Οι λαμπερές πρεμιέρες του Φεστιβάλ της Βενετίας: Ai Wei Wei στην Λέσβο, Aronofsky, Payne, Clooney και λοιποί - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Οι λαμπερές πρεμιέρες του Φεστιβάλ της Βενετίας: Ai Wei Wei στην Λέσβο, Aronofsky, Payne, Clooney και λοιποί

Αφιερώματα, Φεστιβάλ | 27-7-2017 |

Ένα λαμπερό προ-Οσκαρικό πρόγραμμα θα έχει και φέτος το Φεστιβάλ της Βενετίας με την φήμη ότι εκεί θα παιχτεί ο επόμενος κάτοχος του Οσκαρ να συνεχίζεται για άλλη μια χρονιά μετά από την πρεμιέρα εκεί των μεγάλων φαβορί και νικητών τα προηγούμενα χρόνια (La La Land, Birdman κλπ)

Όπως είχε ήδη ανακοινωθεί ο Alexander Payne θα ανοίξει το Φεστιβάλ με την ταινία του Downsizing ενώ στο διαγωνιστικό βρίσκουμε την ταινία του Ai WeiWei για το προσφυγικό με γυρίσματα στην Ελλάδα, το πολυαναμενόμενο mother! του Aronofsky με την Jennifer Lawrence (κεντρική φώτο), την νέα σκηνοθετική απόπειρα του George Clooney σε σενάριο αδερφών Coen, την νέα ταινία του Guillermo del Toro καθώς και αυτή του Abdellatif Kechiche, του νικητή του Χρυσού Φοίνικα των Καννών για την Ζωή της Adele.

Όλο το διαγωνιστικό για τον Χρυσό Λέοντα:

COMPETITION

  • Downsizing, Alexander Payne (opening film)
  • Human Flow, Al Weiwei

O Ai WeiWei κατά τα γυρίσματα της ταινίας του

  • mother!, Darren Aronofsky
  • Suburbicon, George Clooney

Julliane Moore και Matt Damon πρωταγωνιστούν στην νέα ταινία του Clooney

  • The Shape Of Water, Guillermo del Toro

  • L’insulte, Ziad Doueiri
  • La Villa, Robert Guediguian
  • Lean On Pete, Andrew Haigh

Εικόνα από την νέα ταινία του Andew Haigh

  • Mektoub, My Love: Canto Uno, Abdellatif Kechiche
  • Sandome No Satsujin (The Third Murder), Hirokazu Koreeda
  • Custody (Jusqu’a La Garde), Xavier Legrand
  • Ammore e Malavita, Manetti Bros
  • Foxtrot, Samuel Maoz
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh
  • Hannah, Andrea Pallaoro
  • Jia Nian Hua (Angels Wear White), Vivian Qu
  • Una Famiglia, Sebastiano Rosa
  • First Reformed, Paul Schrader
  • Sweet Country, Warwick Thornton
  • The Leisure Seeker, Paolo Virzi
  • Ex Libris – New York Public Library, Frederick Wiseman

Εκτός συναγωνισμού θα παιχτούν οι ταινίες:

OUT OF COMPETITION (FICTION)

  • Our Souls At Night, Ritesh Batra
  • Victoria And Abdul, Stephen Frears

  • La Melodie, Rachid Hami
  • Outrage Coda, Takeshi Kitano (closing film)
  • Loving Pablo, Fernando León de Aranoa
  • Il Signor Rotpeter, Antonietta de Lillo
  • Diva!, Francesco Patierno
  • Racer And The Jailbird, Michael R Roskam
  • Zama, Lucrecia Martel
  • Wormwood, Errol Morris
  • The Private Life Of A Modern Woman, James Toback
  • Brawl In Cell Block 99, S. Craig Zahler
  • Il Colore Nascosto Delle Cose, Silvio Soldini

OUT OF COMPETITION (NON-FICTION)

  • Cuba And The Cameraman, Jon Alpert
  • My Generation, David Batty
  • The Devil And Father Amorth, William Friedkin
  • Ryuichi Sakamoto: Coda – Stephen Nomura Schible
  • Piazza Vittorio, Abel Ferrara
  • This Is Congo, Daniel McCabe
  • Jim & Andy: The Great Beyond: The Story Of Jim Carrey, Andy Kaufman And Tony Clifton,Chris Smith
  • Happy Winter, Giovanni Totaro

Στα υπόλοιπα τμήματα του Φεστιβάλ θα παιχτούν οι ταινίες:

SPECIAL EVENTS

  • Casa d’Altri, Gianni Amelio
  • Michael Jackson’s Thriller 3D, John Landis
  • Making Of Michael Jackson’s Thriller, Jerry Kramer

ORIZZONTI

  • Disappearance, Ali Asgari
  • Especes Menacees, Gilles Bourdos
  • The Rape Of Recy Taylor, Nancy Buirski
  • Caniba, Lucien Castaing-Taylor, Verena Paravel
  • Les Bienheureux, Sofia Djama
  • Marvin, Anne Fontaine
  • Invisible, Pablo Giorgelli
  • Brutti e Cattivi, Cosimo Gomez
  • The Cousin, Tzahi Grad
  • The Testament, Amichai Greenberg
  • No Date, No Signature, Vahid Jalilvand
  • Los Versos Del Olvido, Alireza Khatami
  • The Night I Swam, Damien Manivel, Igarashi Kohei
  • Nico, 1988, Susanna Nicchiarelli
  • Krieg, Rick Ostermann
  • West Of Sunshine, Jason Raftopoulos
  • Gatta Cenerentola, Alessandro Rak, Ivan Cappiello, Marino Guarnieri, Dario Sansone
  • Under The Tree, Hafsteinn Gunnar Sigurdsson
  • La Vita in Comune, Edoardo Winspeare

CINEMA IN THE GARDEN

  • Manuel – Dario Albertini
  • Controfigura – Rä Di Martino
  • Woodshock – Kate Mulleavy, Laura Mulleavy
  • Nato a Casal di Principe – Bruno Oliviero
  • Suburra – La serie – Michele Placido, Andre Molaili, Guiseppe Capotondi
  • Tuers – François Troukens, Jean-François Hensgens

SPECIAL DOCUMENTARY SCREENINGS

  • La Lunga Strada del Ritorno, Alessandro Blasetti
  • Barbiana ’65 La Lezione di Don Milani, Alessandro G. A. D’Alessandro
  • Lievito Madre, Le Ragazze del Secolo Scorso, Concita de Gregorio, Esmeralda Calabria

Η Annette Bening θα προεδρεύσει της επιτροπής του Φεστιβάλ, ενώ στην επιτροπή βρίσκουμε και τους Edgar Wright, Rebecca Hall και John Landis. Το Φεστιβάλ της Βενετίας διεξάγεται από τις 31 Αυγούστου και για 10 μέρες στο Λίντο της Βενετίας.