Φεστιβάλ Κινηματογράφου Tribeca 2020 : Όλες οι ταινίες των διαγωνιστικών κατηγοριών – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Φεστιβάλ Κινηματογράφου Tribeca 2020 : Όλες οι ταινίες των διαγωνιστικών κατηγοριών

Βραβεία | 3-3-2020 |

Το φετινό Φεστιβάλ Κινηματογράφου Tribeca, παρουσίασε σήμερα τις ταινίες μεγάλου μήκους του, συμπεριλαμβανομένου ενός αριθμού παγκόσμιων πρεμιέρων και μιας σειράς αποδεδειγμένων επιτυχιών από άλλα φεστιβάλ, όπως το TIFF, το Sundance και το SXSW. Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει 115 ταινίες από 124 κινηματογραφιστές από 33 διαφορετικές χώρες. Θα περιλαμβάνει 95 παγκόσμιες πρεμιέρες, 2 διεθνείς πρεμιέρες, 4 πρεμιέρες Βόρειας Αμερικής, 4 αμερικανικές πρεμιέρες και 9 πρεμιέρες της Νέας Υόρκης. Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Tribeca 2020 θα διεξαχθεί από 15 έως 26 Απριλίου στη Νέα Υόρκη και για πρώτη φορά στο New Jersey.

Mία από τις πρεμιέρες θα είναι του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου με το τίτλο “Monday”.

«Η ιστορία του Μίκι και της Κλόε είναι μια ειλικρινής, αλλά ευχάριστη ματιά, στην ερωτική ιστορία δύο ανθρώπων που θέλουν πολύ ο ένας τον άλλο, αλλά βρίσκουν εμπόδια στα προσωπικά τους βιώματα. Ο Σεμπάστιαν Σταν και η Ντενίζ Γκαφ ήταν οι τέλειοι ηθοποιοί για τους ρόλους, βίωσαν την Αθήνα σαν ντόπιοι και υποδύθηκαν τους χαρακτήρες με πάθος, χωρίς ίχνος φόβου. To “Monday” είναι ένα ερωτικό γράμμα στην πόλη μου κι ένας ύμνος στους παράφορους έρωτες».

Έτσι περιγράφει ο Αργύρης Παπαδημητρόπουλος την εμπειρία των γυρισμάτων της τέταρτης μεγάλου μήκους ταινίας του, μετά τα “Bank Bang”, “Wasted Youth” και “Suntan”.

Η ταινία θα κάνει την παγκόσμια πρεμιέρα της στο Tribeca Film Festival που διεξάγεται στη Νέα Υόρκη από τις 15 μέχρι και τις 26 Απριλίου 2020. H τέταρτη μεγάλου μήκους ταινία του Παπαδημητρόπουλου θα προβληθεί στην ενότητα Spotlight Narrative του Φεστιβάλ, η οποία φιλοξενεί ταινίες καταξιωμένων σκηνοθετών και ηθοποιών και αποτελεί σημαντική πλατφόρμα για τις πιο ενδιαφέρουσες και αναμενόμενες ανεξάρτητες ταινίες της χρονιάς.

 

“Το φετινό φεστιβάλ αγκαλιάζει τη μοναδική δύναμη της ταινίας για να φέρει τους ανθρώπους μαζί – είτε αυτό είναι κυριολεκτικά η εμπειρία να παρακολουθείτε μια ταινία σε ένα γεμάτο θέατρο, είτε με τον πιο απρόσμενο τρόπο μια μεγάλη ταινία μπορεί να σας κάνει να νιώσετε τον αγώνα ενός ξένου” δήλωσε ο διευθυντή Cara Cusumano σε επίσημη δήλωση.

Το φεστιβάλ θα ανοίξει στις 15 Απριλίου με την παγκόσμια πρεμιέρα του βραβευμένου ντοκιμαντέρ της Mary Wharton, “Jimmy Carter Rock & Roll President”, στο Θέατρο Beacon με ζωντανές εμφανίσεις από τον μουσικό θρύλο Willie Nelson, τον μουσικό διευθυντή Paul Shaffer, τον Nile Rodgers και άλλοι.

Η.Π.Α. ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

12 Hour Shift, Brea Grant

Cowboys, Anna Kerrigan

Fully Realized Humans, Joshua Leonard

The Half of It, Alice Wu

Little Fish, Chad Hartigan, Mattson Tomlin

Lorelei, Sabrina Doyle

Materna, David Gutnik, Jade Eshete, Assol Abdullina

My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To, Jonathan Cuartas

No Future, Andrew Irvine, Mark Smoot, Mark Smoot

The Violent Heart,  Kerem Sanga

 

 

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

 

499, Rodrigo Reyes, Lorena Padila

Dear Mr. Brody,  Keith Maitland

Enemies Of the State, Sonia Kennebeck

Father Soldier Son, Catrin Einhorn, Leslye Davis.

Jacinta, Jessica Earnshaw

Landfall, Cecilia Aldarondo

The Last Out,  Sami Khan, Michael Gassert

Pray Away, Kristine Stolakis

Socks on Fire, Bo McGuire.

Simple As Water, Megan Mylan

Wake Up On Mars (Réveil sur Mars), Dea Gjinovci

Wonderboy, Anissa Bonnefont

 

 

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

 

Ainu Mosir, Takeshi Fukunaga

Asia, Ruthy Pribar

Contactado, Marité Ugás, Mariana Rondón

The Hater (Hejter), Jan Komasa, Mateusz Pacewicz

Kokoloko, Gerardo Naranjo

My Wonderful Wanda (Wanda, mein Wunder), Bettina Oberli, Cooky Ziesche, Bettina Oberli.

Nobody Knows I’m Here (Nadie sabe que estoy aquí), Gaspar Antillo, Enrique Videla, Josefina Fernández, Gaspar Antillo

She Paradise, Maya Cozier, Maya Cozier, Melina Brown

Sublet,  Eytan Fox, Itay Segal

Tryst with Destiny, Prashant Nair

 

SPOTLIGHT 

Bad Education, Cory Finley,Mike Makowsky

Clean, Paul Solet, Adrien Brody

Don’t Tell a Soul, Alex McAuley

The God Committee, Austin Stark

Happily, BenDavid Grabinski

Inheritance, Vaughn Stein, Matthew Kennedy

The King of Staten Island, Judd Apatow, Pete Davidson, Dave Sirus

Love is Love is Love, Eleanor Coppola, Karen Leigh Hopkins

Love Spreads, Jamie Adams

Monday, Argyris Papadimitropoulos

My Zoe, Julie Delpy

Silk Road, Tiller Russell

The Sound of Philadelphia, Jeremie Guez

The Stand-In, Jamie Babbitt, Sam Bain

Stardust, Gabriel Range, Christopher Bell

The Trip to Greece, Michael Winterbottom

 

 

SPOTLIGHT ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

 

Ice Cold, Karam Gill, Nicholas Stafford Briggs

The Art of Political Murder, Paul Taylor

Athlete A, Bonni Cohen, Jon Shenk

Banksy Most Wanted, Aurélia Rouvier, Laurent Richard, Seamus Haley

Brian Wilson: Long Promised Road, Brent Wilson, Jason Fine

Helmut Newton: the Bad and the Beautiful, Gero von Boehm

Hydration, Mimi Valdés

Kubrick, Gregory Monro

Larry Flynt for President, Nadia Szold, Tchavdar Georgiev

Not Going Quietly, Amanda Roddy, Nicholas Bruckman.

Ottolenghi and the Cakes of Versailles, Laura Gabbert

Rebuilding Paradise, Ron Howard

Ricky Powell, The Individualist, directed by Josh Swade

Somebody Up There Likes Me, Mike Figgis

Stockton on My Mind, Marc Levin, James Lester

This Is Paris, Alexandra Haggiag Dean

Tough Love: The Lennox Lewis Documentary, Rick Lazes, Seth Koch, Josh Dubin

Wojnarowicz, Chris McKim

Yung Lean: In My Head, Henrik Burman

Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn,  Muta’Ali

 

 

VIEWPOINTS

 

Giants Being Lonely, Grear Patterson

A Glitch in the Matrix, Rodney Ascher

Harley,  Jean-Cosme Delaloye, Lila Place.

Honeymood, Talya Lavie

I’m No Longer Here (Ya No Estoy Aqui),  Fernando Frias de la Parra

La Llorona,  Jayro Bustamante

La Madrina: The Savage Life of Lorine Padilla, Raquel Cepeda.

Looking For A Lady With Fangs And A Moustache, Khyentse Norbu

Marvelous and The Black Hole, Kate Tsang

Miracle Fishing,  Miles Hargrove, Eric F. Martin

The Outside Story, Casimir Nozkowski

P.S. Burn This Letter Please, Michael Seligman, Jennifer Tiexiera

Pacified (Pacificado),  Paxton Winters

The State of Texas vs. Melissa, Sabrina Van Tassel

Stateless (Apátrida), Michèle Stephenson

Stray,  Elizabeth Lo

Through the Night, Loira Limbal, Malika Zouhali-Worrall.

 

MIDNIGHT

 

Becky, Cary Murnion, Jonathan Milott, Nick Morris, Ruckus Skye, Lane Skye

The Boys from County Hell, Chris Baugh

The Dark & The Wicked,  Bryan Bertino

Honeydew, Devereux Milburn

Sputnik,  Egor Abramenko, Andrei Zolotarev, Oleg Malovichko