Υποψηφιότητες βραβείων BAFTA 2018: Προηγείται το "The Shape of Water" με 12 υποψηφιότητες – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Υποψηφιότητες βραβείων BAFTA 2018: Προηγείται το “The Shape of Water” με 12 υποψηφιότητες

Βραβεία | 10-1-2018 |

Οι υποψηφιότητες των Όσκαρ αργούν και δεν αργούν (ανακοινώνονται σε δύο εβδομάδες), μέχρι τη γνωστοποίησή τους ωστόσο υπάρχει ένας χάρτης που θα βοηθήσει στο ξεκαθάρισμα του τοπίου κι αυτός είναι οι υποψηφιότητες των βραβείων της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, τα λεγόμενα BAFTAs. Με όλες τις ιδιαιτερότητες που τα χαρακτηρίζουν, όπως η συνήθης απουσία υπερβολικά “αμερικάνικης” θεματολογίας φιλμ που κατά τα άλλα προωθούνται ως τίτλοι με μεγάλο ειδικό βάρος για τα Όσκαρ (φέτος αυτό παρατηρείται με το “The Post” του Spielberg), τα βραβεία συνήθως πιάνουν με σχετική ακρίβεια τον παλμό της Αμερικάνικης Ακαδημίας. Όπως έγινε και με τις Χρυσές Σφαίρες, τη μερίδα του λέοντος στις υποψηφιότητες πήρε το “The Shape of Water” του Guillermo del Toro, δώδεκα στον αριθμό, ενώ από κοντά ακολουθούν με εννιά έκαστος τα “Darkest Hour” που από ό,τι φαίνεται πάει “καρφωτό” για Όσκαρ πρώτου ανδρικού ρόλου για τον Gary Oldman ως Winston Churchill και “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“. Από οκτώ υποψηφιότητες έχουν τα ίσως δύο πιο πολυσυζητημένα μπλοκμπάστερ του 2017, το “Dunkirk” του Christopher Nolan και το “Blade Runner 2049” του Denis Villeneuve. Αναλυτικά η πλήρης λίστα των υποψηφιοτήτων παρακάτω:

Εξέχον βρετανικό φιλμ:
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Καλύτερο φιλμ:
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Καλύτερος ηθοποιός σε πρωταγωνιστικό ρολο:
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
​Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Καλύτερη ηθοποιός σε πρωταγωνιστικό ρόλο:
Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Καλύτερος σκηνοθέτης:
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Καλύτερο πρωτότυπο σενάριο:
Get Out, Jordan Peele
I, Tonya, Steven Rogers
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

Καλύτερο διασκευασμένο σενάριο:
Call Me By Your Name, James Ivory
The Death of Stalin, Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
Film Stars Don’t Die in Liverpool, Matt Greenhaigh
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Paddington 2, Simon Farnaby, Paul King

Καλύτερη ηθοποιός σε υποστηρικτικό ρόλο:
Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Καλύτερος ηθοποιός σε υποστηρικτικό ρόλο:
Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Καλύτερο ντεμπούτο από βρετανό σεναριογράφο, σκηνοθέτη ή παραγωγό:
The Ghoul (Gareth Tunley, Jack Healy Guttman, Tom Meeten)
I Am Not a Witch (Rungano Nyoni, Emily Morgan)
Jawbone (Johnny Harris, Thomas Napper)
Kingdom of Us (Lucy Cohen)
Lady Macbeth (Alice Birch, William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly)

Καλύτερο μη αγγλόφωνο φιλμ:
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Καλύτερο ντοκιμαντέρ:
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Καλύτερο animation:
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Καλύτερη πρωτότυπη μουσική:
Blade Runner 2049 (Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer)
Darkest Hour (Dario Marianelli)
Dunkirk (Hans Zimmer)
Phantom Thread (Jonny Greenwood)
The Shape of Water (Alexandre Desplat)

Καλύτερη φωτογραφία:
Blade Runner 2049 (Roger Deakin)
Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
The Shape of Water (Dan Laustsen)
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri (Ben Davis)

Καλύτερο μοντάζ:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερος σχεδιασμός παραγωγής:
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Καλύτερος σχεδιασμός κοστουμιών:
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Καλύτερο μακιγιάζ και χτενίσματα:
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Καλύτερος ήχος:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Καλύτερα οπτικά εφέ:
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Καλύτερο βρετανικό animation μικρού μήκους:
Have Heart=
Mamoon
Poles Apart

Καλύτερη βρετανική ταινία μικρού μήκους:
Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys

Βραβείο αναδυόμενου αστέρα (ψηφίζεται από το κοινό):

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

wso shell IndoXploit shell webr00t shell hacklink hacklink satış wso shell