Ανακοινώθηκαν οι ταινίες του Διαγωνιστικού της Berlinale – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Ανακοινώθηκαν οι ταινίες του Διαγωνιστικού της Berlinale

Ειδήσεις, Φεστιβάλ | 29-1-2020 |

Μετά την ανακοίνωση της Berlinale για το υπόλοιπό της πρόγραμμα, όπως το καινούριο τμήμα Encounters, που έχει ταινίες σαν το Malmkrog, του , αλλά και τα Panorama (όπου θα έχουμε δύο Ελληνικές συμμετοχές) και  Forum, είχαμε σήμερα την ανακοίνωση των ταινιών του διαγωνιστικού τμήματος του επετειακού 70ου Φεστιβάλ του Βερολίνου. Ο νέος καλλιτεχνικός διευθυντής παρουσίασε ένα ενδιαφέρον πρόβλημα με το βλέμα σε αρκετά νέα πρόσωπα και με τις Γερμανικές συμμετοχές να έχουν να κάνουν με την ίδια την πόλη του Βερολίνου.

Η Berlinale θα πραγματοποιηθεί φέτος 20 Φεβρουαρίου με 1 Μαρτίου και το Cinefreaks θα είναι εκεί

Οι 18 ταινίες που θα διαγωνιστούν για την Χρυσή Άρκτο

Berlin Alexanderplatz
Γερμανία / Ολλανδία
Σκηνοθέτης: Burhan Qurbani
με τους Welket Bungué, Jella Haase, Albrecht Schuch, Joachim Król, Annabelle Mandeng, Nils Verkooijen, Richard Fouofié Djimeli
World premiere

DAU. Natasha

Germany / Ukraine / United Kingdom / Russian Federation
Σκηνοθέτης: Ilya Khrzhanovskiy, Jekaterina Oertel
με τους Natalia Berezhnaya, Olga Shkabarnya, Vladimir Azhippo, Alexei Blinov, Luc Bigé
World premiere

Domangchin yeoja (The Woman Who Ran)
Republic of Korea
Σκηνοθέτης: Hong Sangsoo
με τους Kim Minhee, Seo Younghwa, Song Seonmi, Kim Saebyuk, Lee Eunmi, Kwon Haehyo, Shin Seokho, Ha Seongguk
World premiere

Effacer l’historique (Delete History)


France / Belgium
Σκηνοθέτης: Benoît Delépine, Gustave Kervern
με τους Blanche Gardin, Denis Podalydès, Corinne Masiero
World premiere

El prófugo (The Intruder)
Argentina / Mexico
Σκηνοθέτης: Natalia Meta
με τους Érica Rivas, Nahuel Pérez Biscayart, Daniel Hendler, Cecilia Roth, Guillermo Arengo, Agustín Rittano, Mirta Busnelli
World premiere

Favolacce (Bad Tales)
Italy / Switzerland
Σκηνοθέτης: Damiano & Fabio D’’Innocenzo
με τους Elio Germano, Barbara Chichiarelli, Lino Musella, Gabriel Montesi, Max Malatesta
World premiere

First Cow
USA
Σκηνοθέτης: Kelly Reichardt
με τους John Magaro, Orion Lee, Toby Jones, Scott Shepherd, Gary Farmer, Lily Gladstone
International premiere

Irradiés (Irradiated)
France / Cambodia
Σκηνοθέτης: Rithy Panh
World premiere / Documentary form

Le sel des larmes (The Salt of Tears)
France / Switzerland
by Philippe Garrel
με τους Logann Antuofermo, Oulaya Amamra, André Wilms, Louise Chevillotte, Souheila Yacoub
World premiere

Never Rarely Sometimes Always
USA
Σκηνοθέτης: Eliza Hittman
με τους Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin, Ryan Eggold, Sharon Van Etten
International premiere

Rizi (Days)
Taiwan
Σκηνοθέτης: Tsai Ming-Liang
με τους Lee Kang-Sheng, Anong Houngheuangsy
World premiere

The Roads Not Taken

United Kingdom
Σκηνοθέτης: Sally Potter
με τους Javier Bardem, Elle Fanning, Salma Hayek, Laura Linney
World premiere

Schwesterlein (My Little Sister)
Switzerland
Σκηνοθέτης: Stéphanie Chuat, Véronique Reymond
με τους Nina Hoss, Lars Eidinger, Marthe Keller, Jens Albinus, Thomas Ostermeier, Linne-Lu Lungershausen, Noah Tscharland, Isabelle Caillat, Moritz Gottwald, Urs Jucker
World premiere

Sheytan vojud nadarad (There Is No Evil)
Germany / Czech Republic / Iran
Σκηνοθέτης: Mohammad Rasoulof
World premiere

Siberia
Italy / Germany / Mexico
Σκηνοθέτης: Abel Ferrara
με τους Willem Dafoe, Dounia Sichov, Simon McBurney, Cristina Chiriac
World premiere

Todos os mortos (All the Dead Ones)
Brazil / France
Σκηνοθέτης: Caetano Gotardo, Marco Dutra
με τους Mawusi Tulani, Clarissa Kiste, Carolina Bianchi, Thaia Perez, Alaíde Costa, Leonor Silveira, Agyei Augusto, Rogério Brito, Thomás Aquino, Andrea Marquee
World premiere

Undine
Germany / France
Σκηνοθέτης: Christian Petzold
με τους Paula Beer, Franz Rogowski, Maryam Zaree, Jacob Matschenz
World premiere

Volevo nascondermi (Hidden Away)
Italy
Σκηνοθέτης: Giorgio Diritti
με τους Elio Germano
World premiere

Με το “Εκτός συναγωνισμού” να καταργείται φέτος, όλες οι ταινίες που δεν διαγωνίζονται είναι μέρος του προγράμματος του  Berlinale Gala. Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα ανακοινώθηκαν οι παρακάτω επιπλέον ταινίες:

Berlinale Special Gala at Berlinale Palast

Onward
USA
Σκηνοθέτης: Dan Scanlon
με τους the voices of Tom Holland, Chris Pratt, Julia-Louis Dreyfus, Octavia Spencer, Mel Rodriguez, Kyle Bornheimer, Lena Waithe, Ali Wong
International premiere / Animation

Berlinale Special Gala at Friedrichstadt-Palast

Curveball
Germany
Σκηνοθέτης: Johannes Naber
με τους Sebastian Blomberg, Dar Salim, Virginia Kull, Michael Wittenborn, Thorsten Merten, Franziska Brandmeier
World premiere

Berlinale Special at Haus der Berliner Festspiele

DAU. Degeneratsia (DAU. Degeneration)
Germany / Ukraine / United Kingdom / Russian Federation
Σκηνοθέτης: Ilya Khrzhanovskiy, Ilya Permyakov
World premiere / Documentary form

Speer Goes to Hollywood
Israel
Σκηνοθέτης: Vanessa Lapa
World premiere / Documentary form

Διαβάστε περισσότερα για: