Οι Ελληνικές ταινίες του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους της Δράμας – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Οι Ελληνικές ταινίες του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους της Δράμας

Ειδήσεις, Φεστιβάλ | 27-6-2014 |

Το Φεστιβάλ της Δράμας, το μεγαλύτερο Ελληνικό Φεστιβάλ Μικρού Μήκους ταινιών, ανακοίνωσε τις Ελληνικές ταινίες που θα διαγωνιστούν στην 37η εκδοχή του. Από τις συνολικά 165 αιτήσεις που κατατέθηκαν, επιλέχθηκαν 40 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 37ης διοργάνωσης.

Ακολουθεί η λίστα των σκηνοθετών (με αλφαβητική σειρά), με τίτλο ταινίας και διάρκεια

1 Αποστολάκης Ευάγγελος Αλέξανδρος THE GUILABLE KISS OF MR. PATOKOS 5’
2 Βακάλης Νάσος ΔΕΙΠΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ 10’
3 Βαρδαρινός Γρηγόρης THE NOIR PROJECT 26’
4 Γεωργιάδης Μιχάλης ΟΜΙΚΡΟΝ ΘΕΤΙΚΟ 12’
5 Γεωργόπουλος Λάμπρος ΠΕΡΑΣΜΑ 7’
6 Γκότσης Δημήτρης SPECTRUM 12’
7 Γκότσης Χρήστος ΤΑΞΙΜΟ 15’
8 Γούναρης Κώστας ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ 10’
9 Δημόπουλος Ανδρόνικος Κωνσταντίνος ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ 24’
10 Δουνούκος Σωτήρης A SINGLE BODY 19’
11 Καράμπελας Χρήστος ΜΗΔΕΙΑΜΕΛΕΑ 11’
12 Κέλλης Νίκος DRAG ME: AN URBAN MUSIC TALE 6’
13 Κουτσαλιάρης Γιώργος ΛΟΦΟΙ ΣΑΝ ΑΣΠΡΟΙ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ 33’
14 Κτιστάκης Γιώργος, Παπασταύρου Έλενα ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΙΣ 7’
15 Κυριακοπούλου Στέλλα ΒΟΛΤΑ 15’
16 Λαγκούσης Χάρης MAASAI 16’
17 Λάφη Μαρία FOR ETERNITY 7’
18 Μαραγκός Αριστοτέλης APORTRAIT 2’
19 Μισιαλή Τώνια LULLABY OF THE BUTTERFLY 20’
20 Μιχαηλίδου Τζαρίδου Αλεξάνδρα EACH OTHER 18’
21 Μπάλιου Αναστασία ΣΚΑΛΕΣ 6’
22 Μπαλτατζή Μελιτίνη, Ντζόκας Σεβαστιανός NUMBER 26 3
23 Νάκος Δημήτρης, Μπάστα Αμέρισσα ΕΒΙΒΑ 16’
24 Νεοφώτιστος Αθανάσιος ΠΡΟΣΕΥΧΗ 14’
25 Παπαδάκη Νταϊάνα 5 ΤΡΟΠΟΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ 15’
26 Παπαθανάσης Δημήτρης ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ 12’
27 Περετζής Ορφέας ΣΤΗΝ ΕΛΒΥΝ 26’
28 Πιπερίδης Μάριος THE IMMORTALIZER 22’
29 Πόθος Γιάννης ΌΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ 8’
30 Σαμαράς Κωνσταντίνος ΤΡΕΙΣ ΑΥΓΟΥΛΙΕΡΕΣ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΤΕΣΣΕΡΙΣ 24’
31 Σανίδης Kosemund (Κόσεμουντ) Ευθύμης ΙΙ 16’
32 Σέρφας Βαγγέλης SUNDAY 15’
33 Σιώκου Άσπα ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΗΣ ΟΔΟΥ RUTH KJAER 7’
34 Σκάνδαλος Σπύρος ΙΛΕΝΑ 15’
35 Σολδάτος Ιωάννης ΕΛΕΝΗ ΛΙΟΣΙΩΝ 5Α 11’
36 Σούμα Αλίκη JENNINGS LODGE 11’
37 Σωτηρίου Μάντυ HOME 4’
38 Τζάφκας Γαβριήλ SOEMAND 15’
39 Τσίντζας Περικλής ΠΡΟΣΕΧΕ 45’
40 Χαμηλού Ανίτα ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ 7’

Τα μέλη της φετινής προκριματικής επιτροπής ήταν οι:

ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΟΤΡΩΤΣΗ, Σκηνοθέτιδα

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΡΑΣΣΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, Κριτικός Κιν/φου, Δημοσιογράφος

ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Καλ/κός Δ/ντής Φεστιβάλ Δράμας, Σκηνοθέτης

ΤΑΚΗΣ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ, Ηθοποιός, Σκηνοθέτης

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΠΥΡΟΥ, Σκηνοθέτης, Συγγραφέας, Διευθυντής Φεστιβάλ Ολυμπίας για παιδιά και νέους.

ΤΑΣΟΣ ΨΑΡΡΑΣ, Σκηνοθέτης

Σε λίγες μέρες θα ακολουθήσει και η επιλογή για το διεθνές τμήμα του 20ου Διεθνούς Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους.

Η Δράμα θα υποδεχτεί τις ταινίες στις 15-20 Σεπτεμβρίου.