DGA Awards 2020 - Το Σωματείο σκηνοθετών, έδωσε τις υποψηφιότητες του, με κάποιες εκπλήξεις – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

DGA Awards 2020 – Το Σωματείο σκηνοθετών, έδωσε τις υποψηφιότητες του, με κάποιες εκπλήξεις

Βραβεία | 11-1-2020 |

Μέσα σε όλα τα βραβεία, να ξέρετε ότι κάθε χρόνο τα βραβεία των σωματείων, συγκεντρωτικά, μας δίνουν την πιο ξεκάθαρη εικόνα για το τι θα συμβεί στα Oscar. Για αυτό άλλωστε δεν υπάρχει και αρκετό ενδιαφέρον πια στα βραβεία της Ακαδημίας. Πάμε όμως παρακάτω…

Το Σωματείο Σκηνοθετών των ΗΠΑ, έδωσε τις φετινές του υποψηφιότητες, και όσο να πεις δεν εκπλαγήκαμε ιδιαίτερα.

Στην κατηγορία Καλύτερης Σκηνοθεσίας για Κινηματογραφική Ταινίας, έχουμε τους Bong Joon Ho, Sam Mendes, Martin Scorsese, Quentin Tarantino και Taika Waititi.

Για ακόμα μία χρονιά, καμία γυναίκα υποψήφια στην κατηγορία, ενώ οι πάντες περιμέναμε έστω μία υποψηφιότητα για τις Greta Gerwig (Little Women), Lulu Wang (The Farewell), και Kasi Lemmons (Harriet).

Σημειώστε ότι πέρσι, βραβεύθηκε ο Alfonso Cuaron για το Roma, και μετά από αυτό κέρδισε και το Oscar, πράγμα το οποίο συμβαίνει πολύ συχνά τα τελευταία χρόνια.

Στις τηλεοπτικές κατηγορίες τα πράγματα ήταν λίγο πολύ αναμενόμενα.

Τα βραβεία θα δοθούν το Σάββατο, 25 Ιανουαρίου.

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

Κινηματογραφική Ταινία:

'Jojo Rabbit'

Bong Joon Ho – Parasite

Sam Mendes – 1917

Martin Scorsese – The Irishman

Quentin Tarantino – Once Upon A Time In Hollywood

Taika Waititi – Jojo Rabbit


Πρώτη Κινηματογραφική Ταινία:

'Honey Boy'

Mati Diop – Atlantics

Alma Har’el – Honey Boy

Melina Matsoukas – Queen & Slim

Tyler Nilson & Michael Shwartz – The Peanut Butter Falcon

Joe Talbot – The Last Black Man in San Francisco


Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

'When They See Us'

Ava DuVernay – When They See Us

Vince Gilligan – El Camino: A Breaking Bad Movie

Thomas Kail – Fosse/Verdon, “Nowadays”

Johan Renck – Chernobyl

Minkie Spiro – Fosse/Verdon, “All I Care About Is Love”

Jessica Yu – Fosse/Verdon, “Glory”


Τηλεοπτικό Σταθερό Πρόγραμμα

Alexandria Ocasio-Cortez on 'The Late Show with Stephen Colbert'

Paul G. Casey – Real Time With Bill Maher, “1730”

Nora S. Gerard – CBS Sunday Morning, “40th Anniversary”

Jim Hoskinson – The Late Show with Stephen Colbert, “A. Ocasio-Cortez; Incubus”

Don Roy King – Saturday Night Live, “E. Murphy; Lizzo”

Paul Pennolino, Christopher Werner – Last Week Tonight With John Oliver, “SLAPP Suits”


Reality

Hisham Abed – Queer Eye, “Black Girl Magic”
(Netflix)

Jason Cohen – Encore!, “Annie”
(Disney+)

Jon Favreau – The Chef Show, “Hog Island”
(Netflix)

Ashley S. Gorman – First Responders Live, “103”
(Fox)

Patrick McManus – American Ninja Warrior, “1116 Las Vegas National Finals Night 4”
(NBC)


Ντοκιμαντέρ

'Maiden'

Steven Bognar and Julia Reichert –American Factory
(Netflix)

Feras Fayyad – The Cave
(National Geographic Documentary Films)

Alex Holmes – Maiden
(Sony Picture Classics)

Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska – Honeyland
(Neon)

Nanfu Wang and Jialing Zhang – One Child Nation
(Amazon Studios)

Διαβάστε περισσότερα για: