Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ των Καννών: Λάνθιμος, προσφυγικό, Godard, Haneke, Coppola, Twin Peaks και λαμπερές πρεμιέρες – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ των Καννών: Λάνθιμος, προσφυγικό, Godard, Haneke, Coppola, Twin Peaks και λαμπερές πρεμιέρες

Αφιερώματα, Φεστιβάλ | 13-4-2017 |

Λαμπερό όπως πάντα, με εκπλήξεις και συνήθεις επιστροφές. Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ των Καννών ανακοινώθηκε μόλις και φέρνει τον Γιώργο Λάνθιμο να διαγωνίζεται με το The Killing of the Sacred Dear, τον Michael Haneke με το Happy End, να διεκδικεί τον τρίτο του Χρυσό Φοίνικα για την τρίτη του σερί ταινία. Να σημειώσουμε ότι πιθανότατη είναι η προσθήκη κι άλλων ταινιών.

Στο τηλεοπτικό τοπίο ο Fremaux δήλωσε ότι το Φεστιβάλ θα δείξει Twin Peaks αλλά και την σειρά της Jane Campion καθώς πρόκειται μαζί με τον David Lynch από τους συνήθεις υπόπτους του Φεστιβάλ με υψηλή ποιότητα δουλειάς. Ωστόσο το Φεστιβάλ είναι αποκλειστικά κινηματογραφικό και εξάλλου για τηλεόραση θα υπάρχει από του χρόνου το Cannes Series…

Πάμε να δούμε αναλυτικά το πρόγραμμα:

Competition

“The Day After” directed by Hong Sangsoo

Loveless” directed by Andrey Zvyagintsev

“Good Time” directed by Benny Safdie & Josh Safdie

“You Were Never Really Here” directed by Lynne Ramsay

“Jupiter’s Moon” directed by Kornél Mandruczo

“L’amant Double” directed by François Ozon

The Killing of a Sacred Deer” directed by Yorgos Lanthimos

“A Gentle Creature” directed by Sergei Loznitsa

Radiance” directed by Naomi Kawase

“Wonderstruck” directed by Todd Haynes

Happy End” directed by Michael Haneke

“In the Face” directed by Fatih Akin

“Rodin” directed by Jacques Doillon

The Beguiled” directed by Sofia Coppola

Le Redoutable” directed by Michel Hazanavicius

Okja” directed by Bong Joon-Ho

“120 Battements Par Minute” directed by Robin Campillo

“The Meyerowitz Stories” directed by Noah Baumbach

Un Certain Regard

“April’s Daughter” directed by Michel Franco

“Lucky” directed by Sergio Castellitto

“Jeune Femme” directed by Léonor Serraille

“Western” directed by Valeska Grisebach

“Wind River” directed by Taylor Sheridan

“Directions” directed by Stephan Komandarev

“After the War” directed by Annarita Zambrano

“Dregs” directed by Mohammad Rasoulof 

“Out” by Gyorgy Kristof 

“The Nature of Time” directed by Karim Moussaoui 

“Before We Vanish” directed by Kuroswa Kiyoshi

“L’atelier” by Laurent Cantet

“Beauty and the Dogs” by Kaouther Ben Hania

“Barbara” directed by Mathieu Amalric

“Closeness” directed by Kantemir Balagov

“The Desert Bride” directed by Cecilia Atan and Valeria Pivato

Out of Competition

HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES by John Cameron MITCHELL
VISAGES, VILLAGES by Agnès Varda & JR
MUGEN NON JŪNIN (BLADE OF THE IMMORTAL) by MIIKE Takashi

Special Screenings

Abbas Kirostami – 42 Frames

Twin Peaks – 2 επεισόδια

An inconvienient sequel – Al Gore

“Top of the Lake: China Girl”

“Promised Land”

“Come Swim”

“Demons in Paradise”

“Carne y Arena”

“Clair’s Camera”

Midnight Screenings

“The Villainess” directed by Jung Byung Gil

“The Merciless” directed by Byun Sung-Hyun

“Prayer Before Dawn” directed by Jean Stephane Sauvaire

 

 

Διαβάστε περισσότερα για: