Το "Serena" με Jennifer Lawrence και Bradley Cooper στο επίσημο πρόγραμμα του Κινηματογραφικού Φεστιβάλ του Λονδίνου – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Το “Serena” με Jennifer Lawrence και Bradley Cooper στο επίσημο πρόγραμμα του Κινηματογραφικού Φεστιβάλ του Λονδίνου

Ειδήσεις, Φεστιβάλ | 8-9-2014 |

Την προηγούμενη Τετάρτη ανακοινώθηκε ότι στο κινηματογραφικό φεστιβάλ του Λονδίνου, θα προβληθεί το αναμενόμενο “Serena,” με τους Jennifer Lawrence και Bradley Cooper. Η ταινία γυρίστηκε το 2012, και αναμενόταν να προβληθεί φέτος στην Βενετία ή τις Κάννες, αλλά για κάποιο λόγο η ταινία θα δεχτεί πιο ‘ήσυχη’ πρεμιέρα, αφού θα προβληθεί εκτός συναγωνισμού. Η σκηνοθεσία ανήκει στην Susanne Bier, των “Brothers” και “After the Wedding.”

Το πρόγραμμα του φεστιβάλ έχει δημιουργηθεί ως εξής:

Ταινία Έναρξης: 
“The Imitation Game,” του Morten Tyldum, με Benedict Cumberbatch και Keira Knightley.

Η ταινία αφορά τη ζωή του Alan Turing, του μεγαλύτερου μυαλού πίσω από τους υπολογιστές.

Headline Galas
“Foxcatcher,” Bennett Miller
“Whiplash,” Damien Chazelle
“Wild,” Jean-Marc Vallée
“Men, Women and Children,” Jason Reitman
“Testament of Youth,” James Kent
“Mr. Turner,” Mike Leigh
“The Battles of Coronel and Falkland Islands,” Walter Summers

Strand Galas
“A Little Chaos,” Alan Rickman
“Rosewater,” Jon Stewart
“Mommy,” Xavier Dolan
“Wild Tales,” Damian Szifron
“The Salvation,” Kristian Levring
“The White Haired Witch of Lunar Kingdom,” Jacob Cheung
“Winter Sleep,” Nuri Bilge Ceylan
“Song of the Sea,” Tomm Moore
“Björk: Biophilia Live,” Peter Strickland and Nick Fenton

Ταινία Λήξης:
“Fury”, του David Ayer, με πρωταγωνιστή των Brad Pitt, και θέμα το πλήρωμα 5 ατόμων ενός τανκ στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, και την αποστολή αυτοκτονίας τους.

Ταινίες στο Επίσημο Διαγωνιστικό Τμήμα:
“Dearest,” Peter Ho-Sun Chan
“The Duke of Burgundy,” Carol Morley
“A Girl Walks Home Alone at Night,” Ana Lily Amirpour
“Girlhood,” Celine Sciamma
“The Keeping Room,” Daniel Barber
“Leviathan,” Andrey Zvagintsev
“The New Girlfriend,” Francois Ozon
“Phoenix,” Mohsen Makhmalbaf
“Son of a Gun,” Julius Avery
“Timbuktu,” Abderrahmane Sissako

Διαγωνιστικό Τμήμα Ντοκυμανταίρ:
“The Green Prince,” Nadav Schirman
“Guidelines, Jean-Francois Ciayssy
“Hockney,” Randall Wright
“The Immortalists,” Jason Sussberg, David Alvarado
“In the Basement,” Ulrich Seidl
“Maidan,” Sergei Loznitsa
“National Gallery,” Frederick Weisman
“Ne Me Quitte Pas,” Sabine Lubbe Bakker and Niels can Koevorden
“The Possibilities are Endless,” Edward Lovelace and James Hall
“Silvered Water, Syria Self-POrtrait,” Osama Mohammed and Wiam Simav Bedirxan
“Stray Dog,” Debra Granik
“Tender,” Lynette Wallworth

Διαγωνιστικό Τμήμα Πρωτοεμφανιζόμενων:
“’71,” Yann Demange
“Butter on the Latch,” Josephine Decker
“Catch Me Daddy,” Daniel Wolfe, Matthew Wolfe
“Difret,” Zeresenay Berhane Mehari
“Gente De Bien,” Franco Lolli
“The Goob,” Guy Myhill
“Labour of Love,” Adityavikram Sengupta
“Macondo,” Sudabeh Mortezai
“Second Coming,” Debbie Tucker Green
“Something Must Break,” Ester Martin Bergsmark
“Theeb,” Naji Abu Nowar
“The Tribe,” Myroslav Slaboshpytskiy

Διαβάστε περισσότερα για: , ,