Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των βραβείων Cesar – Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των βραβείων Cesar

Βραβεία, Ειδήσεις | 25-1-2017 |

Λίγο μετά την ανακοίνωση των φετινών βραβείων Oscar ήρθε η απάντηση από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού καθώς δόθηκαν στη δημοσιότητα οι υποψηφιότητες για τα βραβεία Cesar της Γαλλικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Οι ταινίες “Elle” του Paul Verhoeven και “Frantz” του Francois Ozon συγκέντρωσαν από 11 υποψηφιότητες με το “Ma Loute” να ακολουθεί με 9, ενώ το “Mal de pierres” του Nicole Garcia συγκέντρωσε 8 υποψηφιότητες.

Η, 13 φορές υποψήφια για το βραβείο Cesar, Isabelle Huppert είναι και το μεγάλο φαβορί, ειδικά μετά τη βράβευση της με Χρυσή Σφαίρα και την ανακοίνωση της υποψηφιότητας της για Oscar.

Αντίστοιχα στην κατηγορία ανδρικού ρόλου ο Gaspard Ulliel φαίνεται να έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να κερδίσει, αν και δεν πρέπει να αποκλείεται η πιθανότητα ο Pierre Niney να κάνει την ανατροπή.

Τα βραβεία θα απονεμηθούν στις 24 Φεβρουαρίου 2017.

Αναλυτικά η λίστα:

Καλύτερη Ταινία
“Divines”
Elle
Frantz
“Les Innocentes”
“Ma Loute”
Mal de Pierres
“Victoria”

Σκηνοθεσία
Houda Benyamina, “Divines”
Paul Verhoeven, “Elle”
Francois Ozon, “Frantz”
Anne Fontaine, “The Innocents”
Xavier Dolan, “Juste la Fin du Monde”
Bruno Dumont, “Ma Loute”
Nicole Garcia, “Mal de Pierres”

 

Α’ Γυναικείος Ρόλος
Judith Chemla, “Une Vie”
Marion Cotillard, “Mal de Pierres”
Virginie Efira, “Victoria”
Marina Fois, “Irréprochable”
Isabelle Huppert, “Elle”
Sidse Babett Knudsen, “150 Milligrams”
Pierre Niney, “Frantz”
Soko, “La Danseuse

Α’ Ανδρικός Ρόλος
Francois Cluzet, “Irreplaceable”
Pierre Deladonchamps, “The Son of John”
Nicolas Duvauchelle, “A Decent Man”
Fabrice Luchini, “Ma Loute”
Omar Sy, “Chocolat”
Gaspard Ulliel, “Juste la Fin du Monde””
Pierre Niney, “Frantz”

ΒΓυναικείος Ρόλος
Nathalie Baye, “Juste la Fin du Monde””
Valeria Bruni Tedeschi, “Ma Loute”
Anne Consigny, “Elle”
Deborah Lukumuena, “Divines”
Melanie Thierry, “The Dancer”
ΒΑνδρικός Ρόλος
Gabriel Arcand, “The Son of John”
Vincent Cassel, “Juste la Fin du Monde””
Vincent Lacoste, “Victoria”
Laurent Lafitte, “Elle”
Melvil Poupad, “Victoria”
James Thierree, “Chocolat”
Καλύτερη Πρωτοεμφανιζόμενη Ηθοποιός
Oulaya Amamra, “Divines”
Paula Beerm, “Frantz”
Lily-Rose Depp, “The Dancer”
Noemie Merlant, “Heaven Will Wait”
Raph, “Ma Loute”
Καλύτερος Πρωτοεμφανιζόμενος Ηθοποιός
Jonas Bloquet, “Elle”
Damien Bonnard, “Staying Vertical”
Corentin Fila, “Being 17”
Kacey Mottet Klein, “Being 17”
Niels Schneider, “Dark Inclusion”
Καλύτερη ξενόγλωσση Ταινία
Aquarius (Πορτογαλία)
Graduation (Ρουμανία)
The Unknown Girl (Βέλγιο)
Manchester by the Sea (Η.Π.Α.)
I, Daniel Blake (Ηνωμένο Βασίλειο)
Toni Erdmann (Γερμανία)
Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο
Romain Compingt, Houda Benyamina and Malik Rumeau, “Divines”
Solveig Anspach, Jean-Luc Gaget, “The Aquatic Effect”
Sabrina Karine, Alice Vial, Pascal Bonitzer , Anne Fontaine, “Les Innocentes”
Bruno Dumont, “Ma Loute””
Justine Triet, “Victoria”
Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο
David Birke, “Elle”
Severine Bosschem, Emmanuelle Bercot, “150 Milligrams”
Francois Ozon, “Frantz”
Celine Sciamma, “Ma Vie de Courgette”
Nicole Garcia, Jacquest Fieschi, “Mal de Pierres”
Katell Quillevere, Gille Taurand, “Heal the Living”
Καλύτερο Ντοκιμαντέρ
“Derniers Nouvelles du Cosmos”
“Fire at Sea”
“Thanks Boss!”
“Swagger “
“Journey Through French Cinema”
Καλύτερη Πρώτη Ταινία
“The Fabulous Patars”
“The Dancer”
“Dark Inclusion”
“Divines”
“Rosalie Blum”
Καλύτερη Μουσική
Gabriel Yared, “Chocolat”
Ibrahim Maalouf, “In the Forests of Siberia”
Anne Dudley, “Elle”
Philippe Romi, “Frantz”
Sophie Hunger, “Ma Vie de Courgette”
Καλύτερος ήχος
Brigitte Taillandier, Vincent Guillon, Stephane Thiebaut, “Chocolat”
Jean-Paul Mugel, Alexis Place, Cyril Holtz, Damie Lazzerini, “Elle”
Martin Boissau, Benoit Gargonne, Jean-Paul Hurier, “Frantz”
Jean-Pirre Duret, Sylvain Malbrant, Jean-Pierre Laforce, “Mal de Pierres”
Marc Engles, Fred Demolder, Sylvain Rety, Jean-Paul Hurier, “The Odyssey”
Καλύτερο Μοντάζ
Loic Lallemand, Vincent Tricon, “Divines”
Job Ter Burg, “Elle”
Laure Gardette, “Frantz”
Xavier Dolon, “Juste la Fin du Monde”
Simon Jacquet, “Mal de Pierres”
Καλύτερη Φωτογραφία
Stephane Fontaine, “Elle”
Pascal Marti, “Frantz”
Caroline Champetier, “Les Innocentes”
Guillaume Deffontaines, “Ma Loute””
Christophe Beaucarne, “Mal de Pierres”
Καλύτερα Κουστούμια
Anais Romand, “The Dancer”
Pascaline Chavanne, “Frantz”
Catherine Leterrier, “Mal de Pierres”
Alexander Charles, “Ma Loute””
Madeline Fontain, “Une Vie”
Καλύτερο Animation
“The Girl Without Hands”
“Ma Vie de Courgette”
“The Red Turtle”
Καλύτερο Animation (Μικρού μήκους)
“Cafe Froid”
“Celui Qui a Deux Ames”
“Journal Anime”
“Peripheria”
Καλύτερη μικρού μήκους Ταινία
“After Suzanne”
“Au Bruit des Clochettes”
“Chasse Royale”
“Mamans”
“Vers la Tendresse”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Διαβάστε περισσότερα για: