Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης: Το εντυπωσιακό πρόγραμμα με αυξημένο το Ελληνικό στοιχείο - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης: Το εντυπωσιακό πρόγραμμα με αυξημένο το Ελληνικό στοιχείο

Ειδήσεις, Φεστιβάλ | 24-10-2016 |

Με κάθε επισημότητα το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης πέρασε πλέον στην εποχή Ορέστη Ανδρεαδάκη που από την πρώτη ματιά στο πρόγραμμα, φαίνεται εξαιρετικά καλή και με αρκετές αλλαγές. Μία τεράστια γκάμα ταινιών, με κάποιες από τις καλύτερες που θα δούμε στις αίθουσες θα έχει την ευκαιρία να δει το κοινό της Θεσσαλονίκης και όσοι βρεθούν στην συμπρωτεύουσα, 3-13 Νοεμβρίο. Κάποια από τα highlights του Φεστιβάλ με την πρώτη ματιά στο πρόγραμμα είναι τα: Birth of a Nation, Paterson του Jim Jarmusch (έναρξη), The Dancer (ταινία λήξης με παρουσία της Soko, από την οποία έχουμε εξασφαλίσει αποκλειστική συνέντευξη), The Salesman του Farhadi, A Quiet Passion του Τerrence Davis, Sieranevada, The Unknown Girl των Dardenne, Personal Shopper του Olivier Assayas, Swiss Army Man, Gimme Danger, A Dragon Arrives, Letters from War, Mimosas, Aquarius, Two Lovers and a Bear, The Apprentice, The Student, Clash, The long Night of Fransisco Sanctis. Ενώ πολύ ενισχυμένο φαίνεται το Διαγωνιστικό τμήμα που έχει πλέον 17 ταινίες σε αντίθεση με τις 12 που είχε συνήθως και με την παρουσία 3 Ελληνικών του Park της Σοφίας Εξάρχου, του Afterlov του Στέργιου Πάσχου, της Πλατείας Αμερικής του Γιάννη Σακαρίδη και άλλων 2 συμπαραγωγών ανάμεσά τους και το The Stopover των αδερφών Coulin με την Soko και την Arian Labed. Ηχηρές είσοδοι στο διαγωνιστικό είναι τα The Happiest Day in the life of Olli Maki, που κέρδισε το βραβείο του Ένα Κάποιο Βλέμμα των Καννών και το Transfiguration που συμμετείχε στο ίδιο τμήμα των Καννών.

Ακολουθεί το Δελτίο τύπου και η πρώτη μας ματιά στις ταινίες ανά κατηγορία.

Η συναρπαστική γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί στην ιστορική έδρα του θεσμού, Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας και στις αίθουσες του Λιμανιού.

Σας προσκαλούμε να ανακαλύψετε:
Ανατρεπτικούς δημιουργούς, νέες ενότητες, πρωτότυπα αφιερώματα, τις καλύτερες ταινίες του ανεξάρτητου σινεμά, σχεδόν όλες τις ελληνικές παραγωγές της χρονιάς, νέες δράσεις στην Αγορά, παράλληλες εκδηλώσεις.

Την αφίσα του φετινής διοργάνωσης όπως και τη νέα οπτική ταυτότητα του ΦΚΘ υπογράφει ο designer Δημήτρης Παπάζογλου.

Ο Αργύρης Παπαδημητρόπουλος σκηνοθέτησε τα 3 επίσημα trailers του 57ου ΦΚΘ.

ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ-ΛΗΞΗΣ
– Η αυλαία του 57ου Φεστιβάλ θα ανοίξει την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016 στο Ολύμπιον, με την ταινία Paterson του Τζιμ Τζάρμους, του αγαπημένου δημιουργού του ανεξάρτητου σινεμά.
– Το Φεστιβάλ κλείνει την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016 με το δράμα εποχής Η χορεύτρια της Στεφανί ντι Τζιούστο, με πρωταγωνίστρια την Γαλλίδα Soko, απ’ τα πιο ανερχόμενα ονόματα στο σινεμά και ήδη αναγνωρισμένα στη μουσική, που θα δώσει το παρών στη Θεσσαλονίκη.

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ
– 27 ελληνικές ταινίες μεγάλου μήκους: 16 σε πρώτη προβολή καθώς και ακόμα 11 που έχουν ήδη πραγματοποιήσει πρεμιέρα. Στις 16 πρεμιέρες περιλαμβάνονται και 3 ταινίες από την ενότητα «Έλληνες της Διασποράς» (στην ίδια ενότητα θα προβληθεί και μια ταινία μικρού μήκους)
– Στο 57ο ΦΚΘ θα προβληθεί σε πρεμιέρα και το ντοκιμαντέρ 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον, η τελευταία κινηματογραφική αφιέρωση του Νίκου Τριανταφυλλίδη.
– 5 μικρού μήκους ταινίες που ταξίδεψαν και διακρίθηκαν στα φεστιβάλ των Κανών, του Λοκάρνο και του Τορόντο.
– Οι βραβευμένες 21 μικρού μήκους ταινίες από το πρόσφατο 39ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
* Ζούμε το σινεμά του αύριο στο Διεθνές Διαγωνιστικό και στο Out of Competition
* Ανακαλύπτουμε τον πιο δυναμικό και πρωτοποριακό κινηματογράφο στους Ανοιχτούς Ορίζοντες
* Παρουσιάζουμε τις καλύτερες βαλκανικές ταινίες στις Ματιές στα Βαλκάνια
* Συναντάμε τους αγαπημένους μας δημιουργούς στις Ειδικές Προβολές
* Προτείνουμε ριζοσπαστικές ταινίες για απαιτητικούς θεατές στο >>Film Forward
* Δίνουμε μεταμεσονύχτια ραντεβού στη ζώνη «’Round Midnight» με κλασικές καλτ ταινίες τρόμου και φαντασίας απ’ όλο τον κόσμο
* Προσκαλούμε τους θεατές να βρουν τις εκλεκτικές συγγένειες που συνδέουν τις ταινίες – ζευγάρια στο αφιέρωμα «Αντι / Κατοπτρισμοί» – Mirror / Image
* Διερευνούμε όλους τους ρόλους των γυναικών στο αφιέρωμα «2 ή 3 πράγματα που ξέρω γι’ αυτήν»
* Αναμένουμε με ανυπομονησία το masterclass του θρυλικού διευθυντή φωτογραφίας Λουτσιάνο Τόβολι (Επάγγελμα ρεπόρτερ, Suspiria κ.α.)

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
Υποδεχόμαστε στη Θεσσαλονίκη τον ανατρεπτικό Γάλλο Φιλίπ Γκραντριέ, ανακαλύπτουμε τον αγαπημένο των Αργεντινών, Λεονάρντο Φάβιο (1938-2012) και παρουσιάζουμε μέσα από το τμήμα «Ματιές στα Βαλκάνια» πλήρη ρετροσπεκτίβα -για πρώτη φορά σε παγκόσμιο επίπεδο- στον θεμελιωτή του ανεξάρτητου τούρκικου σινεμά Ζεκί Ντεμίρκουμπουζ.

ΑΓΟΡΑ
Μια σειρά από νέες δράσεις, βραβεία και συνεργασίες, ανανεώνουν την Αγορά του ΦΚΘ. Ανάμεσά τους:
* Το νέο βραβείο Lab Project του Eurimages αξίας έως και 50.000 ευρώ
* Το Locarno Industry Academy International στη Θεσσαλονίκη
* Η τεχνολογία Virtual Reality, μέσα από ένα ξεχωριστό masterclass που θα πραγματοποιήσει ο ειδικός στο VR Μισέλ Ρεϊγιάκ
* Η  πλατφόρμα συνάντησης για νέες συνεργασίες South by Southeast
* Η δράση Training Day, σε συνδιοργάνωση με το CED Media Greece

ΣΙΝΕΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ/ CINEMA FOR ALL
Το ΦΚΘ με χορηγό προσβασιμότητας το Ίδρυμα Ωνάση και τη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση και σύμβουλο προσβασιμότητας την Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία, βελτιώνει την προσβασιμότητα στις εγκαταστάσεις του και μοιράζεται τη δύναμη του σινεμά με όλους τους θεατές ανεξαιρέτως.

ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ:
Την καθιερωμένη Ημέρα Γαλλοφωνίας TV5 MONDE (συνδιοργάνωση με Πρεσβεία της Γαλλίας στην Ελλάδα και Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, με την υποστήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης και της Unifrance)
Τις ταινίες που διαγωνίζονται για το βραβείο LUX, το οποίο απονέμει κάθε χρόνο το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.
Την έκθεση: «Ψίθυροι» στο Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης (παραγωγή: Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης- διοργάνωση ΦΚΘ & Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης)
Την έκθεση #CedefopPhotoAward «Οι νέοι στην εκπαίδευση και την κατάρτιση» στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης (Διοργάνωση- Επιμέλεια: ΦΚΘ & Cedefop)
Την έκθεση «Πρόσωπα και Χώροι» στη Γκαλερί του Goethe-Institut Thessaloniki (Διοργάνωση: Goethe-Institut Thessaloniki και Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού, με την υποστήριξη του ΦΚΘ)
Την προβολή των 6 μικρού μήκους ταινιών που βραβεύτηκαν στο 3ο Taratsa IFF.
Τις προβολές 6 ταινιών που βρίσκονται ανάμεσα στις 20 καλύτερες ελληνικές και ευρωπαϊκές ταινίες τις οποίες ψήφισαν τα μέλη της ΠΕΚΚ (με αφορμή τα 40 χρόνια ΠΕΚΚ).
Την documenta 14 στο 57ο ΦΚΘ, με τις προβολές δύο μικρού μήκους ταινιών στο πλαίσιο της παρουσίασης της εβδομαδιαίας τηλεοπτικής εκπομπής της «Κείμενα».
Τη συναυλία: «Μουσική για τον κινηματογράφο» σε συνεργασία με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης και το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Δες όλο το πρόγραμμα ανα κατηγορία:

ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 57ου ΦΚΘ

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ
Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016
Paterson του Τζιμ Τζάρμους / Jim Jarmusch, ΗΠΑ, 2015, 113΄

ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ
Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2016
Η χορεύτρια / The Dancer / La danseuse της Στεφανί ντι Τζιούστο / Stéphanie Di Giusto,  Γαλλία, Βέλγιο, Τσεχία, 2016, 108΄

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • KEKSZAKALLU,Gaston SOLNICKI,Argentina,2016,72΄
  • PARK, Σοφία Εξάρχου,Ελλάδα, Πολωνία,2016,100΄
  • THE STOPOVER/VOIR DU PAYS/THE STOPOVER, Delphine & Muriel COULIN, France, Greece,2016,102΄
  • ΑΚΟΜΑ ΚΡΥΒΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΩ/A MON AGE JE ME CACHE ENCORE POUR FUMER/I STILL HIDE TO SMOKE, RAYHANA, France, Greece, Algeria,2016,90΄
  • ΑΦΤΕΡΛΩΒ/AFTERLOV,Στέργιος Πάσχος, Ελλάδα,2016,94΄
  • ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΑ ΑΜΑΞΙΔΙΑ/TISZTA SZIVVEL/KILLS ON WHEELS, Attila TILL,Hungary,2016,105΄
  • Η ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ/THE TRANSFIGURATIOΝ,Michael O’SHEA,USA,2016,97΄
  • Η ΠΕΤΡΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ/,HJARTASTEINN/HEARTSTONE, Gudmundur Arnar GUDMUNDSSON, Iceland, Denmark,2016,129΄
  • Η ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΟΛΛΙ ΜΑΚΙ/HYMYILEVA MIES/THE HAPPIEST DAY IN THE LIFE OF OLLI MAKI, Juho KUOSMANEN, Finland, Germany, Sweden,2016,92΄
  • ΚΥΛΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ / I BLODET / IN THE BLOOD, Rasmus HEISTERBERG,Denmark,2016,104΄
  • ΛΑΙΔΗ ΜΑΚΜΠΕΘ/LADY MACBETH, William OLDROYD, United Kingdom,2016,88΄
  • ΜΠΑΧΑΛΟ/MAUDITE POUTINE/SHAMBLES, Karl LEMIEUX,Canada,2016,91΄
  • Ο ΣΠΟΡΕΑΣ/TANEOMAKUHITO/THE SOWER, Yosuke TAKEUCHI,Japan,2016,117΄
  • ΟΙ ΕΝΑΡΕΤΟΙ/LOS DECENTES/A DECENT WOMAN, Lukas Valenta RINNER, Austria, Korea, Argentina,2016,100΄
  • ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ/ AMERIKA SQUARE, Γιάννης Σακαρίδης, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, Γερμανία,2016,86΄
  • ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΣΑΜΙ/SAMEBLOD/SAMI BLOOD, Amanda KERNELL,Sweden,2016,110΄
  • ΧΕΣΟΥΣ/ JESUS, Fernando GUZZONI, France, Chile, Germany, Greece, Colombia,2016,83΄

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Επίσημη Πρώτη

  • ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ / LOVE, LOVE, LOVE, Κώστας Ζάπας, Ελλάδα, 2016,101΄
  • ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ Ο ΑΤΙΘΑΣΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ / ALCIBIADES THE UNTAMED STUDENT OF SOCRATES, Δημήτρης Μακρής,Ελλάδα,2016,103΄
  • ΕΤΕΡΟΣ ΕΓΩ/THE OTHER ME, Σωτήρης Τσαφούλιας, Ελλάδας,2016,101΄
  • Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ/THE STORY OF THE GREEN LINE, Πανίκος Χρυσάνθου, Κύπρος, Ελλάδα, 2016,115΄
  • ΚΟΙΝΟΣ ΤΟΠΟΣ/COMMON GROUND, Πέννυ Μπούσκα, Ελλάδα, 2016,64΄
  • ΝΗΜΑ/THREAD, The Boy,Ελλάδα,2016,94΄
  • ΞΑ MOU/ XA MOU, Κλειώ Φανουράκη, Ελλάδα,2016,87΄
  • ΟΝΤΩΣ ΦΙΛΟΥΝΤΑΙ; / KISSING?,Γιάννης Κορρές, Ελλάδα,2016,74΄
  • ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ/BOY ON THE BRIDGE, Πέτρος Χαραλάμπους, Κύπρος, 2016,85΄
  • ISTANBUL STORY (ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ) /ISTANBUL STORY, Φωτεινή Σισκοπούλου, Ελλάδα, Τουρκία, 2016, 177΄

Έλληνες της Διασποράς

  • 42 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΥΤΥΧΙΑΣ /42 SECONDS OF HAPPINESS, Χριστίνα Κάλλας, ΗΠΑ, 2015, 95΄
  • ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΜΕΡΑ/A BEAUTIFUL DAY, Φαίδων Παπαμιχαήλ, ΗΠΑ, 2016,21΄
  • JOE CINQUES CONSOLATION, Σωτήρης Δονούκος, Αυστραλία, 2016, 102΄
  • TRACKTOWN, Αλέξι Πάπας & Τζέρεμι Τέισερ, ΗΠΑ, 2016, 88΄

Μια Δεύτερη Ματιά

  • ENAΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ/WORLDS APART, Χριστόφορος Παπακαλιάτης, Ελλάδα, 2015, 114΄
  • ΕΥΤΥΧΙΑ / BLISS, Χρήστος Πυθαράς, Ελλάδα,2016,85΄
  • Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ / INTERLUDE CITY OF A DEAD WOMAN, Άντζελα Ισμαήλος, Ελλάδα, Γαλλία, ΗΠΑ, 2016,107΄
  • ΚΑΥΣΗ / ASHES, Στράτος Τζίτζης, Ελλάδα, 2016,70΄
  • ΝΟΤΙΑΣ/MYTHOPATHY,Τάσος Μπουλμέτης, Ελλάδα,2016,100΄
  • ΟΥΖΕΡΙ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ/CLOUDY SUNDAY, Μανούσος Μανουσάκης, Ελλάδα,2015,118΄
  • ΠΕΝΤΡΟ ΝΟΥΛΑ/PEDRO NOULA,Κάρολος Ζωναράς, Ελλάδα, 2016,110΄
  • ΡΙΣΑΛΤΟ/ONSLAUGHT,Βασίλης Βαφέας, Ελλάδα, 2016,78΄
  • NOCTURNE, Κωνσταντίνος Φραγκόπουλος, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, 2016, 75΄
  • SHORT FUSE, Αντρέας Λαμπρόπουλος & Κωνσταντίνος Σκυφτάς, Ελλάδα, 2016, 86΄
  • SUNTAN, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Ελλάδα, Γερμανία, 2016, 104΄

Μικρού Μήκους Ταινίες σε Μεγάλα Φεστιβάλ

  • AΛΕΠΟΥ / FOX, Ζακλίν Λέντζου, Ελλάδα, 2015, 11΄
  • FLOWERS AND BOTTOMS, Χρήστος Μασσάλας, Ελλάδα, 2016, 6΄
  • LIMBO, Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη, Γαλλία, Ελλάδα, 2016, 30΄
  • MANODOPERA, Λουκιανός Μοσχονάς, Ελλάδα, 2016, 29΄
  • SANDY BEACH, Θάνος Παπαστεργίου,Ελλάδα, 2016,12’

ΠΡΟΒΟΛΗ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΠΑΟΚ

  • 90 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΟΚ – ΝΟΣΤΑΛΓΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ / 90 YEARS PAOKNOLSTAGIA FOR THE FUTURE, Νίκος Τριανταφυλλίδης, Ελλάδα, 2016, 96΄

ΚΑΘΟΛΙΚΑ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ – CINEMA FOR ALL

  • MIA ZΩΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ/WE ONLY HAVE ONE LIFE, Γιώργος Τζαβέλλας, Ελλάδα, 1958, 111΄
  • ΔΡΑΚΟΣ /THE OGRE OF ATHENS, Νίκος Κούνδουρος, Ελλάδα, 1956,99΄

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΦΙΛΙΠ ΓΚΡΑΝΤΡΙΕ

  • ΑΝ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ / MALGRE LA NUIT / DESPITE THE NIGHT, France, Canada, 2015, 156΄
  • ΛΕΥΚΗ ΕΠΙΛΗΨΙΑ / WHITE EPILEPSY, France, 2012, 68΄
  • ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ / UN LAC / A LAKE, France, 2008, 90΄
  • ΜΙΑ ΝΕΑ ΖΩΗ / LA VIE NOUVELLE / A NEW LIFE, France, 2002, 102΄
  • ΜΠΟΡΕΙ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΑΣ: ΜΑΣΑΟ ΑΝΤΑΤΣΙ / IL SE PEUT QUE LA BEAUTE AIT RENFORCE NOTRE RESOLUTION: MASAO ADACHI / IT MAY BE THAT BEAUTY HAS STRENGTHENED OUR RESOLVE: MASAO ADACHI, France, 2011, 74΄
  • ΣΚΟΤΑΔΙ / SOMBRE, France, 1999, 112΄
  • ΦΟΝΙΣΣΑ / MEURTRIERE / MURDERESS, France, 2015, 63΄

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ ΦΑΒΙΟ

  • ΑΝΙΣΕΤΟ/ANICETO,Argentina,2008,78΄
  • ΓΑΤΙΚΑ, Ο ΠΙΘΗΚΟΣ /GATICA, EL MONO, Argentina,1993,138΄
  • Ο ΝΑΖΑΡΕΝΟ ΚΡΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΛΥΚΟΣ/NAZAREÑO CRUZ Y EL LOBO/ NAZAREÑO CRUZ AND THE WOLF,Argentina,1975,85΄
  • ΟΝΕΙΡΑ, ΟΝΕΙΡΑ/SOÑAR, SOÑAR/TO DREAM, TO DREAM,Argentina,1976,80΄
  • ΤΟ ΡΟΜΑΝΤΖΟ ΤΟΥ ΑΝΙΣΕΤΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΡΑΝΣΙΣΚΑ/EL ROMANCE DEL ANICETO Y LA FRANCISCA,Argentina,1967,61΄
  • ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΕΝΟΣ ΜΟΝΑΧΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ/CRONICA DE UN NIÑO SOLO/CHRONICLE OF A LONELY CHILD,Argentina,1965,80΄
  • ΧΟΥΑΝ ΜΟΡΕΙΡΑ/JUAN MOREIRA,Argentina,1973,100΄

ΑΦΙΕΡΩΜΑ «2 Ή 3 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙ’ ΑΥΤΗΝ»

  • ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ/ MAE SO HA UMA/DON’T CALL ME SON, Anna MUYLAERT, Brazil, 2016, 82’
  • ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ /CERTAIN WOMEN, Kelly REICHARDT, USA, 2016, 107΄
  • ΛΑΙΛΑ Μ./ LAYLA M., Mijke DE JONG, Netherlands, Belgium, Germany, 2016, 98΄
  • ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΝΥΧΤΩΣΕΙ / DAO KHANONG / BY THE TIME IT GETS DARK, Anocha SUWICHAKORNPONG, Thailand, Netherlands, France, Qatar, 2016, 105΄
  • ΜΗΤΕΡΑ/ EMA/MOTHER, Kadri KOUSAAR, Estonia, 2016, 89’

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ

  • AQUARIUS, Kleber MENDONCA FILHO, Brazil, France, 2015, 145΄
  • LITTLE MEN, Ira SACHS, USA, 2015, 85΄
  • ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ / SAO JORGE / SAINT GEORGE, Marco MARTINS, Portugal, France, 2016,112΄
  • ΑΛΟΙΣ / ALOYS, Tobias NOLLE, Switzerland, France, 2016,91΄
  • ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΣ / RAFTAN / PARTING, Navid MAHMOUDI, Iran, Afghanistan, 2016, 78΄
  • ΑΡΜΟΝΙΟ / FUCHI NI TATSU / HARMONIUM, Koji FUKADA, Japan, France, 2016, 118΄
  • ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΒΕΛΓΩΝ / KING OF THE BELGIANS, Jessica WOODWORTH & Peter BROSENS, Belgium, Netherlands, Bulgaria, 2016, 94΄
  • ΒΟΥΝΟ / MONTE / MOUNTAIN, Amir NADERI, Italy, USA, France, 2016, 107΄
  • ΓΙΓΑΝΤΑΣ / JATTEN / THE GIANT, Johannes NYHOLM, Sweden, Denmark, 2016, 90΄
  • ΔΥΟ ΕΡΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ / TWO LOVERS AND A BEAR, Kim NGUYEN, Canada, 2016, 96΄
  • ΕΚΔΙΚΗΤΗΣ ΑΠ ΤΗ ΜΗΤΡΑ / PREVENGE, Alice LOWE, United Kingdom, 2016, 88΄
  • ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ / THE YOUNG OFFENDERS, Peter FOOTT, Ireland, 2016, 84΄
  • ΕΡΜΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗ / HERMIA & HELENA, Matias PIÑEIRO, USA, Argentina, 2016, 87΄
  • ΖΩΟΛΟΓΙΑ / ZOOLOGIYA / ZOOLOGY, Ivan I. TVERDOVSKY, Russia, France, Germany, 2016, 87΄
  • Η ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ / THE LEVELLING, Hope DICKSON LEACH, United Kingdom, 2016, 83΄
  • Η ΚΛΟΥΒΑ / ESHTEBAK / CLASH, Mohammed DIAB, Egypt, France, Germany, 2016, 97΄
  • Η ΟΡΓΗ ΕΝΟΣ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ / TARDE PARA LA IRA / THE FURY OF A PATIENT MAN, Raul AREVALO, Spain, 2016, 91΄
  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ / OSTATNIA RODZINA / THE LAST FAMILY, Jan P. MATUSZYNSKI, Poland, 2016, 123΄
  • ΛΕΥΚΟΣ ΗΛΙΟΣ / SETO SURYA / WHITE SUN, Deepak RAUNIYAR, Nepal, USA, Qatar, Netherlands, 2016, 89΄
  • ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΑΤΟ/ WOLF AND SHEEP, Shahrbanoo SADAT, Denmark, France, Afghanistan, Sweden, 2016, 84΄
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΤΖΙΓΚ / LO CHIAMAVANO JEEG ROBOT / THEY CALL ME JEEG, Gabriele MAINETTI, Italy, 2015, 112΄
  • ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΣ / MERCENAIRE / MERCENARY, Sacha WOLFF, France, 2016, 103΄
  • ΞΥΠΟΛΗΤΟΙ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ / PARIS PIEDS NUS / LOST IN PARIS, Fiona GORDON & Dominique ABEL, Belgium, France, 2016, 84΄
  • Ο ΕΠΙΦΑΝΗΣ ΠΟΛΙΤΗΣ / EL CIUDADANO ILUSTRE / THE DISTINGUISHED CITIZEN, Mariano COHN, Gaston DUPRAT, Argentina, Spain, 2016, 120΄
  • Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΟΥΔΟΒΙΚΟΥ ΙΔ‘ / LA MORT DE LOUIS XIV / THE DEATH OF LOUIS XIV, Albert SERRA, France, Portugal, Spain, 2016, 114΄
  • Ο ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟΣ / THE APPRENTICE, Junfeng BOO, Singapore, Germany, France, Hong Kong, Qatar, 2016, 96΄
  • Ο ΠΙΣΤΟΣ / UCHENIK / THE STUDENT, Kirill SEREBRENNIKOV, Russia, 2016, 118΄
  • Ο ΤΥΦΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ / EL CRISTO CIEGO / THE BLIND CHRIST, Christopher MURRAY, Chile, 2016, 88΄
  • ΟΙ ΕΡΗΜΙΤΕΣ / DIE EINSIEDLER / THE EREMITES, Ronny TROCKER, Germany, Austria, 2016, 100΄
  • ΠΑΡΑΔΟΞΗ ΕΥΤΥΧΙΑ / GLEISSENDES GLUECK / ORIGINAL BLISS, Sven TADDICKEN, Germany, 2016, 102΄
  • ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ / HELL OR HIGH WATER, David MACKENZIE, USA, 2016,102΄
  • ΠΟΡΤΟ / PORTO, Gabe KLINGER, Portugal, USA, France, Poland, 2016, 75΄
  • ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΝΥΧΤΑ / DARK NIGHT, Tim SUTTON, USA, 2016, 85΄
  • ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ / LE VOYAGE AU GROENLAND / JOURNEY TO GREENLAND, Sebastien BETDEBER, France, 2016, 98΄
  • ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΩΝ ΑΓΡΙΑΝΘΡΩΠΩΝ / HUNT FOR THE WILDERPEOPLE, Taika WAITITI, New Zealand, 2016, 101΄
  • ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΓΑΠΗΣ / LOVESONG, So Yong KIM, USA, 2015, 85΄
  • ΤΡΑΓΟΥΔΩΝΤΑΣ ΣΕ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ / SINGING IN GRAVEYARDS, Bradley LIEW, Malaysia, Philippines, 2016, 141΄
  • ΤΡΑΜΟΥΝΤΑΝΑ / TRAMONTANE, Vatche BOULGHOURJIAN, Lebanon, France, Qatar, United Arab Emirates, 2016, 105΄

>>FILM FORWARD

  • MODERATION, Anja KIRSCHNER, Greece, Italy, Egypt, United Kingdom,2016,149΄
  • SPIRA MIRABILIS, Martina PARENTI & Massimo D’ANOLFI, Italy, Switzerland,2016,121΄
  • ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΣΑΡΚΑ/TENEMOS LA CARNE/WE ARE THE FLESH, Emiliano ROCHA MINTER,Mexico,2016,80΄
  • Η ΑΥΓΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ/EL AUGE DEL HUMANO/THE HUMAN SURGE, Eduardo WILLIAMS, Argentina, Brazil, Portugal,2016,97΄
  • ΛΑΙΜΟΣ ΚΑΡΔΙΑ ΣΤΟΜΑΧΙ/GORGE COEUR VENTRE/STILL LIFE, Maud ALPI,France,2016,82΄
  • ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ/SVI SEVERNI GRADOVI/ALL THE CITIES OF THE NORTH, Dane KOMLJEN, Serbia, Bosnia & Herzegovina, Montenegro,2016,100΄
  • ΠΑΝΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ/MAQUINARIA PANAMERICANA/PANAMERICAN MACHINERY, Joaquin DEL PASO,Mexico,2016,88΄
  • ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΖΩΟ/OSCURO ANIMAL, Felipe GUERRERO, Colombia, Argentina, Netherlands, Germany, Greece,2016,107΄
  • ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΔΙΧΩΣ ΧΕΡΙΑ/LA JEUNE FILLE SANS MAINS/THE GIRL WITHOUT HANDS, Sebastien LAUDENBACH,France,2016,76΄

OUT OF COMPETITION

  • ΑΜΜΟΘΥΕΛΛΑ / SUFAT CHOL / SAND STORM, Elite ZEXER, Israel, 87΄
  • ΑΝΔΡΑΣ ΕΛΒΕΤΙΚΟΣ ΣΟΥΓΙΑΣ / SWISS ARMY MAN, Daniel KWAN, Daniel SCHEINERT,USA, 95΄
  • ΔΙΧΩΣ ΘΕΟ / BEZBOG / GODLESS, Ralitza PETROVA, Bulgaria, Denmark, France, 99΄
  • Η ΜΕΓΑΛΗ ΝΥΧΤΑ ΤΟΥ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ ΣΑΝΚΤΙΣ / LA LARGA NOCHE DE FRANCISCO SANCTIS / THE LONG NIGHT OF FRANCISCO SANCTIS, Andrea TESTA, Francisco MARQUEZ, Argentina, 78΄

ΑΝΤΙ / ΚΑΤΟΠΤΡΙΣΜΟΙ – ΜIRROR / IMAGE

  • MIMOSAS, Oliver LAXE, Spain, Morocco, France, Qatar, 2016, 95΄
  • ΑΓΩΝΙΑ / AGONIE / AGONY, David CLAY DIAZ, Germany, Austria, 2016, 93΄
  • ΓΑΤΟΣ / KATER / TOMCAT, Handl KLAUS, Austria, 2016, 119΄
  • ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΤΟ ΜΕΤΩΠΟ / CARTAS DA GUERRA / LETTERS FROM WAR, Ivo M. FERREIRA, Portugal, 2016, 105΄
  • ΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ / UN JUIF POUR L’EXEMPLE, Jacob BERGER, Switzerland, 2016, 73΄
  • Η ΚΕΙΤ ΠΑΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΡΙΣΤΙΝ / KATE PLAYS CHRISTINE, Robert GREENE, USA, 2016, 110΄
  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ / DIE LETZTE CHANCE / THE LAST CHANCE, Leopold LINDTBERG, Switzerland, 1945, 113΄
  • ΚΡΙΣΤΙΝ / CHRISTINE, Antonio CAMPOS, USA, 2016, 119΄
  • ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ / LAAVOR ET HAKIR / THROUGH THE WALL, Rama BURSHTEIN, Israel, 2016, 110΄
  • ΜΠΑΡΑΚΑ KAI ΜΠΑΡΑΚΑ / BARAKAH YOQABIL BARAKAH / BARAKAH MEETS BARAKAH, Mahmoud SABBAGH, Saudi Arabia, 2016, 88΄
  • Ο ΟΡΝΙΘΟΛΟΓΟΣ / O ORNITOLOGO / THE ORNITHOLOGIST, Joao Pedro RODRIGUES, Portugal, France, Brazil, 2016, 118΄
  • ΟΙ ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟΙ / DIE GETRAUMTEN / THE DREAMED ONES, Ruth BECKERMANN, Austria, 2016, 89΄

‘ROUND MIDNIGHT

  • TΑ ΧΕΙΛΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ / LEVRES DE SANG / LIPS OF BLOOD, Jean ROLLIN, France, 1975, 88΄
  • Η ΒΑΛΕΡΙ ΚΑΙ Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ / VALERIE A TYDEN DIVU / VALERIE AND HER WEEK OF WONDERS, Jaromil JIRES, Czechoslovakia, 1970, 77΄
  • ΙΚΑΡΟΣ ΧΒ-1 / IKARIE XB 1 / ICARUS XB-1, Jindrich POLAK, Czechoslovakia, 1963, 87΄
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ / SOCIETY, Brian YUZNA, USA, 1989, 99΄
  • ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ / A MEIA NOITE LEVAREI SUA ALMA / AT MIDNIGHT I’LL TAKE YOUR SOUL, Jose MOJICAMARINS, Brazil, 1964, 81΄
  • ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΑ ΓΕΛΑΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ / LA CASA DALLE FINESTRE CHE RIDONO / THE HOUSE WITH LAUGHING WINDOWS, Pupi AVATI, Italy, 1976, 110΄

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

  • DAGUERROTYPE / LE SECRET DE LA CHAMBRE NOIRE, Kiyoshi KUROSAWA, France, Belgium, Japan, 2016, 131΄
  • GIMME DANGER, Jim JARMUSCH, USA, 2016, 108΄
  • H ΖΩΗ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ / UNE VIE / A WOMAN’S LIFE, Stephane BRIZE, France, 2016, 119΄
  • ΒΟΗΘΟΣ ΑΓΟΡΩΝ / PERSONAL SHOPPER, Olivier ASSAYAS, France, 2016, 105΄
  • ΕΝΑΣ ΔΡΑΚΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ / EJHDEHA VARED MISHAVAD! / A DRAGON ARRIVES!, Mani HAGHIGHI, Iran, 2016, 108΄
  • Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΘΝΟΥΣ / THE BIRTH OF A NATION, Nate PARKER, USA, 2016, 120΄
  • Η ΔΑΣΚΑΛΑ / UCITEL’KA / THE TEACHER, Jan HREBEJK, Slovak Republic, Czech Republic, 2016, 102΄
  • Ο ΑΓΡΙΟΣ ΤΟΠΟΣ / LA REGION SALVAJE / THE UNTAMED, Amat ESCALANTE, Mexico, Denmark, France, Germany, Norway, 2016, 100΄
  • Ο ΕΜΠΟΡΑΚΟΣ / FORUSHANDE / THE SALESMAN, Asghar FARHADI, Iran, France, 2016, 125΄
  • ΣΙΩΠΗΡΟ ΠΑΘΟΣ / A QUIET PASSION / A QUIET PASSION, Terence DAVIES, United Kingdom, Belgium, 2016, 126΄
  • ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ / LA FILLE INCONNUE / THE UNKNOWN GIRL, Jean-Pierre DARDENNE, Luc DARDENNE, Belgium, France, 2016, 113΄

ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ

Κυρίως πρόγραμμα

  • GLORY/ SLAVA /GLORY, Petar VALCHANOV & Kristina GROZEVA, Bulgaria, Greece, 97΄
  • HOME SWEET HOME, Faton BAJRAKTARI, UNMI Kosovo, FYROM, 91΄
  • SIERANEVADA, Cristi PUIU, Romania, France, Croatia, Bosnia & Herzegovina, FYROM, 173΄
  • ΑΛΜΠΟΥΜ / ΑLBUM, Μehmet Can MERTOGLU, Turkey, France, Romania,104΄
  • ΑΝΙΣΟΑΡΑ /ANISOARA, Ana-Felicia SCUTELNICU, Germany, Moldova,106΄
  • ΔΥΟ ΛΑΧΝΟΙ / DOUA LOZURI /TWO LOTTERY TICKETS, Paul NEGOESCU, Romania, 86΄
  • Η ΚΑΛΗ ΣΥΖΥΓΟΣ/DOBRA ZENA/A GOOD WIFE, Mirjana KARANOVIC, Serbia, Bosnia, Croatia,94’
  • ΜΕΓΑΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ /KOCA DUNYA/BIG BIG WORLD, Reha ERDEM,Turkey,101΄
  • ΟΤΑΝ ΞΕΣΠΑΣΕ Η ΒΙΑ/CAINI/DOGS, Bogdan MIRICA, Romania, France,104΄
  • ΡΑΟΥΦ /RAUF, Soner CANER & Baris KAYA, Turkey, 94΄
  • ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ/INIMI CICATRIZATE/SCARRED HEARTS, Radu JUDE, Romania, Germany,141΄
  • ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ/S ONE STRANE/ON THE OTHER SIDE, Zrinko OGRESTA, Croatia, Serbia,85΄

Μικρού μήκους / Balkan Shorts

  • ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟ ΤΟΚΟΡΙΚΙ /O NOAPTE IN TOKORIKI /A NIGHT IN TOKORIKI, Roxana STROE,Romania,18΄
  • ΓΙΟΣ / SINYT/THE SON, Hristo SIMEONOV, Bulgaria, 29΄
  • ΤΟ ΘΗΡΙΟ/ ZVIR/ THE BEAST, Miroslav SIKAVICA,Croatia,14΄
  • ΜΕΤΑΒΑΣΗ / TRANZICIJA/ TRANSITION, Milica TOMOVIC, Serbia, 21’
  • ΕΝΑ ΝΕΟ ΣΠΙΤΙΚΟ / A NEW HOME, Ziga VIRC, Slovenia,15’

Αφιέρωμα Ζεκί Ντεμίρκουμπουζ

  • BLOCK C, Turkey, 1994, 90΄
  • ΑΘΩΟΤΗΤΑ/MASUMIYET/INNOCENCE,Turkey,1997,105΄
  • ΑΙΘΟΥΣΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ/BEKLEME ODASI/THE WAITING ROOM,Turkey,2003,92΄
  • ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ/ITIRAF/CONFESSION,Turkey,2001,90΄
  • Η ΤΡΙΤΗ ΣΕΛΙΔΑ/UCUNCU SAYFA/THE THIRD PAGE,Turkey,1999,92΄
  • ΜΕΣΑ/YERALTI/INSIDE,Turkey,2012,107΄
  • ΜΟΙΡΑ/YAZGI/FATE,Turkey,2001,120΄
  • ΝΑΥΤΙΑ/BULANTI/NAUSEA,Turkey,2015,116΄
  • ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ/KADER/DESTINY, Turkey, Greece,2006,103΄
  • ΣΤΑΧΤΕΣ/KOR/EMBER, Turkey, Germany, 2016,115΄
  • ΦΘΟΝΟΣ/KISKANMAK/ENVY,Turkey,2009,96΄

ΒΡΑΒΕΙΟ LUX

  • TONI ERDMANN, Maren ADE, Germany, Austria,2016,162
  • ΕΓΩ Ο ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΗΣ/MA VIE DE COURGETTE/MY LIFE AS A COURGETTE, Claude BARRAS, Switzerland, France,2016,75΄
  • ΜΕ ΤΑ ΜAΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤA/I’ PEINE J’OUVRE LES YEUX/AS I OPEN MY EYES, Leyla BOUZID, France, Tunisia, Belgium, United Arab Emirates,2015,102΄

ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΘΟΝΗ

  • ΓΥΨΟΣ/GIPS/PLASTER, Jeroen HOUBEN,Netherlands,2015,11΄
  • ΕΝΑΣ ΓΑΜΟΣ/NOCES/A WEDDING, Stephan STREKER, France, Belgium, Pakistan, Luxembourg,2016,99΄
  • Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ/KONINGSDAG/KING’S DAY, Steven WOUTERLOOD,Netherlands,2015,25΄
  • Η ΜΑΜΑ ΞΕΡΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ/ MAMMA VET BAST/MOTHER KNOWS BEST, Mikael BUNDSEN,Sweden,2016,12΄
  • Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΤΗΣ ΣΟΥΠΟΠΟΛΗΣ/SUPILINNA SALASELTS/THE SECRET SOCIETY OF SOUPTOWN, Margus PAJU,Estonia,2015,105΄
  • Ο ΓΙΟΝΑΣ ΚΑΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ/ZEEZUCHT,JONAS AND THE SEA, Marlies VAN DER WEL,Netherlands,2015,12΄
  • ΠΑΝΙΚΟΣ!/PANIEK!/PANIC!, Joost LIEUWMA & Daan VELSINK, Netherlands,2015,6΄
  • ΠΤΕΡΩΤΟ ΤΑΓΜΑ/FULL FEATHER JACKET, Liz EL SAADANY,Netherlands,2015,3΄
  • ΣΑΝΑΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ SHANA – THE WOLF’S MUSIC, Nino JACUSSO, Switzerland, Canada,2014,95΄
  • ΣΕΜΕΛΗ/SEMELE, Μυρσίνη Αριστίδου, Ελλάδα, Κύπρος, Cyprus,2015,14΄

ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΚΚ

  • ΚΡΥΜΜΕΝΟΣ / CACHE / HIDDEN, Michael HANEKE, France, Austria, Germany, Italy, 2005,112΄
  • ΓΛΥΚΙΑ ΣΥΜΜΟΡΙΑ / SWEET BUNCH, Νίκος Νικολαΐδης, Ελλάδα, 1983, 151΄
  • ΕΝΑΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΦΙΛΟΣ / DER AMERIKANISCHE FREUND / THE AMERICAN FRIEND, Wim WENDERS, Germany, France, 1977, 123΄
  • ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΡΕΠΟΡΤΕΡ / PROFESSIONE: REPORTER / THE PASSENGER, Michelangelo ANTONIONI, Italy, Spain, France, 1975, 119΄
  • Η ΕΑΡΙΝΗ ΣΥΝΑΞΙΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΩΝ / THE SPING GATHERING, Δήμος Αβδελιώδης, Ελλάδα, 1999, 178΄
  • ΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ / THE ONES ACROSS, Γιώργος Πανουσόπουλος, Ελλάδα, 1981, 121΄
Διαβάστε περισσότερα για: