18o Φεστιβάλ Ολυμπίας: Τελετή λήξης και βραβεία - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

18o Φεστιβάλ Ολυμπίας: Τελετή λήξης και βραβεία

Ειδήσεις | 7-12-2015 |

Με την απονομή των βραβείο έπεσε η αυλαία του 18ου Φεσιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και για Νέους.

Το μεγάλο βραβείο της διοργάνωσης απέσπασε η ταινία 14 και Άνω του Αντρέι Ζάιτσεφ από τη Ρωσία.

«Σε μια εποχή που υψώνονται σύνορα, και το Αιγαίο έχει μετατραπεί σε μια θάλασσα θανάτου για παιδιά, η διοργάνωση έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία…» είπε ο Δημήτρης Σπύρου, καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Ολυμπίας, αλλά και ο Νίκος Θεοδοσίου, καλλιτεχνικός υπεύθυνος της Camera Zizanio.

Το Φεστιβάλ θα μεταφερθεί στην Αθήνα και συγκεκριμένα στον κινηματογράφο Αλκυονίδα από τις 10 έως τις 16 Δεκεμβρίου.

Αναλυτικά τα βραβεία:

Τμήμα Μυθοπλασίας και Animation

Βραβεία Κριτικής Επιτροπής

  • Βραβείο καλύτερης ταινίας Μεγάλου Μήκους: 14 και Άνω, Αντρέι Ζάιτσεφ, Ρωσία
  • Βραβείο καλύτερης ταινίας Μικρού Μήκους: Ομογάλακτος, Βαχράν Μχιταγιάν, Πολωνία-Αρμενία
  • Βραβείο καλύτερης ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων: Σκιές και Φτερούγες, Ελίς Μενγκ και Ελεονόρα Μαρινόνι, Ελβετία
  • Βραβείο Σκηνοθεσίας ταινίας Μεγάλου Μήκους: Μπεάτα Γκαρντελέρ, Κοπάδι, Σουηδία
  • Βραβείο Σεναρίου ταινίας Μεγάλου Μήκους: Μπεάτα Γκαρντελέρ, Κοπάδι, Σουηδία
  • Βραβείο Ερμηνείας Αγοριού σε ταινία Μεγάλου Μήκους: Γκλεμπ Καλιούτσνι, 14 και Άνω
  • Βραβείο Ερμηνείας Κοριτσιού σε ταινία Μεγάλου Μήκους: Φατιμέ Αμεζί, Κοπάδι
  • Ειδική Μνεία σε ταινία Μεγάλου Μήκους: Θύλακας, Γκόραν Ραντοβάνοβιτς, Σερβία-Γερμανία
  • Ειδική Μνεία σε Ταινία Μικρού Μήκους: Agg, Στέιλ Στάιν Μπεργκ, Νορβηγία
  • Ειδική Μνεία σε ταινία Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων: Ο ελέφαντας και το ποδήλατο, Ολέσια Στσούκινα, Γαλλία-Βέλγιο

Βραβεία Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών

  • Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων: Το δώρο, Τζέικομπ Φρέι, Γερμανία
  • Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας: Το πιάνο από την Αμερική, Πολ Λίμινγκ, Ιαπωνία
  • Καλύτερη Ταινία Μεγάλου Μήκους: Λαβύρινθος, Ντάγκλας Μπόσγουελ, Βέλγιο-Ολλανδία
  • 14+ still 2(1)
Τμήμα Kids and DocsΑ. Βραβεία Κριτικής Επιτροπής

  • Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους: Η ζωντανή φωτιά, Οστάπ Κόστιου, Ουκρανία
  • Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους: Στο σχολείο, Σόε Μόε Αούνγκ, Μιανμάρ
  • Εύφημος Μνεία σε Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους: Η αναβίωση της Μπρούντιμπαρ, Γερμανία – Τσεχία
  • Εύφημος Μνεία σε Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους: Ενηλικίωση, Τεμπόχο Έντκινς, Λεσότο – Αφρική- Γερμανία
  • Εύφημος Μνεία σε Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους: Το βουνό, Χασάν Σερίν, Τουρκία

Β. Βραβεία Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών

Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους: Οι Γενναίοι: Τα Παιδιά της Εξέγερσης της Βαρσοβίας, του Τόμας Στάνκιεβιτς, Πολωνία

Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους: Ο Θεός δεν μοιράζει  Καραμέλες, του Βαγγέλη Καλαμπάκα, Ελλάδα

Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών από τη Βουλή-Τηλεόραση: Μπλάνκα, του Κοχίκι Χάσελ, Ιταλία-Ιαπωνία-Φιλιππίνες

Βραβείο Διεθνούς Κέντρου Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους: Διαβατάρικα πουλιά, του Όλιβερ Ρίνγκερ, Βέλγιο-Γαλλία

Βραβείο Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου: Εφτά κοράκια, της Αλις Νέλις, Σλοβακία-Τσεχία

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας: Θύλακας, του Γκόραν Ραντοβάνοβιτς, Σερβία-Γερμανία

Βραβείο Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής της UNICEF: Θύλακας, του Γκόραν Ραντοβάνοβιτς, Σερβία-Γερμανία

Τα βραβεία της 15ης Camera Zizanio

Ελληνικό τμήμα

Α’ Κατηγορία – έως 12 ετών

1ο βραβείο: Χωρίς αύριο / Δημοτικό Σχολείο Χέρσου Κιλκίς

2ο Βραβείο: Ας φανταστούμε το σχολείο των ονείρων μας  /1ο Δημοτικό Σχολείο Βίβλου Νάξου

3ο Βραβείο: Το μεγάλο πείραμα / 31ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Βραβείο Animation: Μαθήματα Ανακύκλωσης / 4ο Δημοτικό Σχολείο Αργοστολίου

Β’ Κατηγορία  – 13 έως 16 ετών

1ο Βραβείο: Αντίστροφη μέτρηση / 5ο Γυμνάσιο Χανίων

2ο Βραβείο: Μια μέρα στο σπίτι / 2ο Πειραματικό Λύκειο Αθήνας

3ο Βραβείο: Με μέτρο / Κινηματογραφικό εργαστήρι του 9ου Γυμνασίου Ηρακλείου και Τα θρανία μιλάνε / Γυμνάσιο Κερατέας

Βραβείο Animation: Άσπρος και μαύρος πίνακας / Αριστείδης Πεσμαζόγλου

Γ’ Κατηγορία – 17 έως 20 ετών

1ο Βραβείο: Τι τους νοιάζει / 1o Λύκειο Κερατσινίου

2ο Βραβείο: Τελικά άξιζε / Λύκειο Πεύκων Θεσσαλονίκης – Κινηματογραφική Λέσχη και Το τέλος της αρχής / Βησσαρίωνας Κατωπόδης

3ο Βραβείο: Το καλοκαίρι έφυγε / Νίκος Κολιούκος

Βραβείο Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης: Ξεκλειδωμένοι μέσα / 20ο Λύκειο Αθήνας

Βραβείο του Συνηγόρου του Παιδιού: Τι τους νοιάζει / 1ο Λύκειο Κερατσινίου

Βραβείο Σχολής Κινηματογράφου Σταυράκου: Το τέλος της Αρχής του Βησσαρίωνα Κατωπόδη

Βραβείο Νίκου Καβουκίδη: Ξεκλειδωμένοι Μέσα/ 20ο Λύκειο Αθήνας

Ευρωπαϊκό Τμήμα

Α’ Κατηγορία – έως 12 ετών

1ο βραβείο: Κοίτα μπροστά / Ισπανία

2ο βραβείο: 3 βήματα / Ισπανία και Σύνορα / Ιταλία

3ο βραβείο: O άσπρος Χιονονιφάς και οι Επτά Θηλυκοί Νάνοι / Βέλγιο και Το ταξίδι / Ιταλία

Β’ Κατηγορία – 13 έως 16 ετών

1ο βραβείο: Η Ολλανδική γωνία / Γιαέλ Βαν Ρόσουμ, Λουίζος Ντίνεμ / Ολλανδία

2ο βραβείο: Φώτα / IES Περές Κομενταντόρ / Ισπανία και Ο εφιάλτης / Ολίβια Βαν Έικ / Ολλανδία

3ο Βραβείο: Ξεκλειδωμένοι μέσα / 20ο Λύκειο Αθηνών

Γ’ Κατηγορία – 17 έως 20 ετών

1ο βραβείο: Προς τα πίσω / Ολλανδία και Oδικό ταξίδι / Ολλανδία

2ο βραβείο: Πάρε το χρόνο σου / Ουγγαρία και Το φως / Ιρλανδία

3ο βραβείο: Μοναξιά / Ιρλανδία και To αξίζεις; / Αυστρία

Ειδική μνεία: Hatcho / Ολλανδία

Ειδική μνεία: Ανασφαλής /Ολλανδία