Οι υποψηφιότητες των Oscar – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Οι υποψηφιότητες των Oscar

Uncategorized | 24-1-2012 |

Δείτε το βίντεο με την ανακοίνωση

Η λίστα των υποψηφίων

Με εννιά υποψηφιες ταινίες για το βραβείο της Καλύτερης ταινίας και με λίγες εκλήξεις ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των φετινών βραβείων Oscar.
Με 10 υποψηφιότητες για Oscar, το The Artist ξεκινά την κούρσα με μεγάλο αβαντάζ, ενώ μία υποψηφιότητα παραπάνω, 11 δηλαδή κέρδισε το The Hugo του Μάρτιν Σκορσέσε, κάνοντας την έκπληξη. 6 οι υποψηφιότητες για το War Horse και το Moneyball με τον Brad Pitt να είναι υποψήφιος για τον πρώτο αντρικό ρόλo, με 5 υποψηφιότητες το The Descendants, 5 υποψηφιότητες και για το κορίτσι με το τατουάζ με την Rooney Mara να κερδίζει την υποψηφιότητα για το α γυναικείο ρόλο τελικά, 5 και για το The Tree of Life, ενώ 4 υποψηφιότητες για το The Help, Midnight in Paris

Καλύτερη ταινία
The Artist
The Descendants
Extremely Loud and Incredibly Close
The Help
Hugo
Midnight in Paris
Moneyball
The Tree of Life
War Horse

Καλύτερος Ηθοποιός σε Α Ρόλο
Demián Bichir – A Better Life
George Clooney – The Descendants
Jean Dujardin – The Artist
Gary Oldman – Tinker Tailor Soldier Spy
Brad Pitt – Moneyball

Καλύτερη Ηθοποιός σε Α Ρόλο
Glenn Close – Albert Nobbs
Viola Davis – The Help
Rooney Mara – The Girl with the Dragon Tattoo
Meryl Streep – The Iron Lady
Michelle Williams – My Week with Marilyn

Καλύτερος Ηθοποιός σε Β Ρόλο
Kenneth Branagh – My Week with Marilyn
Jonah Hill – Moneyball
Nick Nolte – Warrior
Christopher Plummer – Beginners
Max von Sydow – Extremely Loud and Incredibly Close

Καλύτερη Ηθοποιός σε Β Ρόλο
Bérénice Bejo – The Artist
Jessica Chastain – The Help
Melissa McCarthy – Bridesmaids
Janet McTeer – Albert Nobbs
Octavia Spencer – The Help

Σκηνοθεσια
Woody Allen – Midnight in Paris
Michel Hazanavicius – The Artist
Terrence Malick – The Tree of Life
Alexander Payne – The Descendants
Martin Scorsese – Hugo
Πρωτότυπο Σενάριο
The Artist: Michel Hazanavicius
Bridesmaids: Kristen Wiig, Annie Mumolo
Margin Call: J.C. Chandor
Midnight in Paris: Woody Allen
A Separation: Asghar Farhadi

Διασκευασμένο Σενάριο
The Descendants: Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
Hugo: John Logan
The Ides of March: George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Moneyball: Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin
Tinker Tailor Soldier Spy: Bridget O’Connor, Peter Straughan

Κινούμενο
A Cat in Paris
Chico & Rita
Kung Fu Panda 2
Puss in Boots
Rango

Καλύτερη Ξενόγλωσση ταινία

Bullhead: Michael R. Roskam(Belgium)
Footnote: Joseph Cedar(Israel)
In Darkness: Agnieszka Holland(Poland)
Monsieur Lazhar: Philippe Falardeau(Canada)
A Separation: Asghar Farhadi(Iran)

Cinematography
The Artist: Guillaume Schiffman
The Girl with the Dragon Tattoo: Jeff Cronenweth
Hugo: Robert Richardson
The Tree of Life: Emmanuel Lubezki
War Horse: Janusz Kaminski

Μοντάζ
The Artist: Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
The Descendants: Kevin Tent
The Girl with the Dragon Tattoo: Angus Wall, Kirk Baxter
Hugo: Thelma Schoonmaker
Moneyball: Christopher Tellefsen

Καλλιτεχνική Διεύθυνση
The Artist: Laurence Bennett, Gregory S. Hooper
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2: Stuart Craig, Stephenie McMillan
Hugo: Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Midnight in Paris: Anne Seibel, Hélène Dubreuil
War Horse: Rick Carter, Lee Sandales

Κουστούμια
Anonymous: Lisy Christl
The Artist: Mark Bridges
Hugo: Sandy Powell
Jane Eyre: Michael O’Connor
W.E.: Arianne Phillips

Makeup
Albert Nobbs
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
The Iron Lady

Soundtrack
The Adventures of Tintin: John Williams
The Artist: Ludovic Bource
Hugo: Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy: Alberto Iglesias
War Horse: John Williams

Τραγούδι
The Muppets: Bret McKenzie(“Man or Muppet”)
Rio : Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett(“Real in Rio”)

Ήχος
The Girl with the Dragon Tattoo
Hugo
Moneyball
Transformers: Dark of the Moon
War Horse

Επεξεργασία Ήχου
Drive
The Girl with the Dragon Tattoo
Hugo
Transformers: Dark of the Moon
War Horse

Οπτικά Εφέ
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Hugo
Real Steel
Rise of the Planet of the Apes
Transformers: Dark of the Moon

Ντοκυμαντέρ
Hell and Back Again
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Paradise Lost 3: Purgatory
Pina
Undefeated

Μικρού μήκους ντοκυμαντέρ
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
God Is the Bigger Elvis
Incident in New Baghdad
Saving Face
The Tsunami and the Cherry Blossom

Μικρό Κινούμενο Σχέδιο
Dimanche: Patrick Doyon
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore: William Joyce, Brandon Oldenburg
La Luna : Enrico Casarosa
A Morning Stroll: Grant Orchard, Sue Goffe
Wild Life: Amanda Forbis, Wendy Tilby

Ταινία Μικρού Μήκους
Pentecost: Peter McDonald
Raju: Max Zähle, Stefan Gieren
The Shore: Terry George
Time Freak: Andrew Bowler, Gigi Causey
Tuba Atlantic: Hallvar Witzø