Οι υποψηφιότητες των Βραβείων Cesar κατέφθασαν! – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Οι υποψηφιότητες των Βραβείων Cesar κατέφθασαν!

Βραβεία | 27-1-2016 |

Η 41η απονομή των Βραβείων Cesar πλησιάζει και οι υποψηφιότητες αποκαλύφθηκαν από τον πρόεδρο της Γαλλικής Ακαδημίας Τεχνών και Επιστημών, Alain Terzian.

Οι ταινίες που πρωταγωνιστούν στα φετινά βραβεία είναι:

“Marquerite” του Xavier Giannoli με 11 υποψηφιότητες.
Η πρεμιέρα της ταινίας πραγματοποιήθηκε στο φεστιβάλ της Βενετίας ενώ παρακολουθούμε στον πρωταγωνιστικό ρόλο την Catherine Frost, πίσω στα ’20s, να ξεκινά ένα παράτολμο ταξίδι με σκοπό να γίνει τραγουδίστρια της όπερας αγνοώντας βέβαια τις περιορισμένες φωνητικές της δυνατότητες.

My Golden Years του Arnaud Desplechin με 11 υποψηφιότητες.
Η ταινία έκανε πρεμιέρα στο Directors Fortnight στις Κάννες και ακολουθεί την μάλλον δραματική νοητική αναδρομή του Paul (Mathieu Amalric) στην πρωτύτερη ζωή του.

“Mustang” της Deniz Gamze Erguven με 9 υποψηφιότητες.
Το ντεμπούτο της σκηνοθέτιδας προτάθηκε επίσης υποψήφιο για το Oscar Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας και εστιάζει στην ιστορία πέντε αδελφών που προσπαθούν να ξεφύγουν από τα κατάλοιπα της συντηρητικής ανατροφής τους στην Βόρεια Τουρκία.

“Dheepan” του Jacques Audiard με 9 υποψηφιότητες.
Η ταινία κέρδισε τονΧρυσό Φοίνικα στο φεστιβάλ των Καννών και τώρα είναι υποψήφια μεταξύ άλλων για τα βραβεία: καλύτερης ταινίας, σκηνοθεσίας και πρωτότυπου σεναρίου.

“Standing Tall” της Emmanuelle Bercot με 8 υποψηφιότητες.
Με πρεμιέρα στις Κάννες η εν λόγω ταινία ανέδειξε την Bercot στην πρώτη γυναίκα σκηνοθέτη που άνοιξε ποτέ το πρόγραμμα του Φεστιβάλ.

“Mon Roi” της Maïwenn με 8 υποψηφιότητες.
Με πρεμιέρα στις Κάννες, όπως οι περισσότερες ταινίες που προτάθηκαν στα βραβεία Cesar, είναι η ταινία που χάρισε στην πρωταγωνίσρια της Emmanuelle Bercot το βραβείο Καλύτερης Ηθοποιού για το Φεστιβάλ Καννών του 2015.

“The Cowboys” του Thomas Bidegain με 4 υποψηφιότητες. Με πρεμιέρα στο Directors Fortnight των Καννών, το ντεμπούτο του σκηνοθέτη είναι ένα δραματικής φύσεως γουέστερν που παρουσιάζει την ιστορία ενός άντρα που ξεκινά να βρεί την κόρη του που αποφάσισε να επανασυμμετάσχει στην ισλαμική jihad.

“Fatima” του Philippe Faucon με 4 υποψηφιότητες.
Μια ακόμα ταινία που παρουσιάστηκε αρχικά στο Directors Fortnight των Καννών και ακολουθεί την Soria Zeroual (προτεινόμενη από τα Cesar στην κατηγορία Καλύτερης Ηθοποιού) ως μια αφοσιωμένη, Μαροκινή, ανύπαντρη μητέρα που εργάζεται σκληρά ως υπηρέτρια για να αναθρέψει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις δύο έφηβες κόρες της.

Πέραν των υποψηφιοτήτων ο Alain Terzian ανακοίνωσε πως ο Michael Douglas θα είναι αυτός που θα βραβευθεί για δεύτερη φορά φέτος, μετά την βράβευση του 1998, με το τιμητικό βραβείο Cesar, ως διάδοχος του περσινού τιμώμενου Sean Penn.

Τα βραβεία Cesar θα πραγματοποιηθούν στις 26 Φεβρουαρίου 2016.

Οι κυριότερες κατηγορίες:

Καλύτερη Ταινία

Dheepan, Jacques Audiard

Fatima, Philippe Faucon

The Measure of a Man, Stephane Brize

Marguerite, Xavier Giannoli

Mon Roi, Maiwenn

Mustang, Deniz Gamze Erguven

Standing Tall, Emmanuelle Bercot

My Golden Days, Arnaud Desplechin

 

Καλύτερος Σκηνοθέτης

Jacques Audiard for Dheepan

Stephane Brize for The Measure of a Man

Xavier Giannoli for Marguerite

Maiwenn for Mon Roi

Deniz Gamze Erguven for Mustang

Emmanuelle Bercot for Standing Tall

Arnaud Desplechin for My Golden Days

 

Καλύτερη Ηθοποιός

Loubna Abidar for Much Loved

Emmanuelle Bercot for Mon Roi

Cecile de France for Summertime

Catherine Deneuve for Standing Tall

Catherine Frot for Marguerite

Isabelle Huppert for Valley of Love

Soria Zeroual for Fatima

 

Καλύτερος Ηθοποιός

Jean-Pierre Bacri for La Vie Tres Privee de Monsier Sim

Vincent Cassel for Mon Roi

Francois Damiens for Cowboys

Gerard Depardieu for Valley of Love

Antonythasan Jesuthasan for Dheepan

Vincent Lindon for The Measure of a Man

Fabrice Luchini for Courted

 

Καλύτερη ξένη ταινία (όχι Γαλλόφωνη)

Birdman, Alejandro Gonzalez Inarritu

Son of Saul, Laszlo Nemes

Je Suis Mort Mais J’Ai Des Amis, Guillaume and Stephane Malandrin

Mia Madre, Nanni Moretti

Taxi, Jafar Panahi

The Brand New Testament, Jaco Van Dormael

Youth, Paolo Sorrentino

 

Καλύτερο Σενάριο (original)

Noe Debre, Thomas Bidegain, Jacques Audiard for Dheepan

Xavier Giannoli for Marguerite

Deniz Gamze Erguven and Alice Winocour for Mustang

Emmanuelle Bercot and Marcia Romano for Standing Tall

Arnaude Despleching and Julie Peyr for My Golden Days

 

Καλύτερο Σενάριο (διασκευασμένο)

David Oelhoffen and Frederic Tellier for SK1

Samuel Benchetrit for Asphalte

Vincent Garenq and Stephane Cable for L’Enquete

Philippe Faucon for Fatima

Helene Zimmer and Benoit Jacquot for The Diary of a Chambermaid

 

Καλύτερη Ηθοποιός σε Β ρόλο

Sara Forestier for  Standing Tall

Agnes Jaoui for Comme un Avion

Sidse Babett Knudsen for Courted

Noemie Levovsky for Summertime

Karin Viard for 21 Nights with Pattie

 

Καλύτερος Ηθοποιός σε Β ρόλο

Michel Fau for Marguerite

Louis Garrel for Mon Roi

Benoit Magimel for Standing Tall

Andre Marcon for Marguerite

Vincent Rottiers for Dheepan

 

Καλύτερη Νέα Ηθοποιός

Camille Cottin for Connasse, Princesse des Coeurs

Sara Giraudeau for Les Betises

Zita Hanrot for Fatima

Diane Rouxel for Standing Tall

Lou Roy-Lecolllinet for My Golden Years

 

Καλύτερος Νέος Ηθοποιός

Swann Arlaud for Les Anarchistes

Quentin Dolmaire for My Golden Days

Felix Moati for All About Them

Finnegan Oldfield for Cowboys

Rod Paradot for Standing Tall

 

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Le Bouton de Nacre, Patricio Guzman

Cavanna, Jusqu’a l’Ultime Seconde, J’Ecrirai, Denis Robert and Nina Robert

Demain, Cyril Dion and Melanie Laurent

L’Image Manquante, Rithy Pahn

Une Jeunesse Allemande, Jean-Gabriel Periot

 

Καλύτερη Πρώτη ταινία

SK1, Frederic Tellier

Cowboys, Thomas Bidegain

Mustang, Deniz Gamze Erguven

The Wakhan Front, Clement Cogitore

Nous Trois ou Rien, Kheiron

 

Καλύτερα Κουστούμια

Anais Romand for The Diary of a Chambermaid

Pierre-Jean Larroque for Marguerite

Selin Sozen for Mustang

Catherine Leterrier for L’Odeur de la Mandarin

Nathalie Paoul for My Golden Days

 

Καλύτερα Σκηνικά

Michel Barthelemy for Dheepan

Katia Wyszkop for The Diary of a Chambermaid

Martin Kurel for Marguerite

Jean Rabasse for L’Odeur de la Mandarine

Toma Baqueni for My Golden Days

 

Καλύτερη Φωτογραφία

Eponine Momenceau for Dheepan

Glynn Speekaert for Marguerite

David Chizallet for Mustang

Irina Lubtchansky for My Golden Days

Christophe Offenstein for Valley of Love

 

Καλύτερο Μοντάζ

Juliette Welfling for Dheepan

Cyril Nakache for Marguerite

Simon Jacquet for Mon Roi

Mathilde van de Moortel for Mustang

Laurence Briaud for My Golden Days

 

Καλύτερος ήχος

Danie Sobrino, Valerie Deloof and Cyril Holtz for Dheepan

Fancois Musy and Gabriel Hafner for Marguerite

Nicolas Rovost, Agnes Ravez and Emmanuel Croset for Mon Roi

Ibrahim Gok, Damien Guillaume and Olivier Goinard for Mustang

Nicolas Cantin, Sylvain Malbrant and Stephane Theibaut for My Golden Days

 

Καλύτερη Μουσική

Raphael for Cowboys

Ennio Morricone for Come What May

Stephen Warbeck for Mon Roi

Warren Ellis for Mustang

Gregoire Hetzel for My Golden Days

 

Καλύτερο Animation

Adama, Simon Rouby

April and the Twisted World, Christian Desmares and Franck Ekinci

The Little Prince, Mark Osborne

 

Καλύτερο Animation (Μικρού μήκους)

La Nuit Americaine d’Angelique, Pierre-Emmanuel Lyet and Joris Clerte

Le Repas Dominical, Celine Devaux

Sous Tes Doigts, Marie-Christine Courtes

 

Καλύτερη μικρού μήκους Ταινία

La Contre Allee, Cecile Durcocq

Le Dernier des Cefrans, Pierre-Emmanuel Urcun

Essaie de Mourir Jeune, Morgan Simon

Guy Moquet, Demis Herenger

Mon Heros, Sylvain Desclous

Διαβάστε περισσότερα για: