Berlinale 2018 - Πλήρες Πρόγραμμα, με πρόεδρο της επιτροπής τον Tom Tykwer, του "Τρέξε Λόλα, Τρέξε" – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Berlinale 2018 – Πλήρες Πρόγραμμα, με πρόεδρο της επιτροπής τον Tom Tykwer, του “Τρέξε Λόλα, Τρέξε”

Ειδήσεις, Φεστιβάλ | 6-2-2018 |

Το line up του ερχόμενου κινηματογραφικού φεστιβάλ Βερολίνου ολοκληρώθηκε, με δύο ταινίες που προστέθηκαν στο διαγωνιστικό μέρος, και σε εκείνο της Berlinale Special κάνοντας το 68ο φεστιβάλ, να φαντάζει σαν ένα από τα καλύτερα.

Η παραγωγή από την Νορβηγία, Utøya 22. juli (U – July 22) του Erik Poppe, θα διαγωνιστεί για την Χρυσή Άρκτο, με το διαγωνιστικό πρόγραμμα να αποτελείται από 24 ταινίες, 19 εκ των οποίων διεκδικούν τα βραβεία.

Το ντοκιμαντέρ Songwriter του Murray Cummings συμπλήρωσε το πρόγραμμα Berlinale Special, και αφορά τον αγαπημένο μας Ed Sheeran, καθώς εκείνος δημιουργούσε το πρόσφατο album του.

Αναλυτικά οι συμμετοχές:

Ταινίες Διαγωνιστικού Μέρους: 

3 Tage in Quiberon (3 Days in Quiberon), Emily Atef (Γερμανία, Αυστρία, Γαλλία)
7 Days in Entebbe, José Padilha (ΗΠΑ, Ηνωμένο Βασίλειο) – Εκτός συναγωνισμού
Ága, Milko Lazarov (Βουλγαρία, Γερμανία, Γαλλία) – Εκτός συναγωνισμού
Ang Panahon ng Halimaw (Season of the Devil), Lav Diaz (Φιλιππίνες)
Black 47,  Lance Daly (Ιρλανδία, Λουξεμβούργο) – Εκτός συναγωνισμού
Damsel,  David Zellner και Nathan Zellner (ΗΠΑ)
Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot, Gus Van Sant (ΗΠΑ)
Dovlatov, Alexey German Jr. (Ρωσία, Πολωνία, Σερβρία)
Eldorado,  Markus Imhoof (Ελβετία, Γερμανία) – Εκτός συναγωνισμού
Eva, Benoit Jacquot (Γαλλία, Βέλγιο)
Figlia mia (Daughter of Mine), Laura Bispuri (Ιταλία, Γερμανία, Ελβετία)
Las herederas (The Heiresses), Marcelo Martinessi (Παραγουάη, Ουρουγουάη, Γερμανία, Βραζιλία, Νορβηγία, Γαλλία)
In den Gängen (In the Aisles),  Thomas Stuber (Γερμανία)
Isle of Dogs, Wes Anderson (Ηνωμένο Βασίλειο, Γερμανία)
Khook (Pig),  Mani Haghighi (Ιράν)
Mein Bruder heißt Robert und ist ein Idiot (My Brother’s Name is Robert and He is an Idiot), Philip Gröning (Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία)
Museo (Museum), Alonso Ruizpalacios (Μεξικό)
La prière (The Prayer),  Cédric Kahn (Γαλλία)
Toppen av ingenting (The Real Estate), Måns Månsson και Axel Petersén (Σουηδία, Ηνωμένο Βασίλειο)
Touch Me Not, Adina Pintilie (Ρουμανία, Γερμανία, Τσεχία, Βουλγαρία, Γαλλία)
Transit,  Christian Petzold (Γερμανία, Γαλλία)
Twarz (Mug), Małgorzata Szumowska (Πολωνία)
Unsane, Steven Soderbergh (ΗΠΑ) – Εκτός συναγωνισμού
Utøya 22. juli (U – July 22), Erik Poppe (Νορβηγία)

Ταινίες του προγράμματος Berlinale Special:

AMERICA Land of the FreeKS, Ulli Lommel (Γερμανία, ΗΠΑ)
The Bookshop, Isabel Coixet (Ισπανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Γερμανία)
Gurrumul, Paul Williams (Αυστραλία)
The Happy Prince, Rupert Everett (Γερμανία, Βέλγιο, Ιταλία)
The Interpreter, Martin Šulík (Σλοβακία, Τσεχία, Αυστρία)
Monster Hunt 2, Raman Hui (Κίνα)
RYŪICHI SAKAMOTO: async AT THE PARK AVENUE ARMORY, Stephen Nomura Schible (ΗΠΑ, Ιαπωνία)
Das schweigende Klassenzimmer (The Silent Revolution), Lars Kraume (Γερμανία)
Songwriter, Murray Cummings (Ηνωμένο Βασίλειο)
Unga Astrid (Becoming Astrid), Pernille Fischer Christensen (Σουηδία, Γερμανία, Δανία)
Usedom – Der freie Blick aufs Meer, Heinz Brinkmann (Γερμανία)
Viaje a los Pueblos Fumigados (A Journey to the Fumigated Towns), Fernando Solanas (Αργεντινή)

Berlinale Special – Σειρές:

Bad Banks – Σκηνοθεσία: Christian Schwochow – Σενάριο: Oliver Kienle (Γερμανία, Λουξεμβούργο)
Heimebane (Home Ground) – Δημιουργός: Johan Fasting – Σκηνοθεσία: Arild Andresen (Νορβηγία)
Liberty – Δημιουργός: Asger Leth – Σκηνοθεσία: Mikael Marcimain (Δανία)
The Looming Tower – Δημιουργοί: Dan Futterman, Alex Gibney, Lawrence Wright – Σκηνοθεσία: Alex Gibney – Σενάριο: Dan Futterman (ΗΠΑ)
Picnic at Hanging Rock – Σκηνοθεσία: Larysa Kondracki (επεισόδια 1-3) – Σενάριο: Beatrix Christian, Alice Addison (Αυστραλία)
Sleeping Bears – Δημιουργός και σκηνοθεσία: Keren Margalit (Ισραήλ)
The Terror – Δημιουργοί: David Kajganich, Soo Hugh – Σκηνοθεσία: Edward Berger (επεισόδια 1-3), (ΗΠΑ)

Σε ό,τι αφορά την κριτική επιτροπή, φαίνεται πως φέτος ο πήχης έχει ανέβει κι άλλο. Η κριτική επιτροπή, της οποίας τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στις 24 του μήνα, φέτος αποτελείται από την Βελγίδα ηθοποιό Cécile de France, τον Ισπανό φωτογράφο και σκηνοθέτη Chema Prado, την Αμερικανίδα παραγωγό Adele Romanski, τον Ιάπωνα συνθέτη Ryūichi Sakamoto, την Αμερικανίδα κριτικό κινηματογράφου Stephanie Zacharek, με πρόεδρο της επιτροπής τον Γερμανό σκηνοθέτη, σεναριογράφο, μουσικοσυνθέτη και παραγωγό Tom Tykwer.

O Tykwer δημιούργησε την πρώτη του ταινία, Deadly Maria, το 1993, αλλά αναγνωρίστηκε διεθνώς το 1998, με το Run Lola Run. Είναι παλιός γνώριμος της Berlinale, καθώς το 2002, η πρώτη του αγγλόφωνη ταινία, Heaven, η οποία ήταν βασισμένη σε σενάριο του Krzysztof Kieślowski, άνοιξε το φεστιβάλ. Το όνομά του είναι εμπλεκόμενο και με άλλες διεθνής παραγωγές. Το 2006 έφερε στις οθόνες το βιβλίο του Patrick Süskind, Perfume: The Story of a Murderer, και το 2009 άνοιξε και πάλι το φεστιβάλ με το The International. Μετά το Three (2010), για το οποίο κέρδισε το Βραβείο German Film για την Καλύτερη σκηνοθεσία, ήρθε το Cloud Atlas(2012), σηματοδοτώντας την πρώτη του συνεργασία με τις Lana και Lilly Wachowski. Η δεύτερη φορά ήταν όταν έγραψε μουσική και σκηνοθέτησε και κάποια επεισόδια του Sense8 (2015-2017). Μετά είχαμε το A Hologram for the King με τον Tom Hanks.

Διαβάστε περισσότερα για: ,