Κάννες 2014: Οι μικρού μήκους ταινίες που θα διαγωνισθούν – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Κάννες 2014: Οι μικρού μήκους ταινίες που θα διαγωνισθούν

Ειδήσεις, Φεστιβάλ | 17-4-2014 |

Εν αναμονή της ανακοίνωσης των ταινιών μεγάλου της Επίσημης Επιλογής του 67ου Φεστιβάλ των Καννών, που θα γίνει σε λίγη ώρα, μπορούμε να δούμε ποιες είναι οι μικρού μήκους που θα παρουσιαστούν φέτος στην Κρουαζέτ.

Της κριτικής επιτροπής των Μικρού Μήκους και της Cinéfondation, που θα απονείμει τα βραβεία στους νικητές, προεδρεύει ο Ιρανός σκηνοθέτης Abbas Kiarostami.

 

ΟΙ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2014

Φέτος η επιτροπή έλαβε 3.450 ταινίες μικρού μήκους, προερχόμενες από 128 διαφορετικές χώρες παραγωγής.

Εννέα είναι αυτές που θα διαγωνιστούν για το Χρυσό Φοίνικα για Ταινία Μικρού Μήκους, που θα απονεμηθεί από τον Abbas Kiarostmi, στην Τελετή Απονομής, το Σάββατο 24 Μαΐου.

Για πρώτη φορά παίρνουν μέρος στη συγκεκριμένη κατηγορία ταινίες από το Αζερμπαϊτζάν και από τη Γεωργία.

Οι ταινίες:

Ran HUANG, THE ADMINISTRATION OF GLORY, 15’ Κίνα.

Dea KULUMBEGASHVILI, UKHILAVI SIVRTSEEBI (Invisible Spaces), 10’ Γεωργία.

Sato MASAHIKO, Ohara TAKAYOSHI, Seki YUTARO, Toyota MASAYUKI, Hirase KENTARO, HAPPO-EN, 13’ Ιαπωνία.

Simón MESA SOTO, LEIDI, 15’ Κολομβία – Ηνωμένο Βασίλειο.

Sergey PIKALOV, SONUNCU (The Last One), 15’ Αζερμπαϊτζάν.

Petra SZŐCS, A KIVEGZES (The Execution), 14’ Ουγγαρία, Ρουμανία.

Clément TREHIN-LALANNE, AÏSSA, 8’ Γαλλία.

Laura WANDEL, LES CORPS ÉTRANGERS, 15’ Βέλγιο.

Hallvar WITZØ, JA VI ELSKER (Yes we Love), 15’ Νορβηγία.

 

Η ΕΠΙΛΟΓΗ CINEFONDATION 2014

Η Cinéfondation επέλεξε 16 ταινίες (2 από αυτές animation) ανάμεσα στις 1.631 που εστάλησαν φέτος από ακαδημίες κινηματογράφου από όλο τον κόσμο.

Φέτος βλέπουμε μια πολύ σημαντική διεύρυνση, με το 38% των σχολών που επιλέχθηκαν να βρίσκονται σε αυτή την κατηγορία για πρώτη φορά, και μια χώρα, την Αίγυπτο, που δεν έχει επιλεγεί ποτέ στο παρελθόν. Ακόμη, περισσότερες από τις μισές (9) από τις ταινίες που έχουν επιλεχθεί είναι από γυναίκες δημιουργούς.

Τα τρία βραβεία της Cinéfondation θα δοθούν σε ειδική τελετή πριν από την προβολή των βραβευμένων ταινιών την Πέμπτη, 22 Μαΐου.

Οι ταινίες:

Max CHAN, OUR BLOOD, 25’, Hampshire College, ΗΠΑ.

Pierre CLENET, Alejandro DIAZ, Romain MAZEVET, Stéphane PACCOLAT, HOME SWEET HOME, 10’ Supinfocom Arles, Γαλλία.

Omar EL ZOHAIRY, THE AFTERMATH OF THE INAUGURATION OF THE PUBLIC TOILET AT KILOMETER 375, 18’ High Cinema Institute, Ακαδημία των Τεχνών, Αίγυπτος.

Reinaldo Marcus GREEN, STONE CARS, 14’ NYU Tisch School of the Arts, ΗΠΑ.

HAN Fengyu, LAST TRIP HOME, 25’ Ngee Ann Polytechnic, Σινγκαπούρη.

Meryll HARDT, UNE VIE RADIEUSE (A Radiant Life), 17’ Le Fresnoy, Γαλλία.

Chie HAYAKAWA, NIAGARA, 27’ ENBU Seminar, Ιαπωνία.

Atsuko HIRAYANAGI, OH LUCY!, 21’ NYU Tisch School of the Arts, Σινγκαπούρη.

Inbar HORESH, THE VISIT, 27’ Minshar for Art, School and Center, Ισραήλ.

Stefan IVANČIĆ, LETO BEZ MESECA (Moonless Summer), 31′ Faculty of Dramatic Arts, Σερβία.

Daisy JACOBS, THE BIGGER PICTURE, 7′ National Film and Television School, Ηνωμένο Βασίλειο.

György Mór KÁRPÁTI, PROVINCIA, 21′ University of Theatre and Film Arts, Ουγγαρία.

KWON Hyun-ju, SOOM (Breath), 33′ Chung-Ang University, Νότιος Κορέα.

Léa MYSIUS, LES OISEAUX-TONNERRE (Thunderbirds), 22′ La Fémis, Γαλλία.

Fulvio RISULEO, LIEVITO MADRΕ (Sourdough), 17′ Centro Sperimentale di Cinematografia, Ιταλία.

Annie SILVERSTEIN, SKUNK, 16′ The University of Texas at Austin, ΗΠΑ.

Εκτός διαγωνισμού, στο Short Film Corner, παρουσιάζεται φέτος και μια ελληνική ταινία μικρού μήκους, το Free Camping, των Βάγια Δανιηλίδου και Κωνσταντίνου Τοπάλη, σε παραγωγή της 24plus1.

Δείτε το τρέιλερ:

Διαβάστε περισσότερα για: , , , ,