Οι ταινίες του 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Οι ταινίες του 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Ειδήσεις | 15-6-2016 |

Φέτος στο Ελληνικό τμήμα του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους της Δράμας κατατέθηκαν 211 ταινίες μικρού μήκους ξεπερνώντας κάθε προσδοκία και σε πείσμα κάθε δυσκολίας. Το γεγονός αυτό φανερώνει την αποφασιστικότητα των νέων σκηνοθετών να κάνουν σινεμά εδώ και τώρα, ακόμα και με λίγα μέσα, με το Φεστιβάλ Δράμας, να είναι εδώ για να αναδείξει τα νέα κινηματογραφικά ταλέντα εν τη γενέσει τους, όντας πάντα αρωγός και υποστηρικτής της μικρού μήκους ταινίας.

Από τις 211 ταινίες, επιλέχτηκαν φέτος 65 για το Ελληνικό διαγωνιστικό τμήμα που θα λάβει χώρα από τις 19 έως τις 24 Σεπτεμβρίου 2016 στην Δράμα. Από αυτές, οι οκτώ είναι ντοκιμαντέρ και οι τρεις animation.

Tα μέλη της φετινής προκριματικής επιτροπής που αποφάσισαν για την τελική επιλογή είναι οι: Αχιλλέας Κυριακίδης (συγγραφέας, μεταφραστής, σκηνοθέτης), Νίκος Σέκερης (παραγωγός, σκηνοθέτης), Γιώργος Φρέντζος (κινηματογραφιστής, μέλος της Ενωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών (GSC) και ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Δράμας και σκηνοθέτης, Αντώνης Παπαδόπουλος.

Οι σκηνοθέτες και οι ταινίες τους:

Kosemund Σανίδης Ευθύμης: Odette (16′, Μυθοπλασία)

Pechuan Alfredo: Κιναισθησία (10′, Πειραματική)

Αναγνωστοπούλου Αναστασία: Η Γάτα (29′, Μυθοπλασία)

Αποστόλου Στάθης: Ο Αγρότης (16′, Μυθοπλασία)

Αρβελάκη Βίκη: Στα Σκοτεινά στην Κρήτη (26′, Ντοκιμαντέρ)

Αργυρίου Δημήτρης: Μόνικα (5′, Ντοκιμαντέρ)

Αριστείδου Μυρσίνη: Σεμέλη (13′, Μυθοπλασία)

Αυγουστίδης Νίκος: Ummi (15′, Μυθοπλασία)

Βοκοτόπουλος Φίλιππος: Unattended Item (13′, Μυθοπλασία)

Βουρνάς Θοδωρής: Θεατής (18′, Μυθοπλασία)

Γεραμπίνης Κώστας: Αόρατος (29′, Μυθοπλασία)

Γερμανάκου-Κοψίνη Βούλα: Xenos (11′, Πειραματική)

Γερογιάννης Μάνος: The Story of Edward Healing (14′, Μυθοπλασία)

Γιαννούλης Σταμάτης: Λούση (17′, Μυθοπλασία)

Γλαρός Αντώνης: A Job Interview (7′, Κινούμενα Σχεδια / Μυθοπλασία)

Γουδέλης Βασίλης: Διάρρηξη (9′, Μυθοπλασία)

Γρηγοράκης Πάρης: Lily (12′, Μυθοπλασία)

Δημάδης Δημοσθένης, Μουστάκα Μαρία, Χατζηδάκη Ζηνοβία: Μικρές Πατρίδες (21′, Ντοκιμαντέρ)

Δημητρίου Ιφιγένεια: Butterfly Co. (11′, Μυθοπλασία)

Δημητρίου Μιχάλης: Ευριπίδου 14 (16′, Ντοκιμαντέρ)

Εργαστήριο κινηματογραφικής λέσχης Ηλιούπολης: Ρήξη Τυμπάνου (19′, Μυθοπλασία)

Ζαφείρης Γιάννης: Felicita (10′, Μυθοπλασία)

Ζιώγας Γεώργιος: Veritas (12′, Μυθοπλασία)

Ζούρας Δημήτρης: Μάγδα (20′, Μυθοπλασία)

Θεοδοσίου Νίκος: Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας (20′, Ντοκιμαντέρ)

Καλκετενίδη Κατερίνα: Φιλοκτήτης – Ο Μύθος Ενός Ξένου (16′, Ντοκιμαντέρ)

Καλτσίδου Αννη: The Refugees (3′, Πειραματική)

Καρακώστας Αυρήλιος: Νεμέρτσικα (13′, Μυθοπλασία)

Καραμιζάρι Αλεξάνδρα: Colette et la Salle B-12 (10′, Μυθοπλασία)

Κατσιμίρης Δημήτρης: Γενέθλια (13′, Μυθοπλασία)

Κοσμάκης Αλέξανδρος Θεμιστοκλής: Home Is Where the Heart Is (30′, Μυθοπλασία)

Λαζαρίδη Ελένη: Waterproof (7′, Μυθοπλασία)

Λέντζου Ζακλίν: Αλεπού (28′, Μυθοπλασία)

Λουιζίδης Αλέξανδρος: Ο Φίλος Μου κι Εγώ (15′, Ντοκιμαντέρ)

Μαγκριότης Στέφανος, Παυλίδης Υάκινθος: Blue Sky from Pain (15′, Ντοκιμαντέρ)

Μάινας Σήφης: Κορίτσια της Θάλασσας (14′, Μυθοπλασία)

Μανιώρος Δημήτριος: Diversity (3′, Μυθοπλασία)

Μαργώνης Χρύσανθος: Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. (19′, Μυθοπλασία)

Μίχαλος Δανιήλ: Sternenkindν (23′, Μυθοπλασία)

Μομφερράτου Εσμεράλδα: The Fly I Swatted (20′, Μυθοπλασία)

Μοσχίδης Συνοδινός: Ταξί (12′, Μυθοπλασία)

Μπάστα Αμέρισσα: Χρήστος και Δήμητρα (13′, Μυθοπλασία)

Μωραΐτης Χρήστος: Pet (11′, Μυθοπλασία)

Νάκος Δημήτρης: Η Αλίκη στο Καφέ (19′, Μυθοπλασία)

Νταμπακάκης Χρήστος: 2 1/2 (10′, Μυθοπλασία)

Ντούσιας Αντώνης, Φατούρος Αρης: Μετείκασμα (9′, Κινούμενα Σχέδια)

Οικονομοπούλου Δέσποινα: Aurora (6′, Πειραματική)

Παναγόκος Ντίνος: Το Νανούρισμα της Μαρίας (19′, Μυθοπλασία)

Παπαδοπούλου-Σαρδέλη Πολύμνια: Βύθισμα (13′, Μυθοπλασία)

Παπαντωνόπουλος Μιχάλης: Twist (15′, Μυθοπλασία)

Παπασπύρου Σπυρίδων: Smoke in the Water (24′, Μυθοπλασία)

Πετράκη Θέλγια: Helga ar I lund (20′, Μυθοπλασία)

Ραδαίος Νίκος: Vitatio (7′, Κινούμενα Σχέδια)

Ρίζου Αναστασία: Η Αλλη (8′, Μυθοπλασία)

Σκορδίλης Παναγιώτης: Μινώταυρος (16′, Μυθοπλασία)

Σκούρας Αλέξανδρος: Κύβος (25′, Μυθοπλασία)

Συμβώνης Γιάννης: Νηπενθές (17′, Μυθοπλασία)

Τρουμπούκης Θανάσης: Whale 52 (23′, Μυθοπλασία)

Τσαμπρού Μάγια, Σάρτζεντ Μαρκ, Τσαμπάς Χάρης: Τοίχος (13′, Μυθοπλασία)

Τσώνης Αντώνης: 3000 (20′, Μυθοπλασία)

Φελάνης Μιχάλης: Phantom Limb (12′, Μυθοπλασία)

Χαλιάσας Κωνσταντίνος: Dove (18′, Μυθοπλασία)

Χαπέσιης Μιχάλης: Αντίδοτον (12′, Μυθοπλασία)

Χαραμουντάνης Κωστής: Το Μάτι και το Φρύδι (17′, Μυθοπλασία)

Χρυσομάλλη Ελένη: Marly(25′, Μυθοπλασία)