Αυτές είναι οι μικρού μήκους συμμετοχές στο Διαγωνιστικό των Καννών - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Αυτές είναι οι μικρού μήκους συμμετοχές στο Διαγωνιστικό των Καννών

Φεστιβάλ | 13-4-2016 |

Ουσιαστικά μετράμε ώρες πριν την ανακοίνωση των ταινιών, που θα συμπεριληφθούν στο πρόγραμμα του φετινού, 690υ Φεστιβάλ των Καννών. Λίγο πριν την συνέντευξη τύπου της 14ης Απριλίου είχαμε την ανακοίνωση με την λίστα των ταινιών μικρού μήκους, που θα διαγωνιστούν στο φεστιβάλ.

Οι συμμετοχές ήταν πάρα πολλές, ξεπέρασαν τις 5.000 (458 περισσότερες σε σχέση με το 2015), από τις οποίες δέκα βρέθηκαν στην τελική λίστα των συμμετεχόντων, οι περισσότερες από τις οποίες προέρχονται από την Ευρώπη και την Λατινική Αμερική.

Δείτε επίσης ποιες ταινίες (μάλλον) θα δούμε στις Κάννες: [Μέρος Α], [Μέρος Β], [Μέρος Γ]

Οι μικρού μήκους ταινίες, που θα διαγωνιστούν στο 69ο Φεστιβάλ των Καννών είναι:

LA LAINE SUR LE DOS – Lotfi ACHOUR – Τυνησία, Γαλλία

DREAMLANDS – Sara DUNLOP – Ηνωμένο Βασίλειο

TIMECODE – Juanjo GIMENEZ – Ισπανία

IMAGO – Raymund GUTIERREZ – Φιλιππίνες

MADRE – Simón MESA SOTO – Κολομβία, Σουηδία

A MOÇA QUE DANÇOU COM O DIABO – João Paulo MIRANDA MARIA – Βραζιλία

APRÈS SUZANNE – Félix MOATI – Γαλλία

4:15 P.M. SFARSITUL LUMII – Catalin ROTARU, Gabi Virginia SARGA – Ρουμανία

IL SILENZIO – Farnoosh SAMADI, Ali ASGARI – Ιταλία

FIGHT ON A SWEDISH BEACH – Simon VAHLNE – Σουηδία

Επιπλέον, θα έχουμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε 18 ταινίες μυθοπλασίας και animation στα πλαίσια του προγράμματος Cinéfondation, όπου βρίσκουμε συμμετοχές από σχολές κινηματογράφου από όλο τον κόσμο. Είναι ενδιαφέρον, ότι φέτος για πρώτη χρονιά θα δούμε ταινία σε αυτό το πρόγραμμα από την Βοσνία – Ερζεγοβίνη και από την Βενεζουέλα. Οι ταινίες:

IN THE HILLS – Hamid AHMADI  – The London Film School, Αγγλία

SUBMARINE – Mounia AKL – Columbia University School of the Arts, ΗΠΑ

A NYALINTÁS NESZE – Nadja ANDRASEV – Moholy-Nagy University of Art and Design, Ουγγαρία

TOATE FLUVIILE CURG ÎN MARE – Alexandru BADEA – UNATC “I. L. Caragiale”, Ρουμανία

AILLEURS – Mélody BOULISSIÈRE – École nationale supérieure des Arts Décoratifs, Γαλλία

GABBER LOVER – Anna CAZENAVE CAMBET – La Fémis, Γαλλία

THE ALAN DIMENSION – Jac CLINCH – NFTS, Αγγλία

POUBELLE – Alexandre GILMET – INSAS, Βέλγιο

DOBRO – Marta HERNAIZ PIDAL – film.factory, Βοσνία Ερζεγοβίνη

LA CULPA, PROBABLEMENTE – Michael LABARCA – Universidad de Los Andes, Βενεζουέλα

LAS RAZONES DEL MUNDO – Ernesto MARTÍNEZ BUCIO – Centro de Capacitación Cinematográfica, Μεξικό

1 KILOGRAM – PARK Young-ju – Korea National University of Arts, Ν. Κορέα

ARAM – Fereshteh PARNIAN – Université Lumière Lyon 2, Γαλλία

GUDH – Saurav RAI – Satyajit Ray Film & TV Institute, Ινδία

LA SANTA CHE DORME – Laura SAMANI – Centro Sperimentale di Cinematografia, Ιταλία

BEI WIND UND WETTER – Remo SCHERRER – Hochschule Luzern – Design & Kunst, Ελβετία

ANNA – Or SINAI – The Sam Spiegel Film & TV School, Ισραήλ

BUSINESS – Malena VAIN – Universidad del Cine, Αργεντινή

Διαβάστε περισσότερα για: