίας

Ευτυχία: Άγγελος Φραντζής

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Σύλλας Τζουμέρκας (Νικητής)

Winona: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)


Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)

Βίαιη Εξίσωση: Αντώνης Ντούσιας

Heatwave: Φωκίων Ξένος (Νικητής)

The White Wings: Παρασκευή Μαρκάτου, Πηνελόπη Μπεκιάρη


Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Τα Καναρίνια: Γιώργος Κυβερνήτης

Σκοπελίτης ή το πλοίο: Γιώργος Γκότζος

Ο Χειροπαλαιστής: Γιώργος Γούσης (Νικητής)


Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς: Βασίλης Κεκάτος

Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος

Όλες οι φωτιές η φωτιά: Ευθύμης Kosemund Σανίδης

Electric Swan: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη (Νικητής)

Index: Νικόλας Κολοβός


Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: Σταύρος Ψυλλάκης

Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες: Σπύρος Μαυρογέννης Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Μαριάννα Οικονόμου (Νικητής)

Irving Park: Αρασέλη Λαιμού, Παναγιώτης Ευαγγελίδης


Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Απόστρατος: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας

Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Σωτήρης Τσαφούλιας, Αντώνης Κοτζιάς, Ιωάννα Σουλτάνη

Ευτυχία: Διονύσης Σαμιώτης (Νικητής)

Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μαρία Δρανδάκη, Τίτους Κρέγενμπεργκ, Έλεν Χάβενιθ, Ούλε Βίρενχεντ, Άντονι Μούιρ

Winona: Ελένη Μπερντέ, Μιχάλης Σαραντινός, Μαρία Κοντογιάννη, Ειρήνη Θεοδωροπούλου