Οι υποψήφιοι των βραβείων BAFTA - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Οι υποψήφιοι των βραβείων BAFTA

Uncategorized | 18-1-2011 |

Οι Χρυσές Σφαίρες έφυγαν και τα Βρετανικά Όσκαρ έρχονται, με πρωταγωνιστή στις υποψηφιότητες το The King’s Speech και το Black Swan να ακολουθεί, από κοντά.

Η ταινία του Tom Hooper συγκέντρωσε 14 υποψηφιότητες, ανάμεσα στις οποίες εκείνες της Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερου Σεναρίου, Καλύτερης Σκηνοθεσίας και φυσικά Πρωταγωνιστικού Ρόλου, ενώ στις ίδιες κατηγορίες θα βρει αντίπαλο το ψυχολογικό θρίλερ του Darren Aronofsky με 12 υποψηφιότητες. O μεγάλος θριαμβευτής των Χρυσών Σφαιρών The Social Network, συγκεντρώνει 6 υποψηφιότητες, στις σημαντικές ωστόσο κατηγορίες, πίσω από το Inception του Christopher Nolan (9 υποψηφιότητες) άλλα και το True Grit των αδερφών Κοέν (8 υποψηφιότητες).

Colin Firth και Natalie Portman αποτελούν φαβορί για άλλο ένα βραβείο στους πρώτους ρόλους, άλλα με δυνατούς πλέον αντιπάλους. Ο μεν Firth πρέπει να αντιμετωπίσει τον δυνατό Javier Bardem (Biutiful) και δευτερευόντως τους Jeff Bridges (True Grit), Jesse Eisenberg (The Social Network) και James Franco (127 Hours). Η δε Portman έχει πιο “εύκολο” έργο ανάμεσα στις Annette Bening (The Kids Are All Right), Julianne Moore (The Kids Are All Right), Noomi Rapace (The Girl with the Dragon Tattoo) και Hailee Steinfeld (True Grit).

Η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί στην Βασιλική Όπερα του Λονδίνου στις 13 Φεβρουαρίου και η αναλυτική λίστα των υποψηφίων έχει ως εξής:

Best Film

  • “Black Swan”
  • “Inception”
  • “The King’s Speech”
  • “The Social Network”
  • “True Grit”

Outstanding British Film

  • “127 Hours”
  • “Another Year”
  • “Four Lions”
  • “The King’s Speech”
  • “Made in Dagenham”

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

  • “The Arbor” – Director, Producer – Clio Barnard, Tracy O’riordan
  • “Exit Through the Gift Shop” – Director, Producer – Banksy, Jaimie D’cruz
  • “Four Lions” – Director/Writer – Chris Morris
  • “Monsters” – Director/Writer – Gareth Edwards
  • “Skeletons” – Director/Writer – Nick Whitfield

Director

  • “127 Hours” – Danny Boyle
  • “Black Swan” – Darren Aronofsky
  • “Inception” – Christopher Nolan
  • “The King’s Speech” – Tom Hooper
  • “The Social Network” – David Fincher

Original Screenplay

  • “Black Swan” – Mark Heyman, Andres Heinz, John Mclaughlin
  • “The Fighter” – Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
  • “Inception” – Christopher Nolan
  • “The Kids Are All Right” – Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
  • “The King’s Speech” – David Seidler

Adapted Screenplay

  • “127 Hours” – Danny Boyle, Simon Beaufoy
  • “The Girl with the Dragon Tattoo” – Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel
  • “The Social Network” – Aaron Sorkin
  • “Toy Story 3” – Michael Arndt
  • “True Grit” – Joel Coen, Ethan Coen

Film Not in the English Language

  • “Biutiful”
  • “The Girl with the Dragon Tattoo”
  • “I Am Love”
  • “Of Gods and Men”
  • “The Secret in Their Eyes”

Animated Film

  • “Despicable Me”
  • “How to Train Your Dragon”
  • “Toy Story 3”

Leading Actor

  • Javier Bardem – “Biutiful”
  • Jeff Bridges – “True Grit”
  • Jesse Eisenberg – “The Social Network”
  • Colin Firth – “The King’s Speech”
  • James Franco – “127 Hours”

Leading Actress

  • Annette Bening – “The Kids Are All Right”
  • Julianne Moore – “The Kids Are All Right”
  • Natalie Portman – “Black Swan”
  • Noomi Rapace – “The Girl with the Dragon Tattoo”
  • Hailee Steinfeld – “True Grit”

Supporting Actor

  • Christian Bale – “The Fighter”
  • Andrew Garfield – “The Social Network”
  • Pete Postlethwaite – “The Town”
  • Mark Ruffalo – “The Kids Are All Right”
  • Geoffrey Rush – “The King’s Speech”

Supporting Actress

  • Amy Adams – “The Fighter”
  • Helena Bonham Carter – “The King’s Speech”
  • Barbara Hershey – “Black Swan”
  • Lesley Manville – “Another Year”
  • Miranda Richardson – “Made in Dagenham”

Original Music

  • “127 Hours” – Ar Rahman
  • “Alice in Wonderland” – Danny Elfman
  • “How to Train Your Dragon” – John Powell
  • “Inception” – Hans Zimmer
  • “The King’s Speech” – Alexandre Desplat

Cinematography

  • “127 Hours” – Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak
  • “Black Swan” – Matthew Libatique
  • “Inception” – Wally Pfister
  • “The King’s Speech” – Danny Cohen
  • “True Grit” – Roger Deakins

Editing

  • “127 Hours” – Jon Harris
  • “Black Swan” – Andrew Weisblum
  • “Inception” – Lee Smith
  • “The King’s Speech” – Tariq Anwar
  • “The Social Network” – Angus Wall, Kirk Baxter

Production Design

  • “Alice in Wonderland” – Robert Stromberg, Karen O’hara
  • “Black Swan” – Therese Deprez, Tora Peterson
  • “Inception” – Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat
  • “The King’s Speech” – Eve Stewart, Judy Farr
  • “True Grit” – Jess Gonchor, Nancy Haigh

Costume Design

  • “Alice in Wonderland” – Colleen Atwood
  • “Black Swan” – Amy Westcott
  • “The King’s Speech” – Jenny Beavan
  • “Made in Dagenham” – Louise Stjernsward
  • “True Grit” – Mary Zophres

Sound

  • “127 Hours” – Glenn Freemantle, Ian Tapp, Richard Pryke, Steven C Laneri, Douglas Cameron
  • “Black Swan” – Ken Ishii, Craig Henighan, Dominick Tavella
  • “Inception” – Richard King, Lora Hirschberg, Gary A Rizzo, Ed Novick
  • “The King’s Speech” – John Midgley, Lee Walpole, Paul Hamblin
  • “True Grit” – Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland, Douglas Axtell

Special Visual Effects

  • “Alice in Wonderland” – Nominees Tbc
  • “Black Swan” – Dan Schrecker
  • “Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I” – Tim Burke, John Richardson, Nicolas Ait’hadi, Christian Manz
  • “Inception” – Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Bebb
  • “Toy Story 3” – Nominees Tbc

Make Up & Hair

  • “Alice in Wonderland” – Nominees Tbc
  • “Black Swan” – Judy Chin, Geordie Sheffer
  • “Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I” – Amanda Knight, Lisa Tomblin
  • “The King’s Speech” – Frances Hannon
  • “Made in Dagenham” – Lizzie Yianni Georgiou

Short Animation

  • “The Eagleman” Stag – Michael Please
  • “Matter Fisher” – David Prosser
  • “Thursday” – Matthias Hoegg

Short Film

  • “Connect” – Samuel Abrahams, Beau Gordon
  • “Lin” – Piers Thompson, Simon Hessel
  • “Rite” – Michael Pearce, Ross Mckenzie
  • “Turning” – Karni Arieli, Saul Freed, Alison Sterling, Kat Armour-Brown
  • “Until the River Runs Red” – Paul Wright, Poss Kondeatis

Orange Wednesdays Rising Award

  • Gemma Arterton
  • Andrew Garfield
  • Tom Hardy
  • Aaron Johnson
  • Emma Stone