Spirit Awards 2020 - Τα βραβεία του Ανεξάρτητου Κινηματογράφου, σε πλήρη κόντρα με την Ακαδημία – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Spirit Awards 2020 – Τα βραβεία του Ανεξάρτητου Κινηματογράφου, σε πλήρη κόντρα με την Ακαδημία

Βραβεία, Ειδήσεις | 9-2-2020 |

Τα Spirit Awards, φροντίζουν κάθε χρόνο να διαφοροποιηθούν από τα Oscar, και φέτος το κατάφεραν και πάλι. Μόλις χθες δόθηκαν τα βραβεία, προμοτάρωντας την διαφορετικότητα την οποία για ακόμα μία χρονιά τα Oscar, δεν μπορούν να ισχυριστούν ότι κατέχουν.

“Εμείς τουλάχιστον, τιμούμε τις γυναίκες σκηνοθέτιδες”, είπε η παρουσιάστρια Aubrey Plaza στον εναρκτήριο λόγο της, καθώς στα Oscar για ακόμα μία φορά καμία γυναίκα δεν υπάρχει υποψήφια για σκηνοθεσία…

3 στους 4 νικητές στις κατηγορίες ρόλων, δεν είναι υποψήφιοι για Oscar.

H Idina Menzel, που παρουσίασε το βραβείο Β’ Γυναικείου είπε:”Για πρώτη φορά στην ιστορία των Spirit, και οι 5 υποψήφιες είναι έγχρωμες”, με τα Oscar να έχουν στις κατηγορίες των γυναικείων ρόλων μόνο μία, την Cynthia Erivo, για το Harriet.

O μεγάλος νικητής της βραδιάς ήταν το στούνιο A24, με τα Farewell και Lighthouse, να κερδίζουν αρκετά βραβεία.

Η μεγαλύτερη είδηση της βραδιάς ήταν ο ευχαριστήριος λόγος του Adam Snadler, που κέρδισε για το “Uncut Gems”: “Αφήστε όλους τους μαλάκες να πάρουν τα Oscar τους αύριο. Τα όμορφα χαρακτηριστικά τους θα σβηστούν με τον χρόνο, αλλά οι δικές μας προσωπικότητες, θα λάμπουν για πάντα.”

Αναλυτικά, οι νικητές των 35ων Spirit Awards:

Καλύτερη Ταινία:

The Farewell (Νικητής)
Anita Gou, Daniele Melia, Andrew Miano, Peter Saraf, Marc Turtletaub, Lulu Wang, Chris Weitz, Jane Zheng

A Hidden Life
Elisabeth Bentley, Dario Bergesio, Grant Hill, Josh Jeter

Clemency
Timur Bekbosunov, Julian Cautherley, Bronwyn Cornelius, Peter Wong

Marriage Story
Noah Baumbach, David Heyman

Uncut Gems
Eli Bush, Sebastian Bear-McClard, Scott Rudin


Καλύτερη Πρώτη Ταινία:

(απονέμεται σε σκηνοθέτη και παραγωγό)

Booksmart (Νικητής)
Σκηνοθεσία: Olivia Wilde
Παραγωγή: Chelsea Barnard, David Distenfeld, Jessica Elbaum, Megan Ellison, Katie Silberman

The Climb

Diane

The Last Black Man in San Francisco

The Mustang

See You Yesterday


Σκηνοθεσίας:

Benny Safdie & Josh Safdie, Uncut Gems (Νικητές)
Alma Har’el, Honey Boy
Lorene Scafaria, Hustlers
Julius Onah, Luce
Robert Eggers, The Lighthouse


Α’ Γυναικείου:

Renée Zellweger, Judy (Νικήτρια)
Karen Allen, Colewell
Hong Chau, Driveways
Elisabeth Moss, Her Smell
Mary Kay Place, Diane
Alfre Woodard, Clemency


Α΄Ανδρικού:

Adam Sandler, Uncut Gems (Νικητής)
Chris Galust, Give Me Liberty
Kelvin Harrison Jr., Luce
Robert Pattinson, The Lighthouse
Matthias Schoenaerts, The Mustang


Β’ Γυναικείου:

Lulu Wang accepted the award on Zhao Shuzhen's behalf.

Zhao Shuzhen, The Farewell (Νικήτρια)
Jennifer Lopez, Hustlers
Taylor Russell, Waves
Lauren “LoLo” Spencer, Give Me Liberty
Octavia Spencer, Luce


Β’ Ανδρικού:

Willem Dafoe, The Lighthouse (Νικητής)
Noah Jupe, Honey Boy
Shia LaBeouf, Honey Boy
Jonathan Majors, The Last Black Man in San Francisco
Wendell Pierce, Burning Cane


Σεναρίου:

Noah Baumbach, Marriage Story (Νικητής)
Jason Begue & Shawn Snyder, To Dust
Ronald Bronstein & Benny Safdie & Josh Safdie, Uncut Gems
Chinonye Chukwu, Clemency
Tarell Alvin McCraney, High Flying Bird


Καλύτερο Πρώτο Σενάριο:

Fredrica Bailey & Stefon Bristol, See You Yesterday (Νικητές)
Hannah Bos & Paul Thureen, Driveways
Bridget Savage Cole & Danielle Krudy, Blow the Man Down
Jocelyn DeBoer & Dawn Luebbe, Greener Grass
James Montague & Craig W. Sanger, The Vast of Night


Καλύτερη Διεθνής Ταινία:

Parasite(Νότιος Κορέα), (Νικητής)
Invisible Life (Βραζιλία)
Les Misérables (Γαλλία)
Portrait of a Lady on Fire (Γαλλία)
Retablo (Πέρου)
The Souvenir (Ηνωμένο Βασίλειο)


Καλύτερο Ντοκιμαντέρ:

American Factory (Νικητής)

Apollo 11

For Sama

Honeyland

Island of the Hungry Ghosts


Φωτογραφίας:

Jarin Blaschke, The Lighthouse (Νικητής)
Todd Banhazl, Hustlers
Natasha Braier, Honey Boy
Chananun Chotrungroj, The Third Wife
Pawel Pogorzelski, Midsommar


Μοντάζ:

Ronald Bronstein & Benny Safdie, Uncut Gems (Νικητές)
Julie Béziau, The Third Wife
Tyler L. Cook, Sword of Trust
Louise Ford, The Lighthouse
Kirill Mikhanovsky, Give Me Liberty

 

Διαβάστε περισσότερα για: