To "Chevalier" της Αθηνάς Τσαγγάρη, στο επίσημο διαγωνιστικό του BFI London Film Festival – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

To “Chevalier” της Αθηνάς Τσαγγάρη, στο επίσημο διαγωνιστικό του BFI London Film Festival

Ειδήσεις | 2-9-2015 |

Το BFI London Film Festival έδωσε στη δημοσιότητα την πλήρη λίστα με τις ταινίες που θα συμμετέχουν για φέτος, δίνοντάς μας μία πρώτη γεύση για την περίοδο των βραβείων που φαίνεται να ξεκινάει πολύ νωρίς φέτος.

Ξέρουμε ήδη ότι το φεστιβάλ να ανοίξουν και θα κλείσουν, αντίστοιχα, τα Suffragette και Steve Jobs. Επίσης θα δούμε το αγαπημένο των Καννών, Carol, αλλά και την επιστροφή του Johnny Depp στο Black Mass, το Trumbo, με τον Bryan Cranston, ο οποίος θα ενσαρκώσει έναν συγγραφέα που είναι στη μαύρη λίστα του Hollywood, καθώς και το High-Rise. Στο διαγωνιστικό μέρος του φεστιβάλ, θα δούμε και το “Chevalier” της Αθηνάς Τσαγγάρη.

Θα προβληθούν επίσης, η τελευταία ταινία με την Maggie Smith, The Lady in the Van, η επιτυχία του Sundance, η βιογραφία του Lance Armostrong, δια χειρός Stephen Frears, The Program, ο “Αστακός” του Λάνθιμου, και το The Idol, η βιογραφία του Hany Abu-Assad, σχετικά με τον νικητή του Arab Idol Mohammed Assaf.

Τα ονόματα που αναμένουμε να βρίσκονται στο Λονδίνο είναι εκείνα των Meryl Streep, Michael Fassbender, Kate Winslet, Benedict Cumberbatch, Tom Hiddleston και Colin Farrell. Η Cate Blanchett, η οποία συμμετέχει με 2 ταινίες στο φεστιβάλ, Carol και Truth, θα είναι η παραλήπτρια του μεγαλύτερου βραβείου, του BFI Fellowship.

Οι συμμετοχές είναι οι εξής:

Επίσημο Διαγωνιστικό 
11 Minutes (Jerzy Skolimowski)
Beasts of No Nation (Cary Fukunaga)
Cemetery of Splendour (Apichatpong Weerasethakul)
Chevalier (Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη)
The Daughter (Simon Stone)
Desierto (Jonás Cuarón)
Evolution (Lucile Hadžihalilović)
Office (Johnnie To)
Room (Lenny Abrahamson)
Son of Saul (László Nemes)
Sunset Song (Terence Davies)
Tangerine (Sean Baker)
Very Big Shot (Mir-Jean Bou Chaaya)

Προβολές
Suffragette (Sarah Gavron)
Steve Jobs (Danny Boyle)
Carol (Todd Haynes)
Trumbo (Jay Roach)
Black Mass (Scott Cooper)
The Lady in the Van (Nicholas Hytner)
High-Rise (Ben Wheatley)
Shooting Stars (A.V. Bramble, Anthony Asquith)
A Bigger Splash (Luca Guadagnin)
The Program (Stephen Frears)
The Lobster (Γιώργος Λάνθιμος)
Brand: A Second Coming (Ondi Timoner)
Beeba Boys (Deepa Mehta)
Bone Tomahawk (Craig Zahler)
The Assassin (Hou Hsiao-Hsien)
The Idol (Hany Abu-Assad)
Goosebumps (Rob Letterman)

Ειδικές Παρουσιάσεις

The Forbidden Room (Guy Maddin, Evan Johnson)
He Named Me Malala (Davis Guggenheim)
Truth (James Vanderbilt)

Πρωτοεμφανιζόμενοι Δημιουργοί 
3000 Nights (Mai Masri)
Bang Gang (Eva Husson)
The Here After (Magnus von Horn)
Krisha (Trey Edward Shults)
Lamb (Yared Zeleke)
Lights Years (Esther May Campbell)
Partisan (Ariel Kleiman)
Paula (Eugenio Canevari)
Tanna (Bentley Dean, Martin Butler)
The Wait (Piero Messina)
Wedding Doll (Nitzan Gilady)
The Witch (Robert Eggers)

Στα πάμπολλα τμήματα του Φεστιβάλ, στο οποίο λίγο πολύ θα προβληθούν όλες οι Φεστιβαλικές ταινίες της χρονιάς από τα μεγάλα Φεστιβάλ, θα έχουμε πέρα από την Τσαγγάρη και άλλες Ελληνικές παρουσίες. Συγκεκριμένα το Τhe Lobster του Λάνθιμου θα προβληθεί στο τμήμα Dare, το Τετάρτη 4:45 του Αλέξη Αλεξίου στο τμήμα Thrill, το ντοκιμαντέρ Erotica, Exotica, etc. της Ευαγγελία Κρανιώτη, στο τμήμα Journey, ενώ θα προβληθεί και το συμπαραγωγής της Αθηνάς Τσαγγάρη Petting Zoo.

Οι εργασίες του φεστιβάλ θα διαρκέσουν από τις 7 έως τις 18 Οκτώβρη.