Το Φασισμός AE αρχίζει προβολές – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Το Φασισμός AE αρχίζει προβολές

Προβολές | 8-4-2014 |

To Φασισμός ΑΕ μετά από τις Φεστιβαλικές του προβολές αρχίζει προβολές σε όλη την Ελλάδα και την Ευρώπη. Δείτε που μπορείτε να το δείτε ή πως μπορείτε να οργανώσετε μια προβολή.

Eπειδή φασισμός δεν είναι μόνο η συμμορία της Χρυσής Αυγής αλλά και οι πολιτικοί, οι επιχειρηματίες και οι εκδότες που την εξέθρεψαν… Επειδή η οικονομική κρίση που ευνοεί την ανάπτυξη του φασισμού και του ναζισμού είναι μπροστά μας και όχι πίσω μας… Επειδή ολόκληρη η Ευρώπη βυθίζεται στο σκοτάδι της άκρας δεξιάς… Οι δημιουργοί του Debtocracy και του Catastroika επιστρέφουν με ένα νέο ντοκιμαντέρ.

Ένα ταξίδι στην ιστορία και μία έρευνα για το σήμερα του φασισμού υπόσχεται ο Άρης Χατζηστεφάνου και η ομάδα του info-war με το νέο ντοκιμαντέρ που ετοιμάζουν.

Η ομάδα του ντοκιμαντέρ γράφει:

“Θέλουμε να σας διηγηθούμε μικρές, άγνωστες ιστορίες από το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον του φασισμού και τις διασυνδέσεις του με τα οικονομικά συμφέροντα κάθε εποχής. Θα ταξιδέψουμε από την Ιταλία του Μουσολίνι, στην Ελλάδα της κατοχής, του εμφυλίου και της δικτατορίας και από τη ναζιστική Γερμανία του Χίτλερ στο σήμερα. Το νέο ντοκιμαντέρ θα συνεχίσει στα βήματα του Debtocracy και του Catastroika, όπου περιγράψαμε τα αίτια της κρίσης χρέους, τις επιπτώσεις του μνημονίου, την κατάλυση της δημοκρατίας και το ολοκληρωτικό ξεπούλημα της χώρας.

ΑΘΗΝΑ
«Βιβλιοθήκη Βολανάκη» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Στουρνάρη 11, 10681, Εξάρχεια)
Διοργάνωση: clipartradio.gr

Πολυχώρος The Bar Project (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Ηρακλειδών 52, 11851, Θησείο)
Διοργάνωση: The Three Mooges – Wonder JLaw

Cafe – bar Kreuzberg (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Πλαταιών και Σφακτηρίας, Μεταξουργείο)

Εργατική Λέσχη Καλλιθέας (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Λασκαρίδου 134, 17675, Καλλιθέα)

Mare Café (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Λεωφόρος Ποσειδώνος 32, 19005, Νέα Μάκρη)

Kαφενείον «Το Γραμμόφωνο» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Γράμμου 37, 17343, Άγιος Δημήτριος)

1ο Γυμνάσιο Παλλήνης (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – 16ο χλμ. Λεωφόρου Μαραθώνος, Παλλήνη)
Διοργάνωση: Ρωγμές στα Ανατολικά – Ανατρεπτική Πρωτοβουλία Νέων

Δημοτικό Πάρκο Καισαριανής «Ξύλινα» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Εθνικής Αντιστάσεως 217, 16122)
Διοργάνωση: Δίκτυο Αλληλεγγύης Καισαριανής

Ευρωπαϊκή Αντιφασιστική Συνάντηση – Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας (Παρασκευή 11 Απριλίου στις 21:00 – Πειραιώς 256, 18233)
Διοργάνωση: Αντιφασιστικός Συντονισμός Αθήνας – Πειραιά

Εργατική Λέσχη Νέας Ιωνίας – Υδραγωγείο (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Ελ. Βενιζέλου 84, Νέα Ιωνία, 14231)

Πνευματικό Κέντρο Νέας Ιωνίας (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Λεωφόρος Ηρακλείου 264, 14231)
Διοργάνωση: Πρωτοβουλία για τη Δημιουργία Αντιφασιστικής Επιτροπής στη Νέα Ιωνία

Στέκι του «Δικτύου Αλληλεγγύης και Αντίστασης 7ης Δ.Κ.» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Κεδρηνού και Δημητσάνας 46-48, 11522, Αμπελόκηποι)
Διοργάνωση: Δίκτυο Αλληλεγγύης και Αντίστασης 7ης Δ.Κ.

2ο Λύκειο Καισαριανής (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Ηρώς Κωνσταντοπούλου 13Β, Καισαριανή, 16121)
Διοργάνωση: Οικολογικό Εργαστήριο Καισαριανής

Καφέ «Σούρτα Φέρτα» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 – Λοκρίδος 36, 17778, Ταύρος)

Πλατεία Δημαρχείου, Περιστέρι (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30)
Διοργάνωση: Αριστερή Κίνηση Περιστερίου – Αντικαπιταλιστική Ανατροπή στην Αττική

Κοινωνικό Πολιτιστικό Κέντρο Βύρωνα – Λαμπηδόνα (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Εντός του πάρκου Αγ.Τριάδας, μεταξύ των οδών: Κωσταντιλίερη – Κορδέλιου – Κορυτσάς – Μεσολογγιου)

Θέατρο «Εμπρός» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Ρήγα Παλλαμίδη 2, Ψυρρή)

Πολιτεία Χώρος Γνώσης και Πολιτισμού (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Μοναστηρίου 136, Ακαδημία Πλάτωνος, 104 42)

Κατάληψη Έπαυλης Κουβέλου, Μαρούσι (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Διονύσου και Σόλωνος Μαρούσι)
Διοργάνωση: Αντιφασιστική Πρωτοβουλία στα Βόρεια

Πολιτική-πολιτιστική Λέσχη Εκτός Γραμμής (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Στρατηγοπούλου 7 & Μαυρικίου, Εξάρχεια)

Πλατεία Κοραή, Πειραιάς (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Σε περίπτωση βροχής η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την ίδια ώρα στη διεύθυνση Πραξιτέλους 78 και Ελ. Βενιζέλου, Πειραιάς)
Διοργάνωση: Λιμάνι της Αγωνίας

Αίθουσα εκδηλώσεων του δημαρχείου Καισαριανής (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Βρυούλων και Κλαζομενών)
Διοργάνωση: «Ανυπότακτη Καισαριανή»

Πολιτιστικό – Αθλητικό Κέντρο Γκύζη – Πολυγώνου (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Ευελπίδων 18)
Διοργάνωση: Λαϊκή Συνέλευση Γκύζη – Πολυγώνου

Πολιτιστικό κέντρο «Μελίνα Μερκούρη», Αμφιάλη (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Εμμ. Μπενάκη 70, Αμφιάλη)
Διοργάνωση: Εργατική Λέσχη Κερατσινίου – Δραπετσώνας

Συνεταιριστές Ζωγράφου (ΣΥΝ.ΖΩ.) (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Αβύδου και Μανώλη Ανδρόνικου, Ιλίσια)

Πλατεία Νέας Φιλαδέλφειας (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30)
Διοργάνωση: Λαϊκή Συνέλευση Ν. Φιλαδέλφειας – Ν. Χαλκηδόνας

Κοινωνικός Χώρος Βριλησσίων (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 – Λεωφόρος Πεντέλης 71, Βριλήσσια)

«Σβούρα» Ανοιχτός Κοινωνικός Χώρος (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Τσαλδάρη 123 και Καισαρείας, Νίκαια)

Καφενείο D’Angelo (Κυριακή 13 Απριλίου στις 18:30 – Ηφαίστου 1, πλατεία Ηρώων, Βάρη)

Χώρος Αλληλεγγύης και Δράσης «Υπόστεγο» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – 25ης Μαρτίου, Αργυρούπολη)

Σολωμού 13, Εξάρχεια (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00)
Διοργάνωση: antapocrisis.gr

Στέκι της Λαϊκής Συνέλευσης Κολωνού – Σεπολίων – Ακ. Πλάτωνα (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Αμφιαράου 153 Σεπόλια)

Οίκημα Προοδευτικής ΚΚΦΑ (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Πούλιου 8 & Αμαλιαδος, Αμπελόκηποι, Αθήνα
Διοργάνωση: Προοδευτική ΚΚΦΑ (Κίνηση Κυπρίων Φοιτητών Αθήνας)

ΑΓΡΙΝΙΟ
Εναλλακτικό Καφενείο «Σείριος» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Π. Σούλου 3, 30100)

ΑΡΤΑ
Συνεργατικό καφέ ΧΑΡΤΑ (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Πλατεία Μονοπωλίου, 47100)
Διοργάνωση: ΣΩ.Β.Α Άρτας

ΒΟΛΟΣ
Αίθουσα Σαράτση, Θόλος, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Αργοναυτών και Φιλελλήνων, 38221)
Διοργάνωση: Αριστερή Ενότητα Βόλου

ΔΡΑΜΑ
Αυτοδιαχειριζόμενο Στέκι στο υπόγειο του ΤΕΙ Αρχιτεκτονικής Τοπίου (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 22:00 – Χρυσοβέργη και Κασσάνδρου)
Διοργάνωση: we few collective

ΕΔΕΣΣΑ
Στέκι Πρωτοβουλίας για την Αυτοοργάνωση Έδεσσας (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Καραμήτσου 5, 58200)

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ
ΑΡΤικι (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00)
Διοργάνωση: Ομάδα Πολιτών Ερμιονίδας

ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
«Μπουάτ Σταυροδρόμι» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Σουλίου 16, 46100)
Διοργάνωση: Σχήματα «Ανατροπή στην πόλη και το χωριό» και Αριστερή Παρέμβαση στην Ήπειρο

Μορφωτικός – Εκπολιτιστικός Σύλλογος Πέρδικας (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Συνεδριακό Κέντρο της Δημοτικής Κοινότητας Πέρδικας, δήμος Ηγουμενίτσας, Θεσπρωτία)

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έξω από το κτίριο της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00)
Διοργάνωση: Αριστερή Ενότητα Θεσσαλονίκης και Ομάδα Νέων της Ανοιχτής Πόλης

Συνεταιριστικό βιβλιοπωλείο – καφέ «ΠΟΕΤΑ» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30 – Αριστοτέλους 34, 54631, δίπλα στο ΕΚΘ)
Διοργάνωση: «Χωρίς Χρέος, Χωρίς Ευρώ»

Πολιτική – Πολιτιστική Λέσχη «Εκτός Γραμμής» Θεσσαλονίκης (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Εγνατία 112, 54622, 1ος όροφος)

Ελεύθερος Κοινωνικός Χώρος «Σχολείο για τη μάθηση και την ελευθερία» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Βασιλέως Γεωργίου και Μπιζανίου γωνία, περιοχή Ευζώνων)

Cafe Θερμαϊκός (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Ακτής 61, Περαία, 57019, Θεσσαλονίκη)
Διοργάνωση: Αντιφασιστικό Μέτωπο Θερμαϊκού

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Γρασίδια Νομικής, απέναντι από τον χώρο του Σ.Φ. Νομικής)
Διοργάνωση: Κινηματογραφική Ομάδα του Συλλόγου Φοιτητών Νομικών ΑΠΘ

Δημοτικό Θέατρο Μεγάλης Παναγίας, Χαλκιδικής (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00)
Διοργάνωση: Επιτροπή Αγώνα Μεγάλης Παναγίας ενάντια στην εξόρυξη χρυσού

Στέκι Μπάρκο (Αρχαία αγορά) (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 – Καραμπολά 7)
Διοργάνωση: antapocrisis.gr

ΙΤΕΑ
Αίθουσα εκδηλώσεων της Δ.Ε. Ιτέας (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00)
Διοργάνωση: Κινηματογραφική Λέσχη Ιτέας

ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μεταμόρφωση Ιωαννίνων (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:30)
Διοργάνωση: Πρωτοβουλία Κατοίκων Μεταμόρφωσης

Πολυθέαμα Ιωαννίνων (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Σικελιανού Άγγελου 3, 45221, Ιωάννινα)
Διοργάνωση: Νεολαία Σύριζα Ιωαννίνων

ΚΑΒΑΛΑ
Κοινωνικός Πολυχώρος «ΣΗΜΑΤΑ ΚΑΠΝΟΥ» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Βότση 10)

ΚΑΡΔΙΤΣΑ
«Παυσίλυπο» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:30)
Διοργάνωση: Αντιρατσιστικό – Αντιφασιστικό Μέτωπο Αλληλεγγύης και Κινηματογραφική Λέσχη Καρδίτσας

ΚΑΡΥΣΤΟΣ
Αίθουσα Γιοκάλειου Ιδρύματος (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 – Κριεζώτου 58,34001)
Διοργάνωση: Κινηματογραφική Λέσχη Καρύστου

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Στέκι της δημοτικής κίνησης ΕΝ. ΔΗΜΟ. (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 – Πλατεία Βαν Φλητ 8, Καστοριά)
Διοργάνωση: Ενεργοί Δημότες Καστοριάς

ΚΕΡΚΥΡΑ
Εργατικό Κέντρο Κέρκυρας (Πέμτπη 10 Απριλίου στις 20:00 – Σαμαρά 6, 49100)
Διοργάνωση: Όμιλος Επαναστατικής Θεωρίας Κέρκυρας

ΚΙΑΤΟ
Δημοτικό Θέατρο Κιάτου (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:15 – Γ. Γεννηματά 2, 20200)

ΚΙΛΚΙΣ
Αυτοδιαχειριζόμενο Στέκι Κιλκίς (Σάββατο 12 Απριλίου στις 20:00 – Καλούδη 13, 61100)

ΚΟΖΑΝΗ
Εργατικό Κέντρο Κοζάνης (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 Ν. Πλακοπίτη & Ζαφειράκη 4, 50100)
Διοργάνωση: Συντονιστικό Πρωτοβάθμιων Σωματείων Κοζάνης

ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Εργατικό Κέντρο Κομοτηνής (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Αυτ. Θεοδοσίου 7-9, 69100)
Διοργάνωση: ΑΝΤΑΡΣΥΑ Ροδόπης

ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Κέντρο Νέων Κορινθίας (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:15 – Κολιάτσου 112, 20100)
Συνδιοργάνωση: Αντιρατσιστική-Αντιφασιστική Πρωτοβουλία Κορίνθου και Αυτοδιαχειριζόμενος Κοινωνικός Χώρος «Σβούρα»

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ
Δήμος Τριφυλίας, Μεσσηνία στο Τρενοτεχνείο του Νίκου Καλογερόπουλου (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Τρενοτεχνείο, Σταθμός ΟΣΕ, Κυπαρισσία)

Γαργαλιάνοι, δήμος Τριφυλίας, Μεσσηνία στην αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου Γαργαλιάνων (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Αποθήκη 186, ΑΣΟ)

Διοργάνωση: Ριζοσπαστική Αυτοδιοικητική Κίνηση Τριφυλίας

ΛΑΡΙΣΑ
Stage Club (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Ήρας και Φιλίππου, 41222)

ΛΕΣΒΟΣ
Εργατική Λέσχη Λέσβου (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 – Καραντώνη 7, 81100, Μυτιλήνη)

ΛΙΒΑΔΕΙΑ
Δημοτικό Θέατρο Λιβαδειάς (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Δωδεκανήσου 5, 32100)
Διοργάνωση: Αντιφασιστική – Αντιρατσιστική Κίνηση Πολιτών Λιβαδειάς

ΝΑΟΥΣΑ
Αυτοδιαχειριζόμενος Κοινωνικός Χώρος «Πιθάρι» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 – Χ.Πετρίδη 3, 59200)

ΝΑΥΠΛΙΟ
Αναψυκτήριο Κολυμβητηρίου (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Οίακος 2 , Ναύπλιο)
Διοργάνωση: Αντιφασιστικό-Αντιρατσιστικό Μέτωπο Αργολίδας

ΝΕΣΤΟΣ
Πολυχώρος της Κίνησης Ενεργών Πολιτών Νέστου (Κ.Ε.ΠΟ.Ν.) (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 – Μ. Αλεξάνδρου 10, έναντι πάρκινγκ Εργατικού Κέντρου Χρυσούπολης)
Διοργάνωση: Κίνηση Ενεργών Πολιτών Νέστου

ΞΑΝΘΗ
Στέκι Kardelen (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Μαυρομιχάλη 5-7, 67100)

ΠΑΤΡΑ
Κοινωνικό Κέντρο Πάτρας (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Ρήγα Φεραίου 167 & Τσαμαδού, 26222)

Στέκι Πυξίδα (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Υψηλάνου 105)
Διοργάνωση: antapocrisis.gr

ΠΡΕΒΕΖΑ
Παλιά Λαϊκή Αγορά (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:15)
Διοργάνωση: Κινηματογραφική Λέσχη Πρέβεζας

ΡΕΘΥΜΝΟ
Υπαίθριος Χώρος Πλατείας Μικρασιατών, Παλιά Πόλη Ρεθύμνου (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00)
Συνδιοργάνωση:
– Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών Πανεπιστημίου Κρήτης (Ρέθυμνο)
– Ενιαίος Φορέας Διδασκόντων Κοινωνικών Επιστημών Πανεπιστημίου Κρήτης
– Σύλλογος Διοικητικού Προσωπικού Πανεπιστημίου Κρήτης (Ρέθυμνο)
– Δίκτυο Αλληλεγγύης Χωρίς Μεσάζοντες
– Πολιτιστικός Σύλλογος «Δρόμοι της Ανατολής»
– Αντιρατσιστική Ομάδα Φοιτητών Ρεθύμνου
– Ομάδα σεξουαλικότητας «Φύλο και Φτερό»
– Αντιφασιστική Ομάδα ΕΛΜΕ Ρεθύμνου
– Συντονιστικό Πρωτοβάθμιων Σωματείων
– Κίνηση Απελάστε τον Ρατσισμό
– K.E.E.Ρ.Φ.Α Ρεθύμνου
– Συντονιστικό Αντιρατσιστικών Ομάδων
– Περβαλλοντικός Σύλλογος
– Κίνηση Ενάντια στις ΒΑΠΕ
– Εθελοντικό Ιατρείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ρεθύμνου
– Αντιφασίστες/στριες Ρεθύμνου

ΡΟΔΟΣ
Κινηματογράφος Παλλάς (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Δημοκρατίας 13, 85100)
Διοργάνωση: Αντιφασιστική Πρωτοβουλία Ρόδου

ΣΕΡΡΕΣ
Στέκι Δημοτικής Κίνησης «Διάβαση Πεζών» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00 – Χατζηπανταζή 11)
Διοργάνωση: Δημοτική Κίνηση «Διάβαση Πεζών»

ΤΗΝΟΣ
Αίθουσα Αγίου Αντωνίου, Παλλάδα, Χώρα Τήνου (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 21:00)
Διοργάνωση: Δράση Πολιτών Τήνου

ΤΡΙΚΑΛΑ
Αίθουσα συνεδριάσεων του δημοτικού συμβουλίου Τρικκαίων (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Ασκπληπιού 22, 42100)
Διοργάνωση: Λέσχη Εργασίας, Αλληλεγγύης και Πολιτισμού

ΧΑΛΚΙΔΑ
«Γαλατικό Χωριό» (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Μητροπολίτου Βασιλείου 58, 34100)

ΧΑΝΙΑ
Θέατρο Βλησίδη (Πέμπτη 10 Απριλίου στις 20:00 – Ακτή Μιαούλη και Μαριδάκη, 73132)
Διοργάνωση: Αριστερή Ανεξάρτητη Κίνηση στο Μεταπτυχιακό ΠΚ

Δείτε περισσότερα καθώς και τις προβολές του εξωτερικού εδώ