Το Φεστιβάλ της Βενετίας αποκαλύπτει το πρόγραμμά του - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Το Φεστιβάλ της Βενετίας αποκαλύπτει το πρόγραμμά του

Αφιερώματα, Φεστιβάλ | 24-7-2014 |

Το πρόγραμμα της Φετινής Biennale μόλις ανακοινώθηκε. Δείτε τις ταινίες που θα δούμε στην Βενετία σε παγκόσμια πρεμιέρα. Το Birdman ταινία έναρξης. Ο Alexandre Desplat πρόεδρος της επιτροπής. Τα μεγάλα ονόματα.

Διαγωνιστικό:

1. The Cut, Fatih Akin (Ger-Fra-It-Rus-Can-Pol-Tur), αφού δεν ήταν έτοιμη για τις Κάννες η ταινία του Akin κάνει πρεμιέρα στην Βενετία.

2. A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence, Roy Anderson (Swe-Ger-Nor-Fra)

3. 99 Homes, Ramin Bahrani (US)

4. Tales, Rakhshān Bani E’temād (Iran)

5.La rançon de la gloire, Xavier Beauvois (Fra-Bel-Swi)

6. Hungry Hearts, Saverio Costanzo (Italy)

7.Le dernier coup de marteau, Alix Delaporte (France)

8. Pasolini, Abel Ferrara (Fra-Bel-It)

9. Manglehorn, David Gordon Green (US)

Al-Pacino-Manglehorn-750x400

Στο Manglehorn του David Gordon Green θα συναντήσουμε και τον Al Pacino

10. Birdman, Alejandro González Iñárritu (US) [Opener]

11. 3 coeurs, Benoît Jacquot (France)

12. The Postman’s White Nights, Andrei Konchalovsky (Russia)

13. Il giovane favoloso, Mario Martone (Italy)

14. Sivas, Kaan Müjdeci (Turkey)

15. Anime nere, Francesco Munzi (It-Fra)

16. Good Kill, Andrew Niccol (US)

17. Loin des homes, David Oelhoffen (France)

18. The Look of Silence, Joshua Oppenheimer (Den-Fin-Indo-Nor-UK)

the-look-of-silence-cat

O δημιουργός του The Act of Killing επιστρέφει με το The look of Silence

19. Fires on the Plain, Shinya Tsykamoto(Japan)

20. Red Amnesia, WANG Xiaoshuai (China)

 

Εκτός συναγωνισμού θα προβληθούν:

1.   Words With Gods, Guillermo Arriaga, Emir Kusturica, Amos Gitai, Mira Nair, Warwick Thornton, Hector Babenco, Bahman Ghobai, Hideo Nakata, Alex de la Iglesia (Mexico-US)

2.  She’s Funny That Way, Peter Bogdanovich (US)

3.  Dearest, Peter Ho-sun Chan (HK-China)

4.  Olive Kitteridge, Lisa Cholodenko (US)

5.   Burying the Ex, Joe Dante (US)

6.Perez, Edoardo de Angelis (Italy)

7. La zuppa del demonio, Davide Ferrario (Italy)

8. The Sound and the Fury, James Franco (US)

9  Tsili, Amos Gitai (Isr-Rus-It-Fra)

10. La trattativa, Sabina Gazzanti (Italy)

11. The Golden Era, Ann Hui (China-HK)

12. Make-Up, IM Kwontaek (S Korea)

13. The Humbling, Barry Levinson (US)

14.  The Old Man of Belem, Manoel de Oliveira (Por-Fra)

15.  Italy in a Day, Gabriele Salvatores (Italy-UK)

16.  In the Basement, Ulrich Seidl (Austria)

17.The Boxtrolls, Anthony Stacchi, Annable Graham (UK)

18. Nymphomaniac Vol. II (director’s cut), Lars von Trier (Den-Ger-Fra-Bel)

Στο πρόγραμμα Horizons βρίσκουμε τα:

HORIZONS
1. Theeb, dir: Naji Abu Nowar
2. Line Of Credit, dir: Salome Alexi
3. Senza Nessuna Pieta, dir: Michele Alhaique
4. Cymbeline, dir: Michael Almereyda
5. Near Death Experience, dirs: Benoît Delépine, Gustave Kervern
6. La Vita Oscena, dir: Renato De Maria
7. Réalité, dir: Quentin Dupieux
8. I Spy/ I Spy, dirs: Veronika Franz, Severin Fiala
9. Hill Of Freedom, dir: Hong Sangsoo
10. Bypass, dir: Duane Hopkins
11. The President, dir: Mohsen Makhmalbaf (opening film)
12. Your Right Mind, dir: Ami Canaan Mann
13. Belluscone, Una Storia Siciliana, dir: Franco Maresco
14. Nabat, Elchin Musaoglu
15. Heaven Knows What, dirs: Josh Safdie, Ben Safdie
16. These Are The Rules, dir: Ognjen Sviliviv
17. Court, dir: Chaitanya Tamhane

Στο παράλληλο τμήμα Venice days έχουμε τα:

before_i_disappear-sxsw-review

1. “One On One”,” Kim Ki-duk (South Korea) Opener out-of-competition

2. “El 5 De Talleres,” Adrian Biniez (Argentina)

3. “Return To Ithaca,” Laurent Cantet (France)

4. “Before I Disappear,” Shawn Christensen (U.S. U.K.)

5. “The Dinner,” Ivano De Matteo (Italy)

6. “Les Nuits D’Ete,” Mario Fanfani (France)

7. “Patria,” Felice Farina (Italy)

8. “Metamorphoses,” Christophe Honore (France)

9. “Between 10 And 12,” Peter Hoogendoorn (Belgium, France, The Netherlands)

10. “The Farewell Party,” (Israel)

11. “The Goob,” Guy Myhill (U.K.)

12. “Labor Of Love,” Ritwick Chakraborty (India)

13. “They Have Escaped,” JP Valkeapaa (Finland, The Netherlands)

14. “Messi,” Alex De la Iglesia (Spain) Closer Out-Of-Competition

 

Θυμηθείτε την αφίσα του Φεστιβάλ:

Διαβάστε περισσότερα για: