Οι υποψηφιότητες του Σωματείου Παραγωγών Αμερικής (Producers Guild of America) για το 2018 – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Οι υποψηφιότητες του Σωματείου Παραγωγών Αμερικής (Producers Guild of America) για το 2018

Βραβεία | 6-1-2018 |

Αν και οι περισσότερες υποψηφιότητες καλύπτουν μια ευρύτατη γκάμα των τηλεοπτικών προγραμμάτων, οι υποψηφιότητες και αργότερα και τα βραβεία του Σωματείου Παραγωγών Αμερικής παρακολουθούνται στενά από τους κινηματογραφόφιλους σε ετήσια βάση για το κατά πόσο θα πέσουν μέσα στις αντίστοιχες οσκαρικές επιλογές, ειδικά στην κατηγορία της καλύτερης ταινίας, για την οποία το ποσοστό επιτυχίας πρόβλεψης είναι 68% (ήταν ελαφρώς υψηλότερο αλλά μειώθηκε όταν αντί για το “La La Land” που τίμησε ο θεσμός το Όσκαρ πήγε αναπάντεχα στο “Moonlight” ένα χρόνο πριν). Οι φετινές υποψηφιότητες στην κατηγορία καλύτερης κινηματογραφικής ταινίας που είναι έντεκα αντί για δέκα λόγω ισοψηφίας περιέχουν τα αναμενόμενα βαριά πυροβολικά τύπου “The Shape of Water” αλλά και κάποιες εκπλήξεις όπως το δίχως εκπροσώπηση στις Χρυσές Σφαίρες “The Big Sick” αλλά και το “Wonder Woman“, αναγνωρίζοντάς την έτσι ως την επιδραστικότερη κόμικ ταινία της χρονιάς με παρόμοιο τρόπο με τον οποίο είχε τιμηθεί ανάλογα και το “Deadpool” πέρυσι από τον ίδιο θεσμό. Οι ηχηρές απουσίες ονομάτων όπως τα “The Florida Project“, “The Disaster Artist” και “Phantom Thread” προϊδεάζουν και για μια ανάλογη μη παρουσία τους στη συγκεκριμένη κατηγορία από την Ακαδημία. Στην κατηγορία των animation ευχάριστο γεγονός είναι η παρουσία του “The Lego Batman Movie” παρά τη μη αναγνώρισή του από τις Χρυσές Σφαίρες, ενώ στα τηλεοπτικά δεν εμφανίζονται ιδιαίτερες εκπλήξεις. Αναλυτικά η λίστα των υποψηφίων παρακάτω:

 

Βραβείο Darryl F. Zanuck για εξέχοντα παραγωγό κινηματογραφικών ταινιών:

 

The Big Sick

Παραγωγοί: Judd Apatow, Barry Mendel

 

Call Me By Your Name

Παραγωγοί: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito

 

Dunkirk

Παραγωγοί: Emma Thomas, Christopher Nolan

 

Get Out

Παραγωγοί: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele

 

I, Tonya

Παραγωγοί: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley

 

Lady Bird

Παραγωγοί: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill

 

Molly’s Game

Παραγωγοί: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson

 

The Post

Παραγωγοί: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

 

The Shape Of Water

Παραγωγοί: Guillermo del Toro, J. Miles Dale

 

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Παραγωγοί: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh

 

Wonder Woman

Παραγωγοί: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder

 

Βραβείο για εξέχοντα παραγωγό κινουμένων σχεδίων:

 

The Boss Baby

Παραγωγός: Ramsey Naito

 

Coco

Παραγωγός: Darla K. Anderson

 

Despicable Me 3

Παραγωγοί: Chris Meledandri, Janet Healy

 

Ferdinand

Παραγωγοί: Lori Forte, Bruce Anderson

 

The Lego Batman Movie

Παραγωγοί: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller

 

Βραβείο για εξέχοντα παραγωγό ντοκιμαντέρ:

 

“Chasing Coral”

Παραγωγοί: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes

 

“City of Ghosts”

Παραγωγός: Matthew Heineman

 

“Cries from Syria”

Παραγωγοί: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler

 

“Earth: One Amazing Day”

Παραγωγός: Stephen McDonogh

 

“Jane”

*Ακόμη εξετάζεται η εγκυρότητα της υποψηφιότητας της συγκεκριμένης ταινίας σε αυτήν την κατηγορία.

 

“Joshua: Teenager vs. Superpower”

*Ακόμη εξετάζεται η εγκυρότητα της υποψηφιότητας της συγκεκριμένης ταινίας σε αυτήν την κατηγορία.

 

“The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee”

Παραγωγοί: Teddy Kunhardt, George Kunhardt

 

 

 

Βραβείο Norman Felton για εξέχοντα παραγωγό τηλεοπτικής δραματικής σειράς επεισοδιακής μορφής:

 

Big Little Lies (Season 1)

“The Crown” (Season 2)

“Game of Thrones” (Season 7)

The Handmaid’s Tale (Season 1)

Stranger Things (Season 2)

 

Βραβείο Danny Thomas για εξέχοντα παραγωγό τηλεοπτικής κωμικής σειράς επεισοδιακής μορφής:

 

“Curb Your Enthusiasm” (Season 9)

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 1)

“Master of None” (Season 2)

“Silicon Valley” (Season 4)

“Veep” (Season 6)

 

Βραβείο David L. Wolper για εξέχοντα παραγωγό τηλεοπτικού προϊόντος μακράς μορφής:

 

“Black Mirror” (Season 4)

“Fargo” (Season 3)

“FEUD: Bette and Joan” (Season 1)

“Sherlock: The Lying Detective”

“The Wizard of Lies”

 

Βραβείο εξέχοντος παραγωγού μη μυθοπλαστικής τηλεόρασης:

 

“30 for 30” (Season 8)

“60 Minutes” (Season 50)

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 9, Season 10)

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season 1, Season 2)

“Spielberg”

 

Βραβείο εξέχοντα παραγωγού ζωντανού ψυχαγωγικού προγράμματος ή talk show:

 

“Full Frontal with Samantha Bee” (Season 2)

“Jimmy Kimmel Live!” (Season 15)

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 4)

“The Late Show with Stephen Colbert” (Season 3)

Saturday Night Live” (Season 43)

 

Βραβείο εξέχοντα παραγωγού τηλεοπτικού προγράμματος διαγωνιστικού περιεχομένου:

 

“The Amazing Race” (Season 29)

“American Ninja Warrior” (Season 9)

“Lip Sync Battle” (Season 3)

“Top Chef” (Season 14)

“The Voice” (Season 12, Season 13)

 

Βραβείο εξέχοντος προγράμματος μικρού μήκους:

 

“Better Call Saul’s Los Pollos Hermanos Employee Training” (Season 1)

“Carpool Karaoke” (Season 1)

“Humans of New York: The Series” (Season 1)

“National Endowment for the Arts: United States of Arts” (Season 3)

“Viceland at the Women’s March” (Season 1)

 

Βραβείο εξέχοντος αθλητικού προγράμματος:

 

“All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams” (Season 2)

“Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers” (Season 12)

“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 23)

“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 3)

“VICE World of Sports” (Season 2)

 

Βραβείο εξέχοντος παιδικού προγράμματος:

 

“Doc McStuffins” (Season 4)

“Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2017”

“School of Rock” (Season 3)

“Sesame Street” (Season 47)

“SpongeBob SquarePants” (Season 10, Season 11)

Διαβάστε περισσότερα για: