Βραβεία Ίρις: Οι υποψηφιότητες των Ελληνικών Οσκαρ – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Βραβεία Ίρις: Οι υποψηφιότητες των Ελληνικών Οσκαρ

Αφιερώματα, Βραβεία | 7-3-2017 |

Όπως κάθε χρόνο από την ίδρυση της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, οχτώ χρόνια πριν, έτσι και φέτος θα έχουμε την απονομή των βραβείων της ακαδημίας που από πέρσι έχουν το όνομα Ίρις. Μάλλον τραγικό για την παραγωγή και διανομή μας το γεγονός ότι οι μισές και πλέον από τις υποψήφιες ταινίες δεν έχουν καν προβληθεί με μικρή έστω διανομή στην Ελλάδα ακόμη, ενώ για κάποιες δεν προβλέπεται καν διανομή στο προσεχές μέλλον…

Τις περισσότερες υποψηφιότητες κέρδισε το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου 11 το σύνολο, ενώ ακολουθούν το «Νήμα» του The Boy με 10 και με 8 υποψηφιότητες ο «Νοτιάς» του Τάσου Μπουλμέτη. Με 7 υποψηφιότητες βρίσκουμε το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη και το «Park» της Σοφία Εξάρχου, το οποίο όμως δεν διαγωνίζεται σαν καλύτερη ταινία καθώς την θέση του παίρνει το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια που συγκεντρώνει 6 υποψηφιότητες στο σύνολο. Το «Ξύπνημα της Ανοιξης» του Κωνσταντίνου Γιάνναρη έχει 2 υποψηφιότητες ενώ από μία υποψηφιότητα έχουν το «Οντως Φιλιούνται» του Γιάννη Κορρέ, το «Αγόρι στη Γέφυρα» του Πέτρου Χαραλάμπους, το «Πέντρο Νούλα» του Κάρολου Ζωναρά και η «Ρόζα της Σμύρνης» του Γιώργου Κορδέλλα.

Επίσης: Όλη η Ελληνική παραγωγή του έτους που πέρασε

Για πρώτη φορά φέτος θα δοθεί βραβείο animation.

H τελετή απονομής οπότε και θα μάθουμε τους νικητές, θα γίνει την Τρίτη 21 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

  • «Νοτιάς» του Τάσου Μπουλμέτη
  • «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου
  • «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • «Νήμα» του The Boy
  • «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ

Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων

  • «Αίνιγμα» των Αντώνη Νούσια και Άρη Φατούρου
  • «Εθνοφοβία» του Γιάννη Ζιόνγκα
  • «Aurelia» των Κρέωνα Κρυωνά και Χρήστου Μπουραντά

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

  • «Αλεπού» της Ζακλίν Λέντζου
  • «Κύβος» του Αλέξανδρου Σκούρα
  • «Νηπενθές» του Γιάννη Συμβώνη
  • «Η Χέλγκα στο Λουντ» της Θέλγιας Πετράκη
  • «Limbo» της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

  • The Boy για το «Νήμα» του The Boy
  • Γιάννης Σακαρίδης για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Αργύρης Παπαδημητρόπουλος για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Βραβείο Σεναρίου

  • Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαριδης για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

  • Βασίλης Κουκαλάνι για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Δημήτρης Κίτσος για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
  • Μάκης Παπαδημητρίου για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

  • Σοφία Κόκκαλη για το «Νήμα» του The Boy
  • Μαρία Καλλιμάνη για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
  • Δάφνη Πατακιά για το «Ξύπνημα της Ανοιξης» του Κωνσταντίνου Γιάνναρη

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

  • Θέμης Πάνου για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
  • Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζειγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μοναστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ από το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
  • Γιάννης Τσορτέκης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

  • Ιωάννα Κολιοπούλου για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • Αθηνά Παππά για το «Πέντρο Νούλα» του Κάρολου Ζωναρά
  • Θέμις Μπαζάκα για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Ελλη Τρίγκου για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Φωτογραφίας

  • Σίμος Σαρκετζής για το «Νήμα» του The Boy
  • Μόνικα Λεντζέσκα για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
  • Χρήστος Καραμάνης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Μοντάζ

  • Πάνος Βουτσαράς για το «Νήμα» του The Boy
  • Γιάννης Σακαρίδης για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Ναπολέων Στρατογιαννάκης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

  • Felizol και The Boy για το «Νήμα» του The Boy
  • DrogaTek για το «Ξύπνημα της Ανοιξης» του Κωνσταντίνου Γιάνναρη
  • Αλέξανδρος Βούλγαρης για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
  • Felizol για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Σκηνογραφίας

  • Ηλίας Λεδάκης για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης για το «Νήμα» του The Boy
  • Σπύρος Λάσκαρης για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη

Βραβείο Ενδυματολογίας

  • Αλκηστη Μάμαλη για το «Νήμα» του The Boy
  • Ευα Νάθενα για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
  • Γιούλα Ζωιοπούλου για το «Η Ρόζα της Σμύρνης» του Γιώργου Κορδέλλα

Βραβείο Ηχου

  • Αρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυπομποπιώτης για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
  • Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυπομποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
  • Λέανδρος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Μακιγιάζ

  • Γιάννης Παμούκης για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • Ιωάννα Λυγίζου για το «Νήμα» του The Boy
  • Κατερίνα Βαρθαλίτου για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
  • Εύη Ζαφειροπούλου για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

  • Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος για το «Νήμα» του The Boy
  • Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη