Θρίαμβος του Τετάρτη 04:45 στα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Θρίαμβος του Τετάρτη 04:45 στα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Βραβεία | 29-3-2016 |

Το Τετάρτη 04:45 του Αλέξη Αλεξίου θριάμβευσε στα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, αποσπώντας 9 βραβεία από τα 13, που διεκδικούσε, ανάμεσα στα οποία εκείνα της Καλύτερης Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας και Σκηνοθεσίας. Το Chevalier της Αθηνάς Τσαγκάρη απέσπασε το βραβείο Σεναρίου, ο Αστακός του Γιώργου Λάνθιμου το βραβείο Καλύτερης Ξένης Ταινίας, ενώ ο Γιώργος Ζώης για το Interruption και η Ευαγγελία Κρανιώτη για το Erotica, Exotica, Etc. βραβεύθηκαν εξ ημισείας ως καλύτεροι πρωτοεμφανιζόμενοι σκηνοθέτες.

Θυμηθείτε τις υποψηφιότητες των βραβείων

Ιδιαίτερη στιγμή, η βράβευση του Μηνά Χατζησάββα με το Βραβείο Β Ανδρικού Ρόλου στο Ένας Άλλος Κόσμος, του Χριστόφορου Παπακαλιάτη, που ήταν και ο τελευταίος της καριέρας του, άλλα και τα λόγια της Vanessa Redgrave, επίσημης προσκεκλημένης των διοργανωτών, που αφού για μια ακόμη φορά εξύμνησε τις προσπάθειες των Ελλήνων για την αντιμετώπιση του προσφυγικού, δεν είχε την ίδια διάθεση για την Ε.Ε. και την Ελληνική Κυβέρνηση, σημειώνοντας πως από την μια η Ευρώπη θα έπρεπε να ντρέπεται και από την άλλη η Ελληνική Κυβέρνηση δεν θα έπρεπε να ζητά σκληρά μέτρα, που… φέρνουν την Αποκάλυψη, άλλα χρήματα για τη χώρα και τους πρόσφυγες.

Την τελετή απονομής των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου παρουσίασαν ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα.

Αναλυτικά οι νικητές:

Βραβείο Ειδικών Εφέ και  Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Τετάρτη 04:45 – Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen

Βραβείο Μακιγιάζ
Ουζερί Τσιτσάνης – Ναμπίλ Σαλαμέ

Βραβείο Ήχου
Τετάρτη 04:45 – Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren

Βραβείο Ενδυματολογίας
Ουζερί Τσιτσάνης – Άννα Μαχαιριανάκη

Βραβείο Σκηνογραφίας
Τετάρτη 04:45 – Σπύρος Λάσκαρης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Τετάρτη 04:45 – Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)

Βραβείο Μοντάζ
Τετάρτη 04:45 – Λάμπης Χαραλαμπίδης

Βραβείο Φωτογραφίας
Τετάρτη 04:45 – Χρήστος Καραμάνης

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
Ουζερί Τσιτσάνης – Βασιλική Τρουφάκου

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
Ένας Άλλος Κόσμος – Μηνάς Χατζησάββας

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
Smac – Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
Τετάρτη 04:45 – Στέλιος Μάινας

Βραβείο Σεναρίου
Chevalier – Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Interruption – Γιώργος Ζώης
Erotica, Exotica, etc… – Ευαγγελία Κρανιώτη

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Το Σύκο – Νικόλας Κολοβός

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) «Λουκία Ρικάκη»
Erotica, Exotica, etc… – Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Τετάρτη 04:45 – Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος

Βραβείο Ξένης Ταινίας
«Ο Αστακός» (The Lobster) – Γιώργος Λάνθιμος

Διαβάστε περισσότερα για: