Berlinale 2017: Πλήρες πρόγραμμα με Catherine Deneuve, Geoffrey Rush, Sally Hawkins, Ethan Hawke, Sienna Miller, Pattinson - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Berlinale 2017: Πλήρες πρόγραμμα με Catherine Deneuve, Geoffrey Rush, Sally Hawkins, Ethan Hawke, Sienna Miller, Pattinson

Ειδήσεις | 20-1-2017 |

Με εντυπωσιακό finish η Berlinale έβαλε στο πρόγραμμά της αρκετές νέες ταινίες συμπληρώνοντας το διαγωνιστικό της με ένα animation από την Κίνα που θα διαγωνιστεί για την Χρυσή Άρκτο, αλλά και άλλες δύο ταινίες μετά το κύκνειο άσμα του Wolwerine Logan αλλά και το sequel του Danny Boyle T2 Trainspotting. Συγκεκριμένα εκτός συναγωνισμού θα δούμε το Final Portrait του Stanley Tucci αλλά και το Sage femme (Midwife) του Martin Provost με την Catherine Deneuve.

Οι Cinefreaks θα βρίσκονται στο Βερολίνο 9-19 Φεβρουαρίου. Τα πάντα για την Berlinale στην σχετική σελίδα για την Berlinale 2017.

Οι προσθήκες στο Διαγωνιστικό:

Final Portrait
United Kingdom / France
By Stanley Tucci (Big Night, Joe Gould’s Secret, Blind Date)
With Geoffrey Rush, Armie Hammer, Clémence Poésy, Tony Shalhoub, James Faulkner, Sylvie Testud
World premiere – Out of competition

Hao ji le (Have a Nice Day) – Animation
People’s Republic of China
By Liu Jian (Piercing I)
World premiere

Sage femme (Midwife)
France / Belgium
By Martin Provost (Le ventre de Juliette, Séraphine, Violette)
With Catherine Frot, Catherine Deneuve, Olivier Gourmet
World premiere – Out of competition

Στα highlights του διαγωνιστικού τμήματος έχουμε τον Aki Kaurismäki με το The Other Side of Hope, τον Oren Moverman και την ταινία με πρωταγωνιστή τον Richard Gere και τίτλο The Dinner, την νέα ταινία της Sally Potter, The Party, το Spoor της Agnieszka Holland, τον Hong Sang-soo με το On the Beach at Night Alone, τον Volker Schlöndorff με το Return to Montauk με τον Stellan Skarsgård και την Nina Hoss.

Όλο το διαγωνιστικό:

Ana, mon amour by Călin Peter Netzer (Romania / Germany / France)
Bamui haebyun-eoseo honja (On the Beach at Night Alone) by Hong Sangsoo (Republic of Korea – South Korea)
Beuys by Andres Veiel (Germany) – Documentary
Colo by Teresa Villaverde (Portugal / France)
The Dinner by Oren Moverman (USA)
Django by Etienne Comar (France) – First feature
El bar (The Bar) by Álex de la Iglesia (Spain) – Out of competition
Félicité by Alain Gomis (France / Senegal / Belgium / Germany / Lebanon)
Hao ji le (Have a Nice Day) by Liu Jian (People’s Republic of China) – Animation
Helle Nächte (Bright Nights) by Thomas Arslan (Germany / Norway)
Joaquim by Marcelo Gomes (Brazil / Portugal)
Mr. Long by Sabu (Japan / Hong Kong, China / Taiwan / Germany)
The Party by Sally Potter (United Kingdom)
Pokot (Spoor) by Agnieszka Holland (Poland / Germany / Czech Republic / Sweden / Slovakian Republic)
Return to Montauk by Volker Schlöndorff (France / Germany / Ireland)
Teströl és lélekröl (On Body and Soul) by Ildikó Enyedi (Hungary)
Toivon tuolla puolen (The Other Side of Hope) by Aki Kaurismäki (Finland / Germany)
Una mujer fantástica (A Fantastic Woman) by Sebastián Lelio (Chile / USA / Germany / Spain)
Wilde Maus (Wild Mouse) by Josef Hader (Austria) – First feature

Εκτός συναγωνισμού αλλά στο Διαγωνιστικό πρόγραμμα θα προβληθούν τα:

Logan by James Mangold (USA) – Out of competition
Sage femme (Midwife) by Martin Provost (France / Belgium) – Out of competition
T2 Trainspotting by Danny Boyle (United Kingdom) – Out of competition
Viceroy’s House by Gurinder Chadha (India / United Kingdom) – Out of competition
Final Portrait by Stanley Tucci (United Kingdom / France) – Out of competition

Μαζί με το διαγωνιστικό ολοκληρώθηκε και η το τμήμα με τις λαμπερές πρεμιέρες και τα Gala του Φεστιβάλ. Εκεί ξεχωρίζει το πολυαναμενόμενο The Lost City of Z.

Maudie


Canada / Ireland
By Aisling Walsh (Song for a Raggy Boy, The Daisy Chain)
With Sally Hawkins, Ethan Hawke, Kari Matchett, Zachary Bennett
European premiere

The Lost City of Z


USA
By James Gray (We Own The Night, Two Lovers, The Immigrant)
With Charlie Hunnam, Sienna Miller, Robert Pattinson, Tom Holland
International premiere

the bomb – Experimental film
USA
By Kevin Ford (Three Days, By the River), Smriti Keshari (Food Chains), Eric Schlosser (Command and Control; Fast Food Nation; Food, Inc.)
Live music by The Acid
International premiere

La libertad del diablo (Devil’s Freedom) – Documentary
Mexico
By Everardo González (Pulque Song, Old Thieves: The Legend of Artegio, El cielo abierto)
World premiere

Nema-ye nazdik (Close Up)
Iran (1990)
By Abbas Kiarostami (Taste of Cherry, The Wind Will Carry Us, Certified Copy)
With Hossain Sabzian, Mohsen Makhmalbaf, Abolfazl Ahankhah, Mehrdad Ahankhah, Monoochehr Ahankhah
German Premiere of the restored version
As part of the cultural programme »Iranian Modernity« of the Goethe-Institut

The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov – Documentary
Estonia / Poland / Czech Republic
By Askold Kurov (Zima, ukhodi!; Leninland; Children 404)
World premiere
30 Years European Film Academy

To συνολικό πρόγραμμα του Berlinale Special:

Acht Stunden sind kein Tag (Eight Hours Don’t Make A Day) by Rainer Werner Fassbinder (Federal Republic of Germany 1972) – TV series with 5 episodes
the bomb by Kevin Ford, Smriti Keshari, Eric Schlosser (USA) – Experimental film
Es war einmal in Deutschland… (Bye Bye Germany) by Sam Garbarski (Germany / Luxembourg / Belgium)
In Zeiten des abnehmenden Lichts (In Times of Fading Light) by Matti Geschonneck (Germany)
La libertad del diablo (Devil’s Freedom) by Everardo González (Mexico) – Documentary
La Reina de España (The Queen of Spain) by Fernando Trueba (Spain)
Le jeune Karl Marx (The Young Karl Marx) by Raoul Peck (France / Germany / Belgium)
The Lost City of Z by James Gray (USA)
Masaryk (A Prominent Patient) by Julius Ševčík (Czech Republic / Slovakian Republic)
Maudie by Aisling Walsh (Canada / Ireland)
Nema-ye nazdik (Close Up) by Abbas Kiarostami (Iran)
The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov by Askold Kurov (Estonia / Poland / Czech Republic) – documentary
Últimos días en La Habana (Last Days in Havana) by Fernando Pérez (Cuba / Spain)

Διαβάστε περισσότερα για: