Το Φεστιβάλ μικρού μήκους της Δράμας ταξιδεύει - Cinefreaks.gr Cinefreaks.gr

Το Φεστιβάλ μικρού μήκους της Δράμας ταξιδεύει

Φεστιβάλ | 24-10-2013 |

Το απόλυτα επιτυχημένο και φέτος Φεστιβάλ μικρού μήκους της Δράμας ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα με πρώτο σταθμό την Αθήνα και την ταινιοθήκη. Οι προβολές των ταινιών θα γίνουν στο διάστημα 31 Οκτωβρίου – 6 Νοεμβρίου,

Το πρόγραμμα των προβολών:

Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013

17:00 – 19:00 / Βραβευμένες ταινίες 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Dead End (15’) της Τώνιας Μισιαλή
Νικολέτα (19’) της Σόνια Λίζα Κέντερμαν
Pietá (13’) του Αλέξανδρου Τσαντίλα
Εθελοντές (20’) του Θοδωρή Βουρνά
Άνευ (8’) της Ιουλιέτας Καλαντζή
Γεννήτρια (19’) της Νικολέτας Λεούση
19:00 – 21:00 / Βραβευμένες ταινίες 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Memory Reloaded (20’) των Πάνου Παππά και Δέσποινας Χαραλάμπους
Travel Express (20’) της Νατάσσας Ξύδη
Στο κατώφλι (19’) της Αναστασίας Κρατίδη
Συνθήκη 10/60 (21’) του Ακη Πολύζου
Μαθήματα οδήγησης (20’) του Βασίλη Καλαμάκη
21:00 – 23:00 / Βραβευμένες ταινίες 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Αννα (22’) του Σπύρου Χαραλάμπους
Red Ηulk (26’) της Ασημίνας Προέδρου
Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio (8′) του Αναστάσιου Γκότση
Δεν είμαι τώρα εδώ (9’) των Ζήση Κοκκινίδη και Ιωνα Παπασπύρου
Σκιαμαχία (14’) του Ντίνου Γρηγορίου
Counting Happiness (12’) της Βενετίας Ευριπιώτου
Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013

19.00 – 21.00 / Βραβεία και Διακρίσεις 19ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους

Κουκλόσπιτο (Et dukkehjem, 26’) του Τομπάιας Γκούντορφ Μπέσεν (Δανία)
Η τέχνη του Θανάτου (Monsieur Thanatier’s Αrtistry, 14’) του Ντέιβιντ Λε Μποζέκ (Γαλλία)
Φυγάς (The Runaway, 22’) του Ζαν-Μπερνάρ Μάρλιν (Γαλλία)
Μοναξιά (Loneliness, 16′) της Λιόβα Τζεντλίκι (Ρουμανία)
Θιβετιανός Λύχνος (Butter Lamp, 15′) του Γουέι Χου (Κίνα – Γαλλία)
Η Μέρα των Νεκρών (All Soul’s Day, 18’) της Αλεξάντρα Τερπίνσκα (Πολωνία)
21:00 – 23:00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Memory Reloaded (20’) των Πάνου Παππά και Δέσποινας Χαραλάμπους
Red Ηulk (26’) της Ασημίνας Προέδρου
Being Richard Kensington (15′) του Κρίστοφερ Α. Μαρκς
Chamber Orchestra (14′) των Αριστοτέλη Μαραγκού και Ρεμπέκα Ε. Μάρσαλ
Στο κατώφλι (19’) της Αναστασίας Κρατίδη
Σκιαμαχία (14’) του Ντίνου Γρηγορίου
Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

19:00-21:00 / Πανόραμα Επιλεγμένων Γερμανικών Ταινιών Μικρού Μήκους

21.00 – 23.00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Νικολέτα (19’) της Σόνια Λίζα Κέντερμαν
Party Animals (12′) του Ιωάννη Ανδριά
Pietá (13’) του Αλέξανδρου Τσαντίλα
Χρόνια Πολλά Τασία (26′) του Χάβιζ Ακούρ
To Δείπνο (11′) του Δημήτρη Αργυρίου
O Ηρακλής και οι Στυμφαλίδες Ορνιθες (5′) της Ευθυμίας Μουργιά
Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio (8’) του Αναστάσιου Γκότση
Family Thrill (15′) του Δημήτρη Στρατάκη
Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

19:00-21:00 / Γερμανικές Ταινίες Μικρού Μήκους Για Παιδιά

21:00 – 23:00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Debtfools (9′) των Φίλιππου Βαρδάκα και Δέσποινας Οικονομοπούλου
Μια Ηχηρή Ιστορία (14’) της Αλκυόνης Βαλσάρη
Ο Έλβις είναι Νεκρός (8’) του Στέργιου Πάσχου
Up or Down (15’) του Γεώργιου Κουκουμά
8 (8′) της Χαράς Δέλα
Don’t let the door hit you on your Way Out (7’) του Ιωάννη Τσακιρίδη
Δεν είμαι τώρα Εδώ (9’) των Ζήση Κοκκινίδη και Ιωνα Παπασπύρου
Man in a Βox (5’) του Ηλία Παπασταματίου
Αννα (22’) του Σπύρου Χαραλάμπους
Counting Happiness (12’) της Βενετίας Ευριπώτου
Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013

19:00-21:00 / Γερμανικά Φεστιβάλ Μικρού Μήκους: Δρέσδη-Ρέγκενσμπουργκ

21:00 – 23:00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Αντιπαροχή (17’) της Νάνσυς Σπετσίωτη
Dead End (15’) της Τώνιας Μισιαλή
Ο Χριστός Σταμάτης στου Γκύζη (11′) της Αμέρισσας Μπάστα
Μαθήματα Οδήγησης (20′) του Βασίλη Καλαμάκη
Ο Ηλιος κι ο Βοριάς (10′) του Θανάση Νεοφώτιστου
Η Ραφή (14′) της Σάντρα Φασιό
Ανευ (8′) της Ιουλιέτας Καλαντζή
Γεννήτρια (19′) της Νικολέτας Λεούση
Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013

19.00 – 21.00 / Βραβεία και Διακρίσεις 19ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους

Κουκλόσπιτο (Et dukkehjem, 26’) του Τομπάιας Γκούντορφ Μπέσεν (Δανία)
Η τέχνη του Θανάτου (Monsieur Thanatier’s Αrtistry, 14’) του Ντέιβιντ Λε Μποζέκ (Γαλλία)
Φυγάς (The Runaway, 22’) του Ζαν-Μπερνάρ Μάρλιν (Γαλλία)
Μοναξιά (Loneliness, 16′) της Λιόβα Τζεντλίκι (Ρουμανία)
Θιβετιανός Λύχνος (Butter Lamp, 15′) του Γουέι Χου (Κίνα – Γαλλία)
Η Μέρα των Νεκρών (All Soul’s Day, 18’) της Αλεξάντρα Τερπίνσκα (Πολωνία)
21:00 – 23:00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Fuck Freud (22′) του Αδάμ Καρυπίδη
Εθελοντές (20’) του Θοδωρή Βουρνά
Αν Ηταν Νόμιμος ο Βιασμός (18′) του Αλέξανδρου Σιπσίδη
Δεν θα Υποκύψουμε (5′) του Γιώργου Μπακόλα
Travel Express (20′) της Νατάσσας Ξύδη
Συνθήκη 10/60 (21’) του Ακη Πολύζου
Υστερόγραφο (12′) των Ισμήνη Φραγκιουδάκη, Ντενίζ Διονυσίου, Ελβίρας Χασάπη
Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2013

17:00 – 19:00 / Βραβεία & Διακρίσεις 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Αννα (22’) του Σπύρου Χαραλάμπους
Red Ηulk (26’) της Ασημίνας Προέδρου
Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio (8′) του Αναστάσιου Γκότση
Δεν είμαι τώρα εδώ (9’) των Ζήση Κοκκινίδη και Ιωνα Παπασπύρου
Σκιαμαχία (14’) του Ντίνου Γρηγορίου
Counting Happiness (12’) της Βενετίας Ευριπιώτου
19:00 – 21:00 / Βραβεία & Διακρίσεις 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Dead End (15’) της Τώνιας Μισιαλή
Νικολέτα (19’) της Σόνια Λίζα Κέντερμαν
Pietá (13’) του Αλέξανδρου Τσαντίλα
Εθελοντές (20’) του Θοδωρή Βουρνά
Άνευ (8’) της Ιουλιέτας Καλαντζή
Γεννήτρια (19’) της Νικολέτας Λεούση
21:00 – 23:00 / Βραβεία & Διακρίσεις 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Memory Reloaded (20’) των Πάνου Παππά και Δέσποινας Χαραλάμπους
Travel Express (20’) της Νατάσσας Ξύδη
Στο κατώφλι (19’) της Αναστασίας Κρατίδη
Συνθήκη 10/60 (21’) του Ακη Πολύζου
Μαθήματα οδήγησης (20’) του Βασίλη Καλαμάκη

Διαβάστε περισσότερα για: , , , , ,