Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου: Οι ταινίες που θα διαγωνιστούν – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου: Οι ταινίες που θα διαγωνιστούν

Βραβεία | 23-2-2017 |

Και ενώ βρισκόμαστε σε πυτερό Oscars, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, ανακοίνωσε τις ταινίες που θα συμμετέχουν στα βραβεία της. Πρόκειται για 20 μεγάλου μήκους ταινίες, 16 ντοκιμαντέρ, 6 animations και 31 μικρού μήκους ταινίες που αποτελούν το σύνολο σχεδόν της Ελληνικής κινηματογραφικής παραγωγής για το 2016. Τις ταινίες συμπληρώνουν και 10 ξένες ταινίες που είναι η επιλογή κριτικών κινηματογράφου της ένωσής τους.

Στο πλαίσιο της ανάδειξης των Κινηματογραφικών Βραβείων, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, θα διοργανώσει προβολές των υποψήφιων ξένων ταινιών που υπεβλήθησαν στη διαδικασία της βράβευσης. Με αυτόν τον τρόπο το κοινό, θα μπορέσει να δει όλες τις ταινίες που διεκδικούν ένα από τα βραβεία στην κατηγορία της ξένης ταινίας. Οι προβολές θα ξεκινήσουν την ερχόμενη εβδομάδα στον κινηματογράφο Δαναό, ενώ θα προηγηθεί ανακοίνωση του προγράμματος προβολών.

Οι ταινίες που θα συμμετέχουν στα βραβεία:

Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας:
1. Αγάπη, Αγάπη, Αγάπη του Κώστα Ζάππα
2. Το Αγόρι στη Γέφυρα του Πέτρου Χαραλάμπους
3. Ετερος Εγώ του Σωτήρη Τσαφούλια
4. Ευτυχία του Χρήστου Πυθαρά
5. Καύση του Στράτου Τζίτζη
6. Νήμα του The Boy
7. Νοτιάς του Τάσου Μπουλμέτη
8. Ξα μου της Κλειούς Φανουράκη
9. Το Ξύπνημα της Ανοιξης του Κωνσταντίνου Γιάνναρη
10. Οντως Φιλιούνται; του Γιάννη Κορρέ
11. Ουτοπία του Νίκου Κουρού
12. Πέντρο Νούλα του Κάρολου Ζωναρά
13. Η Ρόζα της Σμύρνης του Γιώργου Κορδέλλα
14. Τέλειοι Ξένοι του Θοδωρή Αθερίδη
15. Amerika Square του Γιάννη Σακαρίδη
16. Glory των Πέταρ Βαλτσάνοφ και Κριστίνα Γκρόζεβα
17. Nocturne του Κωνσταντή Φραγκόπουλου
18. Park της Σοφίας Εξάρχου
19. Short Fuse των Ανδρέα Λαμπρόπουλου και Κώστα Σκύφτα
20. Suntan του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
1. 90 Χρόνια ΠΑΟΚ του Νίκου Τριανταφυλλίδη
2. 180 Μοίρες, των Ορέστη και Ορφέα Δούρβα
3. Η Αθήνα από Κάτω του Τάκη Μπαρδάκου
4. Ευριπίδου 14 του Μιχάλη Δημητρίου
5. Νεύτων, η Δύναμη του Θεού του Πάνου Ανέστη
6. Πού είσαι Σιγκάλ; του Αγγελου Ράλλη
7. Τα Σημάδια του Ουρανού της Μάρως Αναστοπούλου
8. Σιωπηλός Μάρτυρας του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου
9. Στα Σκοτεινά στην Κρήτη της Βίκης Αρβελάκη
10. Η Τελευταία Παραλία των Θάνου Αναστόπουλου και Davide Del Degan
11. Ο Τερματισμός της Ελιάνας Αμπραβανέλ
12. Χρόνου Νήματα των Αγγελου Παππά, Γιάννη Καντέα-Παπαδόπουλου, Γιάννη Σουλτούκη, Γιώργου Σινιοράκη, Σέργιου Κεφαλά
13. Guardians of the Aegean του Oμηρου Ευαγγελινού
14. Monica του Δημήτρη Αργυρίου
15. Teriade του Σίμου Κορεξενίδη
16. True Blue του Χάρη Ραφτόγιαννη

Κινουμένων Σχεδίων (Animation)
1. Αίνιγμα των Αντώνη Νούσια και Άρη Φατούρου
2. Εθνοφοβία του Γιάννη Ζιόνγκα
3. Οι Πρωθυπουργοί του Στέφανου Χαχαμίδη
4. Aurelia των Κρέωνα Κρυωνά και Χρήστου Μπουραντά
5. Verikoka του Σπύρου Σιάκα
6. Vitatio του Νίκου Ραδαίου

Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας

1. Ακρυλικό του Νίκου Πάστρα
2. Αλεπού της Ζακλίν Λέντζου
3. Η Αλίκη στο Καφέ του Δημήτρη Νάκου
4. Αόρατος του Κώστα Γεραμπίνη
5. Βύθισμα της Πολύμνιας Παπαδοπούλου Σαρδέλη
6. Γενέθλια του Δημήτρη Κατσιμίρη
7. Διάρρηξη του Βασίλη Γουδέλη
8. Εθνικός Κήπος της Σύνης Παππά
9. Η Ζωή ενός Νεκρού του Ορφέα Περετζή
10. Ι.X.Θ.Υ.Σ. του Χρύσανθου Μαργώνη
11. Κύβος του Αλέξανδρου Σκούρα
12. Λούση του Αλέξη Γιαννούλη
13. Μάγδα του Δημήτρη Ζούρα
14. Μείον Ενα της Νατάσας Ξύδη
15. Νεμέρτσικα του Αυρήλιου Καρακώστα
16. Νηπενθές του Γιάννη Συμβώνη
17. Το Πτώμα ήταν Νεκρό του Κωνσταντίνου Φραγκούλη
18. Φάλαινα 52 του Θανάση Τρουμπούκη
19. Η Χέλγκα είναι στο Λουντ της Θέλγιας Πετράκη
20. Dove του Κωσταντίνου Χαλιάσα
21.Familyar Photo των Μάρως Τσεκούρα και Βάσως Πανταζοπούλου
22. Felicita του Γιάννη Ζαφείρη
23. Flowers and Bottoms του Χρήστου Μασσαλά
24. A job interview του Αντώνη Γλάρου
25. Limbo της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη
26. Manodopera του Λουκιανού Μοσχονά
27. Phantom Limb του Μιχάλη Φελάνη
28. Polka Dress του Ανδρέα Καλαπόδη
29. UMMI του Νίκου Αυγουστίδη
30. Unattended Item του Φίλιππου Βοκοτόπουλου
31. White Collar της Ναταλίας Λαμπροπούλου

Ξένες Ταινίες
1. Στην Αγκαλιά του Φιδιού (El Abrazo de la Serpiente) του Σίρο Γκουέρα
2. H Αποφοίτηση (Graduation / Bacalaureat) του Κριστιάν Μουντζίου
3. Εγώ ο Ντάνιελ Μπλέικ (I Daniel Blake) του Κεν Λόουτς
4. Εκείνη (Elle) του Πολ Βερχόφεν
5. Η Επιστροφή (The Revenant) του Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιάριτου
6. Ο Κούμπο και οι Δυο Χορδές (Kubo and the Two Strings) του Τράβις Νάιτ
7. La La Land του Ντέιμιαν Σαζέλ
8. Ο Λύκος της Ερήμου (Theeb) του Νάτζι Αμπού Νουάρ
9. Τόνι Ερντμαν (Toni Erdmann) της Μάρεν Αντε
10. Φωτιά στη Θάλασσα (Fuocoammare) του Τζιανφράνκο Ρόζι