32α Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου 2019 - Polanski, Almodovar, Bellocchio, ηγούνται των υποψηφιοτήτων – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

32α Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου 2019 – Polanski, Almodovar, Bellocchio, ηγούνται των υποψηφιοτήτων

Βραβεία, Ειδήσεις | 11-11-2019 |

Και ενώ για ακόμα μία φορά βρισκόμαστε στη σκιά ενός σκανδάλου, με πρωταγωνιστή τον Roman Polanski, η Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου, έδωσε στη δημοσιότητα τις υποψηφιότητες των φετινών βραβείων.

Ο Marco Bellocchio με το “The Traitor,” ο Roman Polanski με το “An Officer and a Spy” και ο Pedro Almodóvar με το “Pain and Glory” ηγούνται των υποψηφιοτήτων με 4 έκαστος.

Οι υποψηφιότητες έχουν βγει μετά από ψηφοφορία των 3600 και πλέον μελών των βραβείων, με την τελετή απονομής να λαμβάνει χώρα στις 6 Δεκεμβρίου στο Βερολίνο.

Με 3 υποψηφιότητες ακολουθούν η Céline Sciamma, με το “Portrait of a Lady on Fire” και ο Γιώργος Λάνθιμος , με την “Ευνοούμενη”.

Με 2 υποψηφιότητες συναντάμε την Ladj Ly με το “Les Misérables” και η Nora Fingscheidt με το “System Crasher”. .

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

Ευρωπαϊκή Ταινία: 

“An Officer and a Spy”
“Les Misérables,”
“Pain and Glory”
“System Crasher”
“The Favourite”
“The Traitor”

Σκηνοθεσία:

Pedro Almodóvar  – “Pain and Glory”
Marco Bellocchio – “The Traitor”
Γιώργος Λάνθιμος – “The Favourite”
Roman Polanski – “An Officer and a Spy”
Céline Sciamma – “Portrait of a Lady on Fire”

Γυναικείας Ερμηνείας:

Olivia Colman – “The Favourite”
Trine Dyrholm – “Queen of Hearts”
Noémie Merlant και Adèle Haenel – “Portrait of a Lady on Fire”
Viktoria Miroshnickenko – “Beanpole”
Helene Zengel – “System Crasher”

Ανδρικής Ερμηνείας:

Antonio Banderas – “Pain and Glory”
Jean Dujardin – “An Officer and a Spy”
Pierfrancesco Favino – “The Traitor”
Levan Gelbakhiani – “And Then We Danced”
Alexander Scheer – “Gundermann”
Ingvar E. Sigurðsson – “A White, White Day”

Σεναρίου: 

Pedro Almodóvar  – “Pain and Glory”
Marco Bellocchio, Ludovica Rampoldi, Valia Santella & Francesco Piccolo – “The Traitor”
Robert Harris, Roman Polanski – “An Officer and a Spy”
Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti – “Les Miserables”
Céline Sciamma – “Portrait of a Lady on Fire”

Ντοκιμαντέρ: 

“For Sama”  – Waad al-Kateab, Edward Watts
“Honeyland” – Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska
“Putin’s Witnesses” – Vitaly Mansky
“Selfie” – Agostino Ferrente
“The Disappearance of My Mother” – Beniamino Barrese

Κωμωδία:

“Ditte & Louise” – Niclas Bendixen
“The Favourite” – Γιώργος Λάνθιμος
“Tel Aviv on Fire” – Sameh Zoabi

Ευρωπαϊκή Ανακάλυψη – Βραβείο Fipresci 

“Aniara” – Hugo Lilja, Pella Kågerman
“Atlantics” – Mati Diop
“Blind Spot” – Tuva Novotny
“Irina” – Nadejda Koseva
“Les Misérables” – Ladj Ly
“Ray & Liz” – Richard Billingham

Κινουμένων Σχεδίων:

“Bunuel in the Labyrinth of the Turtles”  – Salvador Simó
“I Lost My Body” – Jérémy Clapin
“Marona’s Fantastic Tale” – Anca Damian
“The Swallows of Kabul” – Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec

Μικρού Μήκους:

“Dogs Barking at Birds” – Leonor Teles
“Reconstruction” – Jirí Havlícek, Ondrej Novák
“The Christmas Gift” – Bogdan Mureşanu
“The Marvelous Misadventures of the Stone Lady” – Gabriel Abrantes
“Watermelon Juice” – Irene Moray